Wypadanie rzęs. Co jest przyczyną? Jak temu zaradzić?

Autor: Monika Wydra


Traktujemy je jako ozdobę, choć rzęsy to przede wszystkim ochrona naszych oczu. Warto zadbać o to, żeby były mocne, zdrowe i gęste. Co zrobić, gdy wypadają w nadmiarze? Gdzie szukać przyczyn tego problemu?

Wyobraź sobie siebie bez rzęs. Nieciekawie, prawda? Zadbaj więc o nie odpowiednio wcześniej, żeby nadmierne wypadanie rzęs nie dotknęło również Ciebie. Nawilżaj, odżywiaj i chroń je przed wszystkim tym, co może sprawić, że po każdym codziennym demakijażu na waciku będzie zostawało coraz więcej rzęs. Wczesne zaradzenie problemowi jest kluczowe.

Co wiesz o swoich rzęsach?

Wokół naszych oczu znajduje się nawet kilkaset rzęs – na górnej powiece może ich być od 120 do 250, a na dolnej od 50 do 150. Ta ilość jest różna, ponieważ wynika z genetyki oraz tego, jak dbamy o rzęsy. Jeśli dostarczamy im niezbędne składniki, to podczas jednego cyklu życia (trwającego od 6 do 10 tygodni) urośnie ich więcej i będą gęstsze. A to duży plus, ponieważ będą wyglądały lepiej, ale też dużo skuteczniej ochronią przed np. kurzem, pyłem, maleńkimi owadami i innymi drobnymi obiektami, które mogą wpaść do oka. W każdym cyklu oczywiście rosną nowe rzęsy, ale też wypadają te stare – normą jest utrata 1-3 rzęs dziennie, przy czym warto pamiętać, że najczęściej nie zauważamy nawet, gdy je tracimy. Problem zaczyna się, gdy ilość wypadających rzęs jest większa.

Wypadanie rzęs – przyczyny

Dlaczego rzęsy wypadają w zbyt dużej ilości? Co przyczynia się do tego, że tracimy ich więcej niż powinniśmy? Warto wiedzieć, że nadmierne wypadanie rzęs (nazywane madarozą) bardzo często jest objawem choroby. Choć przyczyn może być naprawdę wiele. Oto te najczęstsze.

  • Podrażnienie przez kosmetyki np. maskarę.
  • Niezmywanie makijażu na noc lub niedokładny demakijaż.
  • Trichotillomania, czyli niekontrolowane skubanie rzęs.
  • Oczna postać trądziku różowatego lub infekcje grzybicze.
  • Nadmierny stres i ogólne osłabienie organizmu.
  • Stosowanie kosmetyków do makijażu z alkoholem.
  • Zła technika demakijażu np. mocne pocieranie rzęs.

Najlepsze sposoby na wzmocnienie rzęs

Nie ma dróg na skróty!

Pierwsze, co należy zrobić, gdy nasze rzęsy zaczynają wypadać w nadmiarze, to określenie przyczyn i ich wyeliminowanie. Jeśli to wina niedokładnego demakijażu, przykładaj się do niego bardziej i kup dobry płyn micelarny. Jeśli to kwestia maskary, zmień ją na nową, lepszą, o dobrym składzie. Jeśli winny jest stres, postaraj się wprowadzić do swojej codzienności trochę technik relaksacyjnych itd.

Drugim krokiem powinna być pielęgnacja rzęs. Oto najpopularniejsze sposoby na wzmocnienie rzęs, które można zastosować. Trzeba tylko pamiętać o tym, że jednorazowo nic nie jest w stanie zregenerować rzęs, więc trzeba stosować je regularnie przez pewien czas, aby zauważyć efekty.

1. ODŻYWKA DO RZĘS

Często najprostsze rozwiązania są tymi najlepszymi. Jeśli rzęsy wypadają i są osłabione, grunt to ich odżywienie. Większość odżywek do rzęs dostępnych na rynku zawiera składniki, które już od pierwszego użycia wspierają wzrost rzęs, wzmacniają ich cebulki i zapobiegają wypadaniu. Warto pamiętać tylko, że każda odżywka do rzęs działa najskuteczniej, gdy stosujemy ją po demakijażu, każdego dnia przed snem i co najmniej przez 2 miesiące.

2. OLEJEK RYCYNOWY NA RZĘSY

Wersja tańsza, choć wcale nie gorsza, to olejek rycynowy. Naturalna odżywka do rzęs bogata w witaminy i kwasy tłuszczowe, dzięki którym wzmacnia włoski wokół oczu. Z uwagi na gęstość olejku najlepiej nakładać go szczoteczką po zużytej maskarze. Trzeba to robić codziennie, aby olej miał szansę zadziałać we wnętrzu cebulek, wzmacniając je i stymulując szybszy wzrost. Rzęsy po oleju rycynowym są grubsze, ciemniejsze, mocniejsze i pełne blasku.

3. MASKARA PIELĘGNUJĄCA

Dobrą praktyką w przypadku, gdy męczy nas wypadanie rzęs, jest wymiana zwykłej maskary na taką, która zawiera dodatkowe składniki odżywcze. Coraz więcej marek stawia na pielęgnujące tusze do rzęs, które – oprócz tego, że doskonale malują, pogrubiają i wydłużają rzęsy – dbają o maleńkie włoski wokół naszych oczu, gdy my nosimy makijaż. Wszystko dzięki sorpcyjności rzęs, czyli ich zdolności do wchłaniania składników odżywczych przez swoją powierzchnię.

4. LAMINOWANIE RZĘS

Na mocno osłabione i kruche rzęsy pomocna jest również wizyta u kosmetyczki, która może wykonać dla nas np. popularne ostatnio laminowanie. To doskonały sposób na wzmocnienie rzęs. Laminowanie polega na nałożeniu specjalistycznych preparatów odżywczych i podkręceniu rzęs na wałkach, dzięki czemu są nie tylko zrewitalizowane i wzmocnione, ale też przepięknie podkreślone. Wyglądają lepiej, są mocniejsze i nie wypadają w tak dużej ilości jak przed zabiegiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *