Podczas choroby lub przedłużającego się przeziębienia twarz jest opuchnięta i zaczerwieniona lub przeciwnie – blada. Cieknie nam z nosa, mamy załzawione i przekrwione oczy, a skóra jest przesuszona od ciągłego wycierania chusteczką. Takie dni najchętniej przeleżałybyśmy pod kołdrą z gorącą herbatą w ręku, ale to nie zawsze możliwe. Jeżeli mimo choroby musimy wyjść, powinnyśmy wykonać makijaż na przeziębienie. Dzięki niemu zamaskujemy załzawione oczy, suchą skórę wokół nosa i inne objawy choroby. Jak ukryć oznaki przeziębienia pod makijażem krok po kroku?
Makijaż na przeziębienie – na co zwrócić uwagę?
Przeziębienie odbija się zwłaszcza na wyglądzie naszego nosa, ponieważ katar zmusza nas do ciągłego sięgania po chusteczki. Z powodu bezustannego ocierania nosa skóra wokół niego staje się zaczerwieniona i bardzo sucha, a czasem zaczyna się łuszczyć. Dzieje się tak w dużej mierze dlatego, że wydzielina z nosa, podobnie jak łzy, zawiera sól. Dla odwrócenia uwagi od nosa warto podkreślić partie twarzy, które nie ucierpiały z powodu choroby, takie jak brwi, usta i włosy.
Zanim zaaplikujemy makijaż, nakładamy na skórę wazelinę lub wcieramy w nią kilka kropel oliwy, którą pozostawiamy co najmniej na 5-10 minut. W ten sposób nawilżymy skórę, która dzięki temu lepiej przyjmie podkład i puder. Podczas choroby nos jest problematyczną strefą ze względu nie tylko na suchość, lecz także na opuchliznę. Na szczęście, ten problem rozwiąże konturowanie. Wystarczy zrezygnować z toników ściągających i kremów matujących, które jeszcze bardziej podrażnią wysuszoną skórę.
Warto zrobić sobie okłady z herbaty lub zastosować żel z arniki, aby jeszcze przed nałożeniem makijażu zmniejszyć widoczność opuchlizny.
Aby ukryć zaczerwienione oczy, warto zaopatrzyć się w specjalnie krople i zaaplikować je chwilę przed wykonaniem makijażu. Cienie do powiek z intensywnym połyskiem odkładamy na później, ponieważ potęgują efekt oczu błyszczących z powodu choroby. To samo dotyczy różowych cieni i czerwonej szminki – wrócimy do nich, gdy wyzdrowiejemy.
Jak ukryć oznaki przeziębienia pod makijażem krok po kroku?
- Oczyszczamy skórę twarzy i smarujemy ją lekkim kremem nawilżającym.
- Malujemy usta pomadką nawilżającą.
- Nakładamy bazę rozświetlającą na całą powierzchnię twarzy poza skórą wokół oczu.
- Powieki malujemy matowym cieniem (sypkim lub w kremie).
- Ciemniejszym kolorem zaznaczamy zgięcie górnej powieki.
- Na powiekę tuż pod łukiem brwiowym nanosimy błyszczącą jasną kredkę lub opalizujący cień do powiek.
- Tuszujemy rzęsy. Jeżeli z powodu choroby łzawią nam oczy, wybieramy wodoodporny tusz lub nie malujemy dolnych rzęs.
- Nakładamy podkład o przedłużonej trwałości, który nie wysusza. Może być nawilżający, kryjący lub rozświetlający.
- Pod oczy kładziemy korektor.
- Ciemną brązową kredką do konturowania twarzy lub korektorem malujemy kreski tuż pod kośćmi policzkowymi i na krawędziach nosa, po czym rozcieramy pędzlem lub gąbką.
- Za pomocą szerokiego pędzla nakładamy niewielką ilość pudru utrwalającego. Jeżeli podkład, który stosujemy, stanowi efektowne wykończenie makijażu, można pominąć ten krok.
- Podkreślamy owal twarzy bronzerem.
- Zaznaczamy skronie rozświetlaczem.
- Obrysowujemy usta kredką w takim odcieniu beżu lub bladego różu, który możliwie najbardziej przypomina naturalny kolor warg.
- Brwi przeczesujemy i usuwamy z nich resztki podkładu. Następnie zaznaczamy ich kształt kredką lub tuszem do brwi.
Oznak choroby nie należy na siłę zamalowywać ani tym bardziej nadawać im imprezowego wyrazu – efekt w połączeniu z katarem będzie komiczny. Postarajmy się, aby nasz makijaż wyglądał jak najbardziej naturalnie.
Dodaj komentarz