Botoks. I wszystko, co powinnaś o nim wiedzieć

Autor: Monika Wydra


Botoks, inaczej toksyna botulinowa, to substancja, która jest często wykorzystywana w medycynie estetycznej. Niektórzy uważają ją za sprzymierzeńca w walce ze zmarszczkami, natomiast pozostali twierdzą, że powoduje nieodwracalne zmiany związane z poprawnym funkcjonowaniem mięśni twarzy. Co tak naprawdę powinnaś wiedzieć o botoksie?

Jak działa toksyna botulinowa? Substancja często mylona jest z klasycznymi wypełniaczami. Te ostatnie uzupełniają ubytki w tkance tłuszczowej powstałe wraz z wiekiem. Poprawiają napięcie skóry, stymulują produkcję kolagenu, zapewniają prawidłowy owal twarzy i przywracają objętość. Botoks działa zupełnie inaczej. Zatrzymuje przechodzenie bodźców z nerwów do mięśni twarzy, które odpowiadają za powstawanie zmarszczek mimicznych. Tym samym kurczliwość mięśni zmniejsza się, a skóra staje się gładka i jędrna.

Botoks bardzo często wykorzystuje się w zabiegach wygładzających zmarszczki mimiczne (lwia zmarszczka lub dolina łez). Jednak nie jest to jedyne zastosowanie toksyny botulinowej. Substancja służy także do uniesienia kącików ust, leczenia bruksizmu (zgrzytania zębami i zaciskania szczęk), redukowania uśmiechu dziąsłowego i leczenia nadpotliwości. Zabiegom z wykorzystaniem botoksu można poddawać się zarówno w zimie, jak i latem; uważane są za bezpieczne i nie powodują żadnych ograniczeń w wykonywaniu codziennych obowiązków. Pamiętaj jednak, że przez pierwsze kilka godzin od wykonania zabiegu nie wolno schylać się i masować twarzy.

Zabiegi z zastosowaniem botoksu polecane są każdemu, kto zmaga się z poważnymi skórnymi problemami. Przydadzą się także i tym, którzy chcieliby odpowiednio wcześniej zadbać o swoją skórę i opóźnić procesy starzeniowe skóry. Stąd już 25-latkowie poddają się zabiegom z wykorzystaniem botoksu. Efekty widoczne są po około dwóch tygodniach od momentu wykonania zabiegu i utrzymują się aż do 8 miesięcy. Zdecyduj sama, czy warto.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *