Twoja skóra ciągle swędzi, łuszczy się i jest wysuszona? Najprawdopodobniej przyczyną jest AZS, czyli atopowe zapalenie skóry. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka cennych wskazówek, jak dbać o problematyczną skórę.
Przesuszona, wiecznie swędząca skóra to nic przyjemnego. Wymaga szczególnej troski i nieustannego obserwowania jej reakcji. Wtedy zapobiegniesz dalszym podrażnieniom i ukoisz skórę. Aby dbać o skórę atopową, musisz poznać kilka wskazówek, dzięki którym pielęgnacja będzie łatwiejsza.
Jak dbać o skórę atopową?
1. Dokładne oczyszczanie skóry
To podstawa dbania o skórę atopową. Problematyczny typ cery szybko ulega podrażnieniom. Nadmiar sebum i zanieczyszczenia powodują szybki rozwój bakterii, a skutkiem są częste stany zapalne. Oczyszczanie atopowej skóry jest szczególnie istotne u sportowców, ponieważ pot utrudnia gojenie się ran i zaostrza zmiany skórne.
Do oczyszczania skóry atopowej użyj wyłącznie delikatnych, łagodnych środków myjących, które nie zaburzą pH skóry.
2. Krótkie prysznice zamiast kąpieli
Zdecydowanie odradza się branie długich kąpieli. Przy skórze atopowej dobre są krótkie prysznice. W ten sposób oczyścisz skórę bez jej dodatkowego wysuszania. Długie leżenie w wannie tylko zaogni problem. Krótki prysznic natomiast nie jest w stanie naruszyć hydrolipidowej warstwy ochronnej skóry.
3. Delikatnie osuszaj skórę
Jeżeli energicznie trzesz skórę ręcznikiem, możesz znacznie pogorszyć jej stan. Zainwestuj w naturalny, bawełniany ręcznik, którym delikatnie osuszysz skórę z wilgoci. Po kąpieli podczas wycierania się często nawet nieświadomie możesz podrażniać ciało.
4. Regularnie nawilżaj i natłuszczaj skórę
Każda skóra, a w szczególności atopowa, wymaga regularnego nawilżania, odżywiania i natłuszczania. Najskuteczniejszy jest emolientowy balsam nałożony na wilgotną skórę tuż po kąpieli. Zapobiegnie on wyparowywaniu wody z jej wnętrza. Dobrze sprawdzają się oleje bogate w NNKT, czyli niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, które odbudowują ochronną powłokę skórną. Sprawdzą się również witaminy i panthenol, czyli prowitamina B5, które koją i wspomagają regenerację podrażnionej skóry.
Systematyczna regeneracja, natłuszczanie i nawilżanie to klucz do pielęgnacyjnego sukcesu skóry atopowej.
5. Zwracaj uwagę na składy kosmetyków
Uważnie czytaj składy kosmetyków, aby nie narobić więcej szkód niż pożytku. Skóra z AZS wymaga delikatnych kosmetyków z prostym składem, które nie zawierają dodatkowych substancji drażniących, jak alkohole, parabeny, silikony, konserwanty czy barwniki. Warto, aby zawierały naturalne emolienty, jak masło kakaowe, olej migdałowy, masło shea czy olej arganowy. W pielęgnacji skóry atopowej spradzą się dermokosmetyki z apteki, które dopasowane są do konkretnego problemu skórnego.