Kosmetyki do cery wrażliwej i alergicznej – jakie wybrać i jak je stosować?

Autor: Monika Wydra


Niezależnie od pory roku, nasza skóra jest narażona na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Zimą jej kondycję pogarsza ogrzewanie, mróz i wiatr, a latem – klimatyzacja i słońce. Zresztą, na promieniowanie jesteśmy wystawieni przez cały rok. Podobnie jest z dymem papierosowym, który wdychamy jako czynni lub bierni palacze. W dodatku wielu z nas nie dba o skórę, bo używa do mycia jedynie ciepłej wody i mydła. W konsekwencji skóra traci płaszcz lipidowy oraz staje się sucha i wybredna. Jakie kosmetyki docery wrażliwej i alergicznej, w tym podkłady i pudry, wybrać i jak je stosować? Jakie kosmetyki są polecane do wrażliwych oczu?

Kosmetyki do cery wrażliwej i alergicznej

Czym różnią się kosmetyki do cery wrażliwej i alergicznej od klasycznych kosmetyków? Krótszą listą składników, która zmniejsza ryzyko podrażnienia. W tych pierwszych ogranicza się zwłaszcza zawartość substancji zapachowych i konserwantów oraz uwzględnia się składniki łagodzące, na przykład panthenol. Skład kosmetyków przeznaczonych dla cery wrażliwej i alergicznej musi być całkowicie bezpieczny, dlatego z pigmentów usuwa się domieszki metali ciężkich, takich jak nikiel.

Właśnie ze względu na zawarte w nich barwniki – najbardziej podrażniają kosmetyki do makijażu. Barwniki mogą być dla skóry niebezpieczne, ponieważ z założenia są silnie okluzyjne, czyli pozostawiają na ciele cienką warstwę, która pozostaje na nim nawet przez cały dzień. W konsekwencji składniki kosmetyków mogą przenikać do wnętrza skóry, co znacznie zwiększa ryzyko podrażnień.

  • Podkłady do cery wrażliwej i alergicznej
    Zwykle zawierają składniki nawilżające i filtry UV, które chronią wrażliwą skórę przed szkodliwym działaniem słońca. W przypadku problemów z zaskórnikami warto zaopatrzyć się w produkt apteczny, który pomoże je zwalczyć. Taki podkład matuje skórę, ale nie przesusza jej. Mamy do wyboru podkłady w kompakcie lub fluidy do skóry suchej i trądzikowej, a nawet podkłady przeciwzmarszczkowe przeznaczone dla cery dojrzałej.
  • Pudry do cery wrażliwej i alergicznej
    Wszystkie kobiety, szczególnie te o cerze wrażliwej, muszą pamiętać, że gąbki i pędzle, którymi aplikujemy puder, wymagają systematycznego czyszczenia. Przynajmniej raz w tygodniu należy je myć w wodzie z mydłem i dokładnie suszyć, ponieważ gąbka i pędzel przenoszą na twarz grzyby i bakterie. Im większą higienę podczas makijażu zachowamy, tym lepiej ochronimy wrażliwą skórę.

W przypadku cery wrażliwej najlepiej sprawdzi się dostępny w aptece puder mozaikowy – transparentny lub brązujący. Kobiety, które mają skórę dodatkowo tłustą i mieszaną, powinny wybierać pudry o właściwościach pochłaniających nadmiar sebum, czyli matujące. Jeżeli chcemy nadać skórze satynowy połysk, warto sięgnąć po rozświetlający puder w kamieniu. Dzięki pigmentom fotochromowym nasza cera zachowa ładny odcień niezależnie od oświetlenia.

Jakie kosmetyki do cery wrażliwej?

Kosmetyki wskazane dla cery wrażliwej mają stosowną adnotację na opakowaniu lub w ulotce, to znaczy „kosmetyk przeznaczony dla skóry wrażliwej” lub „kosmetyk hipoalergiczny”.

Aby producent mógł zamieścić taką informację, musi najpierw przeprowadzić badania na grupie osób o wrażliwej lub alergicznej skórze. Może je przeprowadzić lekarz, chemik, biolog lub farmaceuta. Wyniki takich badań muszą być uwzględnione w dokumentach produktu i udostępniane w razie potrzeby, na przykład podczas kontroli sanitarnej.

Jak stosować kosmetyki do cery wrażliwej i alergicznej?

Niestety, kosmetyk całkowicie bezpieczny dla wrażliwej skóry nie istnieje. Nigdy nie przewidzimy, czy podkład pod makijaż, który właśnie kupujemy, nie podrażni naszej skóry. Zaczerwienienie lub wysypka mogą pojawić się nawet wskutek stosowania kosmetyków hipoalergicznych. Z tego powodu warto wybierać preparaty w małych opakowaniach – w razie czego strata będzie mniej dotkliwa dla naszej kieszeni.

Ponadto warto prosić w drogeriach o bezpłatne próbki. Nowe kosmetyki należy testować na małej powierzchni skóry na ukrytej części ciała, na przykład na skroni. Jeżeli po trzech dniach nie wystąpią żadne reakcje niepożądane, można smarować nim całą twarz. Z nowymi cieniami lub tuszem nie należy wybierać się na całonocną imprezę. Pierwsze eksperymenty warto przeprowadzać w domu, gdzie w razie potrzeby można sięgnąć po płyn do demakijażu. Ponadto nie należy zmieniać wszystkich kosmetyków naraz – warto wprowadzać je stopniowo, w kilkudniowych odstępach. Dzięki temu łatwo będzie stwierdzić, który kosmetyk wywołał ewentualne zaczerwienienie.

Jeżeli dojdzie do podrażnienia, odstawmy kosmetyk, o którym myślimy, że zawinił, a jeżeli nie potrafimy tego ustalić, zaprzestańmy stosowania wszystkich. Następnie wybierzmy się do apteki, w której kupimy doustne leki antyalergiczne i apteczną maść bazę, na przykład Nanobase. Jeżeli po kilku dniach podrażnienie nie ustąpi, należy wybrać się do dermatologa.

Kosmetyki do wrażliwych oczu

Wrażliwa lub alergiczna cera nie wyklucza stosowania kosmetyków do makijażu, nawet przeznaczonych do oczu. Mimo to kosmetyki do wrażliwych oczu powinny spełniać określone warunki:

  • Tusze do rzęs
    Nie mogą być wodoodporne, ponieważ ich usunięcie wymaga intensywnego i długotrwałego pocierania oczu.
  • Cienie do powiek
    Cząstki, z których się składają, muszą być rozdrobnione, aby cienie dobrze przylegały do powiek, a tym samym nie osypywały się do oczu. W aptece są dostępne kremowe cienie do powiek odporne na ścieranie. Na uwagę zasługują także cienie z witaminą E, które pielęgnują powieki.
  • Konturówki do oczu
    Jeżeli decydujemy się na kreskę, należy ją malować na linii rzęs lub niżej. Części powieki znajdującej się powyżej nie wolno pokrywać żadnymi kosmetykami. Kredki, które wybieramy, powinny być miękkie, ponieważ ich składniki zmniejszą tarcie podczas rysowania i nie wysuszą powieki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *