Tych błędów przy farbowaniu włosów henną nie wolno popełniać

Autor: Monika Wydra


Farbowanie włosów henną obok używania tradycyjnej farby jest bardzo popularne. Henna daje naturalny efekt, a co więcej jest w 100% naturalna. Jednak koloryzowanie włosów tym preparatem nie jest takie łatwe. Zobacz, jakich błędów nie popełniać przy nakładaniu henny, żeby mieć modną fryzurę.

wlosy.jpg

1. Nie czytasz składu

To najczęściej popełniany błąd, który przydarza się podczas nakładania henny. Skutki? Często stosujesz podróbki, które niszczą pasemka i podrażniają skórę głowy. Co gorsza efekt koloryzacji uzyskasz zupełnie inny od zamierzonego lub opisanego na opakowaniu. Jeżeli nie czytasz składu, to bardzo prawdopodobne jest też, że nie czytasz sposobu użycia. Bo gdzieś usłyszałaś, jak nakładać hennę, przeczytałaś o tym w Internecie, koleżanka ci odpowiedziała. Taka strategia może okazać się zgubna, bo nie wszystkie porady z sieci lub twoich znajomych sprawdzą się w twoim przypadku.

2. Henna na każdych włosach daje ten sam kolor

Nie jest to prawdą. Efekt farbowania zależy od: koloru i rodzaju włosów, pielęgnacji przed farbowaniem henną, rodzaju henny, czasu trzymania preparatu na włosach, sposobu przyrządzania henny, pielęgnacji włosów po farbowaniu, stanu organizmu.

3. Nieprawidłowe przyrządzenie henny

Może to wynikać po prostu z braku instrukcji lub tego, że została źle napisana. Musisz wiedzieć, że jest kilka sposobów na przyrządzenie henny. Jeżeli zalejesz barwnik wrzątkiem, to nie uzyskasz żadnego dobrego efektu. Jeśli dodasz zbyt dużo wody, mieszanka nie pokoloryzuje wszystkich włosów, bo z nich spłynie. W wymieszanej z wodą hennie są grudki? To też niedobrze.

4. Mała ilość henny w stosunku do objętości i długości włosów

Zbyt mało farby nie pokryje wszystkich włosów w dokładny sposób. Jeżeli dopiero zaczynasz używać henny, to nie żałuj jej – lepiej zastosować ciut więcej i uzyskać bardziej intensywny kolor. Po kilku zabiegach sama się przekonasz, ile henny potrzebujesz do ufarbowania swoich włosów. Możesz posiłkować się zaleceniami z ulotki lub zapytać osoby, które ten produkt stosują od dawna i z dobrymi wynikami.

5. Nie jesteś dokładna

Jeśli nie pokryjesz wszystkich włosów henną, to nie uzyskasz jednolitego koloru i intensywnego odcienia. Końcowy efekt będzie daleki od zamierzonego. Co więcej kolor, który chciałaś uzyskać, będzie różnił się od tego, który właśnie pojawił się na twoich włosach. Jak robić to dobrze? Aplikację henny zacznij od odrostów przy linii czoła i na przedziałku. Potem przejdź do pofarbowania pasemek za uszami i blisko skóry głowy, a na końcu długości.

6. Zbyt długi lub krótki czas trzymania henny na włosach

Henna przetrzymana na włosach może mieć działanie wysuszające i podrażniające. Oczywiście efekt końcowy również będzie zupełnie inny, czytaj gorszy. Podobne skutki będzie miała zbyt krótka aplikacja henny na włosy. A wystarczy hennę na włosach trzymać przez około godzinę. Jeśli dopiero zaczynasz używać tego naturalnego barwnika, to zacznij od 30 minut. To wystarczy, by uzyskać odpowiedni kolor i trwałość, a włosy nie będą osłabione. Jeśli pół godziny nie dało ci zadowalających efektów, to wydłuż ten czas i pamiętaj, żeby cały obserwować to, jak reagują twoje pasemka.

7. Dodatki do henny

Są różne dodatki do henny, które wzmacniają lub osłabiają efekt. Mogą zwiększać trwałość, zmieniać kolor włosów lub poprawiać kondycję pasemek. Należy również pamiętać, że dodatki mogą wypłukiwać pigment, kolor włosów po każdym myciu będzie się zmieniał, a skóra głowy może być podrażniona. Zanim dodasz coś do henny i nałożysz to na włosy, zrób próbę uczuleniową.

8. Nie zabezpieczasz skóry przed poplamieniem

Henna brudzi i bardzo trudno jest ją zmyć. Najbardziej narażone na poplamienie są: czoło, uszy, szyja i paznokcie. Jeżeli chcesz uniknąć plam, to te fragmenty skóry posmaruj kremem, olejkiem lub wazeliną. Na dłonie załóż gumowe rękawiczki, by uchronić dłonie przed pobrudzeniem.

9. Niedokładnie oczyszczenie włosów przed farbowaniem

Sebum, resztki kosmetyków, łupież i inne zanieczyszczenia mogą uniemożliwiać zaaplikowanie henny i uzyskanie zadowalającego koloru. Henna po prostu lepiej wnika w czyste włosy. Dlatego przed farbowaniem należy dokładnie umyć, wysuszyć i rozczesać pasemka. Dzięki temu efekt końcowy będzie o wiele lepszy i trwalszy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *