Pić albo nie pić – oto jest pytanie. Alkohol to jeden z najczęściej serwowanych trunków podczas obiadu. Mnóstwo osób na całym świecie go uwielbia, choć spożywany w dużych ilościach powoduje ciężkie choroby i prowadzi do uzależnienia lub śmierci. Bezsprzecznie alkohol jest substancją toksyczną, która negatywnie wpływa na skórę. Sprawdź, w jaki sposób procenty oddziałują na skórę i ile faktycznie można wypić, by trzeźwo myśleć.
Wpływ alkoholu na skórę
Alkohol w równym stopniu szkodzi zarówno mężczyznom, jak i kobietom. Jednak u kobiet szybciej widać niszczące działanie tego trunku. Szybciej wywołuje skutki starzenia się organizmu, bo bardziej destrukcyjnie oddziałuje na cieńszą i delikatniejszą skórę. A jak alkohol wpływ na skórę? Odpowiedź jest tylko jedna: toksycznie.
Jak alkohol wpływ na skórę?
- Powoduje zmarszczki i uszkadza włókna kolagenowe.
- Tworzy sińce i obrzęki pod oczami.
- Zaostrza stany zapalne, np. przy trądziku różowaty.
- Rozszerza naczynia krwionośne poprzez podniesienie ciśnienia krwi.
- Osłabia paznokcie i włosy.
- Powoduje przetłuszczanie się cery.
- Prowadzi do odwodnienia.
Ile wypić, żeby nie zaszkodzić skórze
Pamiętaj, że maksymalna ilość spożywanego alkoholu jest uzależniona od masy ciała, diety, płci i czasu picia. Przyjmuje się, że kobiety są w stanie wypić jedną lampkę wina (200 ml) lub jedno półlitrowe piwo na dzień, a mężczyźni natomiast 2 lampki wina lub dwa półtoralitrowe piwa na dzień.
Dobroczynne działanie alkoholu
Pomimo negatywnego wpływu alkoholu na skórę, można zaobserwować także pozytywne skutki wypijania bardzo małych ilości procentów.
- Etanol zmniejsza ryzyko choroby niedokrwiennej serca.
- Piwo pomaga w dolegliwościach nerek, wzmacnia serce, obniża ciśnienie krwi i działa moczopędnie.
- Wino zmniejsza współczynnik umieralności o prawie 50%, działa antyseptycznie i bakteriobójczo.
- Działa rozluźniająco i euforycznie.
Dodaj komentarz