Co o podkładzie wiedzieć powinnaś?

Autor: Monika Wydra


Ten kosmetyk ma każda kobieta. Podkład, bo o nim mowa, upiększa, kryje niedoskonałości, ujednolica koloryt cery, a nawet odżywia. Sprawdź, co o swoim podkładzie wiedzieć jeszcze powinnaś. Co zawiera, dlaczego matuje na tak długo i jakie konsystencje możemy wyróżnić?

Najlepsza formuła podkładu to…

…emulsja O/W, czyli olej w wodzie. Taka substancja jest najlepsza do tworzenia podkładów. Dlaczego? Woda zaraz po aplikacji odparowuje, a na skórze pozostaje kolorowa warstwa, zwana przez wizażystów i kosmetyczki błoną. Kiedy w podkładzie znajduje się emulsja W/O, czyli woda w oleju, to po nałożeniu twarz błyszczy i lepi się.

Efekt matowej skóry i przedłużona trwałość podkładu

W większości podkładów matujących znajdziemy silikonowe emulsje oraz składniki olejowe w niewielkiej ilości. W produktach kolorowych tego typu zawarty jest olej silikonowy, który pozostawia przyjemną w dotyku warstwę. Co więcej, w podkładach stosuje się inne składniki, w tym talk, nylon-6, nylon-12, krzemionkę i pochodne skrobiowe, które pochłaniają sebum.

Od czego zleży poziom krycia?

Jak nie trudno się domyślić, poziom krycia zależy od zawartości pigmentów. W większości podkładów jest to 5-15%. Konkretny kolor kosmetyku uzyskuje się poprzez połączenie dwutlenku węgla oraz żółtych, czerwonych i czarnych tlenków żelaza. Kremy koloryzujące zawierają od 3% do 6% pigmentów, dlatego ich krycie jest lekkie.

Jakie są różnice między płynnymi podkładami a tymi w kompakcie i w sztyfcie?

Podkłady te różnią się od siebie formulacją. Podkład w płynie produkowany jest na bazie W/O lub O/W, natomiast podkład w kompakcie ma formułę woskowo-olejową oraz zawiera dużo kryjących pigmentów i pudrowych substancji. Sztyfty są gęste, pozbawione zapachu i mają tłustą konsystencję. Polecane są do malowania cery normalnej i suchej lub dojrzałej. Jest je trudniej rozprowadzić, dlatego można je stosować zamiast korektora. Podkłady w sztyfcie i kompakcie mogą wysuszać skórę.

Podkłady wodoodporne i przeciwzmarszczkowe

Podkłady wodoodporne zawierają lotne oleje silikonowe. To dzięki nim kosmetyk dobrze się aplikuje, szybko wchłania się i jest odporny na zmywanie lub ścieranie. Takie produkty są ubogie w lipidy. Z tego powodu nie poleca się ich osobom z cerą suchą, ponieważ mogą powodować uczucie ściągnięcia. Podkłady przeciwzmarszczkowe natomiast zawierają pigmenty odbijające światło oraz składniki odżywcze i nawilżające. Wszystkie substancje odpowiadają za wygładzenie i zmniejszenie widoczności zmarszczek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *