Farbujemy włosy z różnych powodów, głównie aby ukryć siwiznę lub kiedy chcemy coś zmienić w swoim wyglądzie. Zabieg koloryzacji włosów można wykonywać zarówno w salonie fryzjerskim, jak i we własnej łazience. Jak farbować włosy w domu i jakie są rodzaje farb do włosów? Jak działa szamponetka, farba półtrwała i farba trwała? W jaki sposób utrwalić kolor włosów po farbowaniu?
Rodzaje farb do włosów: szamponetki, farby półtrwałe i farby trwałe
Jest wiele rodzajów farb do włosów. Aby wybrać odpowiedni, należy zastanowić się, czego oczekujemy. Chcemy jedynie zaszaleć z kolorem czy liczymy na trwalszy efekt? Zależy nam na ukryciu siwych włosów? Jeżeli tak, ile ich jest? Mamy słabe włosy i delikatną skórę głowy, dlatego chcemy im oszczędzić „chemii‟? W zależności od potrzeb możemy wybierać pomiędzy szamponetką, farbą trwałą i farbą nietrwałą.
Jak działa szamponetka?
Szamponetka to jednorazowa porcja gotowej farby bez amoniaku, której pigmenty nie wnikają do wnętrza włosa, lecz oblepiają go z zewnątrz. Efekt farbowania jest krótkotrwały ‒ zdarza się, że znika już po pierwszym myciu. Szamponetka to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą zaszaleć z kolorem lub sprawdzić, czy taki wybór sprawdzi się na dłuższą metamorfozę. Farbowanie szamponetką nie niszczy włosów i nie pozostawia śladów po całkowitym spłukaniu koloru, a ona sama jest bardzo tania.
Jak działa farba półtrwała?
Farba półtrwała może rozjaśnić lub przyciemnić włosy o ton, dwa. Nie zawiera amoniaku lub – w przypadku odcieni blond – zawiera go niewiele. Kolor utrzymuje się przez kilka tygodni i zmywa się równomiernie. Farba półtrwała z reguły bardzo dobrze pokrywa siwiznę, z tym że siwe włosy mocniej łapią kolor i trudniej go wytracają. Z tego powodu w przypadku rozległej siwizny, która układa się w pasma, w kwestii wyboru farby warto poradzić się fryzjera. Farba półtrwała nie zawiera amoniaku ani wody utlenionej, dlatego jedynie pogłębia naturalny kolor włosów i zmywa się już po 6-8 myciach.
Jak działa farba trwała?
Farba trwała bardzo dobrze pokrywa siwiznę. Nie zmywa się podczas mycia, ale i nie zapobiega odrostom. Farba trwała zawiera amoniak, który znacznie odchyla łuski włosa, a tym samym umożliwia pigmentom wnikanie do ich wnętrza. Dzięki temu możemy dowolnie zmienić kolor, nawet na znacznie jaśniejszy od naturalnego. Oddzielną kategorię farb trwałych stanowią farby ziołowe, które zawierają głównie składniki roślinne. Warto po nie sięgać w przypadku słabych lub zniszczonych włosów i szczególnie wrażliwej skóry głowy. Farba trwała, w przeciwieństwie do nietrwałej, zawiera wodę utlenioną, która rozjaśnia naturalny barwnik, dlatego utrzymuje się na włosach nawet do 6 tygodni.
Jak utrwalić kolor włosów po farbowaniu?
Farby do domowej koloryzacji są proste w użyciu: wystarczy przestrzegać instrukcji na ulotce, zwłaszcza w kwestii czasu trwania zabiegu. Ponadto nie wolno owijać głowy foliowym czepkiem, ponieważ to wzmocni działanie farby i może podrażnić skórę. Każda farba w jakimś stopniu narusza strukturę włosa, dlatego warto zadbać o to, aby kolor trzymał się jak najdłużej, a zabieg nie musiał być zbyt często powtarzany. Z tego powodu przez trzy dni od koloryzacji nie należy myć włosów; zamiast tego sięgamy po suchy szampon. Ponadto warto wybierać kosmetyki (szampony, odżywki i maski) przeznaczone do włosów farbowanych, które zawierają składniki nawilżające (olejki roślinne), wzmacniające cebulki (kompleksy witaminowo-mineralne), chroniące kolor przed wypłukiwaniem i płowieniem (filtry UV) oraz drobinki, które pozostają na włosach i podkreślają ich kolor.
Dodaj komentarz