Skóra wokół oczu jest bardzo delikatna i podatna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Jeśli chcesz o nią właściwie zadbać, to poznaj skuteczne sposoby pielęgnacji. Sprawdź, jak uchronić się przed zmarszczkami i co zrobić, gdy już się pojawią.
Skóra wokół oczu – charakterystyka
Skóra pod oczami jest pozbawiona gruczołów łojowych. Z tego powodu łatwo ulega przesuszeniu i szybko pojawiają się na niej zmarszczki. Jej grubość wynosi około pół milimetra, a skóry powiek 1 mm. Naczynia włosowate są w niej płytko umiejscowione, co powoduje, że prześwitują przez skórę. Krążenie krwi i limfy w tym miejscu jest bardzo słabe.
Kosmetyki na zmarszczki mimiczne
Wokół oczu bardzo szybko pojawiają się zmarszczki mimiczne. Z czasem pogłębiają się i tworzą nieestetyczne bruzdy. Można je spłycić za pomocą produktów z zawartością peptydów. Aby działanie tych substancji było jak najskuteczniejsze, producenci dodają je do niektórych formuł kosmetyków – serum lub kremu z dozownikiem, który ułatwia aplikację. Peptydy mają działanie podobne do botoksu. Blokują przekazywanie informacji o skurczu mięśnia, w wyniku czego zmarszczki przestają się pogłębiać.
Dolegliwości skóry wokół oczu
Oprócz zmarszczek na skórze wokół oczu często pojawiają się opuchlizna i cienie. Jak sobie z nimi poradzić?
Opuchlizna wokół oczu wiąże się z przestojami limfy. Słabsze krążenie krwi spowalnia odprowadzanie produktów przemiany materii do naczyń chłonnych, co powoduje gromadzeniem się limfy w tkance. Innymi czynnikami przyczyniającymi się do powstawania opuchlizny są między innym sól w diecie, kłopoty ze snem, przemęczenie, praca przy komputerze. Poza tym worki pod oczami mogą świadczyć o chorobie nerek, serca lub wątroby.
Najlepsze kosmetyki do pielęgnacji opuchniętej skóry wokół oczu to te o właściwościach drenujących. Produkty te usprawniają przepływ limfy, poprawiają krążenie i wygładzają skórę. Zawierają między innymi skrzyp polny, wyciąg z lipy, rumianek pospolity, świetlik łąkowy. Ich działanie polega także na łagodzeniu podrażnień skóry i oczu, przyspieszaniu usuwania toksyn i zmniejszaniu objawów alergii.
Cienie pod oczami wynikają z nadmiaru soli w diecie, mogą być dziedziczną przypadłością lub są objawem alergii, schorzeń lub zaburzeń krążenia. Aby im zapobiegać lub zredukować ich widoczność, należy stosować preparaty poprawiające krążenie krwi, nawilżające, ściągające i łagodzące. Wybierając kosmetyki do pielęgnacji skóry oczu z sińcami, postaw na te z zawartością witaminy K i C, miłorzębu japońskiego. Stosuj maskujące i rozświetlające korektory, płatki i żelowe maski kształtem dopasowane do skóry pod oczami.
Najlepsze składniki do pielęgnacji skóry wokół oczu
Kiedy będziesz wybierała kosmetyki do pielęgnacji skóry wokół oczu, zwróć uwagę na ich składy. Najskuteczniejszymi składnikami będą: ekstrakt z rumianku, wyciąg z aloesu, zielona herbata, wyciąg z chabru, malwy lub nagietka. Stosuj również produkty z kwasem hialuronowym, ceramidami, kolagenem, elastyną, aminokwasami, proteinami. W pielęgnacji tej części twarzy przydadzą ci się również oleje: kukurydziany, słonecznikowy, z wiesiołka lub z pszenicy.
Dodaj komentarz