Indyjski agrest – tak często określa się roślinkę porastającą tereny Azji, która rodzi zielone – do złudzenia przypominające popularny agrest owoce. Amla jest oczywiście jadalna, tak jak jej „europejski pobratymiec”, jednak na temat kosmetycznego i zdrowotnego działania agrestu nikt jeszcze nigdy nie powiedział tyle dobrego, co o amli. Dlaczego indyjski agrest stał się popularny an całym świecie? Czy warto mieć go w łazience? A może łykać jako suplement?
Amla – co to jest; opis i właściwości
Olejek amla wytłaczany jest z drzewa o tej samej nazwie, a dokładniej: z owoców, które rodzi orientalne drzewo, zwane też liściokwiatem garbnikowym. Jest to popularna roślina, która – jak już wspomnieliśmy – ze względu na podobieństwo do agrestu, nazwana została właśnie indyjskim agrestem. Jeśli mielibyśmy jednak porównać ją do jakiejkolwiek rośliny ze względu na jej właściwości kosmetyczne i lecznicze – musielibyśmy wymienić kilka i to znakomitych olejków, wyciągów roślinnych czy maceratów. Jedna roślina o tak wielu zastosowaniach o doskonałym działaniu – zdecydowanie warto się jej bliżej przyjrzeć. Amla jest znana hindusom od stuleci – jej cudowne właściwości opisane są w świętej księdze hinduizmu – Ajurwedzie. Widnieje w niej wpis mówiący o tym, że amla to lek na długowieczność, remedium na problemy trawienne, doskonały antyoksydant, działa lepiej niż tran, olej lniany czy rzepakowy, a w dodatku – według hindusek – nie ma lepszej kuracji poprawiającej stan włosów niż amla.
CZY WIESZ, ŻE amla może skrywać się pod różnymi nazwami? Inne określenia indyjskiego agrestu to: liściokwiat garbnikowy, amalaka, amlabaum, dhatri.
Olejek do amla – jak dba o włosy?
Olej amla ma nietypowy, bo zielony kolor. Owoce maceruje się zazwyczaj w innym naturalnym oleju – wówczas uwalniają do wnętrza swoje cenne właściwości.
Olejowy macerat z amli to znana od wieków, doskonała kuracja na porost włosów. Wystarczy pomyśleć o pięknych i długich aż do pasa włosach hindusek, zeby wyobrazić sobie działanie indyjskiego olejku na włosy.
Olej do włosów amla nakłada się na skórę głowy, wykonując delikatny masaż skalpu – dzięki temu pobudza się krążenie podskórne, cebulki zostają pobudzone do pracy, a komórki skóry mają zwiększoną chłonność. Olej należy też nałożyć na całej długości włosów – substancje odżywcze i kwasy tłuszczowe wnikną między keratynowe łuski włosa, gdzie po pierwsze naprawą mikrouszkodzenia na jego powierzchni, a po drugie zabezpieczą pasma przed niszczeniem. Olejek do włosów amla jest doskonały jako kuracja wzmacniająca kolor ciemnych włosów – zapobiegnie ich jaśnieniu pod wpływem słońca, opóźni siwienie i zapobiegnie płowieniu.
Dodatkowo amla pomaga walczyć z łupieżem, łagodzi wszelkie podrażnienia, swędzenie i pieczenie skóry głowy, utrzymuje właściwe pH i odkaża, zapobiegając jednocześnie nadmiernemu wydzielaniu sebum. Olejek do włosów amla wzmacnia osłabione, puszące się końcówki, zapobiega ich rozdwajaniu, pomaga podkreślić naturalny skręt i nawilża przesuszone włosy.
Olejek amla do pielęgnacji twarzy
Olej amla ma odmładzające i antyoksydacyjne właściwości. Dlatego macerat z zielonych owoców chętnie stosowany jest nie tylko na włosy, ale również jako serum na twarz, w szczególności polecany jest w pielęgnacji skóry dojrzałej, skłonnej do zmarszczek.
Pomaga walczyć z wolnymi rodnikami, które powstają na skutek działania stresu oksydacyjnego, amla w formie olejku doskonale nadaje się nie tylko do twarzy, ale do rewitalizacji całego ciała. Ma działanie antyseptyczne, detoksykuje skórę, zabezpiecza ją przed urazami i podrażnieniem. Owoce, z których tłoczony jest olejek, są skarbnicą witaminy C, taniny oraz odmładzających polifenoli. Dzięki tym składnikom olejek działa jak drogi kosmetyk poprawiający koloryt skóry, ujędrniający i przeciwzmarszczkowy, dlatego chętnie wybierany jest przez osoby z dojrzała, skłonną do zmarszczek cerą, która utraciła elastyczność i blask.
Amla jako suplement diety
Wiele osób stosuje agrest indyjski w formie suplementów, włączając orientalną roślinkę do codziennej diety. Jak działa i co daje spożywanie amli?
- amla wspomaga odchudzanie i pomaga zachować prawidłową masę ciała;
- amla obniża poziom cukru we krwi;
- dba o trawienie, wspiera i chroni wątrobę;
- wzmacnia odporność organizmu;
- jest naturalnym źródłem witaminy C;
- pomaga uwolnić organizm z toksyn;
- zmniejsza kaszel i łagodzi astmę;
- wzmacnia serce i układ krwionośny.
Dodaj komentarz