Co to jest trądzik różowaty?

Autor: Monika Wydra


Trądzik różowaty to przewlekła i nieuleczalna zapalna choroba skóry twarzy. Chociaż jego przyczyny nie są znane, za trądzik różowaty mogą odpowiadać geny oraz zaburzenia hormonalne i naczyniowo-ruchowe. Z kolei sprzyja mu jasna karnacja i skóra naczynkowa. Ponieważ już wiesz, co to jest trądzik różowaty, dowiedz się, jakie są jego objawy i jak go leczyć.

Trądzik różowaty – objawy

Na trądzik różowaty chorują przede wszystkim kobiety. Problem rozpoczyna się zwykle w wieku 20-30 lat i przejawia się częstym występowaniem rumienia na twarzy. Po pewnym czasie rumień utrwala się, a na twarzy pojawiają się rozszerzone naczynka krwionośne, grudki i krostki, które wywołują świąd i pieczenie. Pełny rozwój trądziku różowatego następuje w wieku 40-50 lat i może objawiać się rozrostem gruczołów łojowych. Jego możliwy skutek to zmiana kształtu pewnych partii twarzy, na przykład nosa.

Trądzik różowaty – typy

Istnieją cztery postacie trądziku różowatego: rumieniowo-teleangiektatyczna, grudkowo-krostkowa, guzowata i oczna. Rumieniowo-teleangiektatyczna odmiana trądziku różowatego cechuje się występowaniem rumienia w środkowej części twarzy, któremu towarzyszą rozszerzone naczynka krwionośne. Rumień ma charakter nawracający; utrzymuje się przez minimum 10 minut lub jest trwały. Grudkowo-krostkową odmianę trądziku różowatego można poznać po stałym rumieniu i obrzęku twarzy, grudkach, krostkach w centralnej części twarzy oraz drobnych guzkach. Guzowata odmiana trądziku różowatego charakteryzuje się stałym rumieniem i obrzękiem twarzy, grudkami, krostami i guzami oraz pogrubieniem i nierówną powierzchnią skóry twarzy, zwłaszcza nosa, łuków jarzmowych, czoła, uszu i okolic oczu. Z kolei oczna postać trądziku różowatego objawia się pieczeniem, kłuciem i świądem oczu, zapaleniem spojówek lub brzegów powiek oraz nadwrażliwością na światło.

Jak leczyć trądzik różowaty?

W przebiegu trądziku różowatego występują łagodne i zaostrzone okresy choroby. Te ostatnie wymagają przewlekłego stosowania leków i każdorazowo pogarszają stan skóry.

Trądzik różowaty leczy się zależnie od jego postaci. Objawy odmiany rumieniowo-teleangiektatycznej i grudkowo-krostkowej zwalcza się preparatami poprawiającymi krążenie, przeciwzapalnymi, przeciwbakteryjnymi i regenerującymi barierę naskórkową. W przypadku postaci guzowatej stosuje się między innymi leczenie chirurgiczne i laseroterapię. Z kolei odmiana oczna wymaga zastosowania sztucznych łez i stałej opieki okulistycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *