Dezodorant vs antyperspirant. Który z nich jest lepszy?

Autor: Monika Wydra


Różni je bardzo wiele, jednak ich podstawowa funkcja jest taka sama. Dezodoranty i antyperspiranty ograniczają pocenie się i zapewniają poczucie świeżości. Sprawdź, który z nich będzie dla ciebie najlepszy.

DEZODORANT

Hamuje wytwarzanie się nieprzyjemnego zapachu poprzez uniemożliwienie kontaktu bakterii z potem (ten jest bezwonny). Działanie dezodorantu uzależnione jest od zawartych w nim składników. Produkt może kamuflować przykrą woń lub opóźniać rozwój bakterii. Dezodoranty polecane są osobom, które pocą się w normalny sposób; działają do kilku godzin.

W dezodorantach znajdują się składniki, które wywołują dużo kontrowersji. Są to: aluminium, parabeny, ftalany, glikol i alkohol etylowy. Te substancje powodują podrażnienia, pieczenie i swędzenie skóry. Mogą przenikać do wnętrza organizmu, przyczyniając się do groźnych chorób. O wiele lepszym rozwianiem, zwłaszcza dla osób z wrażliwą skórą, wydają się być preparaty mineralne z zawartością panthenolu, witamin C i E, ceramidów i aloesu.

ANTYPERSPIRANT

Ogranicza wydzielanie potu, redukując jego ilość w miejscu nałożenia poprzez tymczasowe zamknięcie porów skóry. Ponowne rozszerzenie porów następuje podczas kąpieli, intensywnego pocenia się lub peelingu. Antyperspiranty zawierają glinki, aluminium i substancje zapachowe. Polecane są osobom, które mają problemy z nadmierną potliwością. Produkty działają przez 48 godzin, dlatego należy korzystać z nich co jakiś czas.

Jeśli używasz antyperspirantu, pamiętaj o tym, żeby:

  • stosować go na czystą i suchą skórę;
  • nie używać go na podrażnioną skórę (np. po depilacji);
  • nie stosować produktu przed słonecznymi kąpielami, bo skutkuje to przebarwieniami;
  • nie używać go bezpośrednio przed założeniem bluzki – niektóre składniki antyperspirantów brudzą ubrania;
  • co jakiś czas robić przerwy w stosowaniu kosmetyku.

CIEKAWOSTKA:

Na rynku kosmetycznym dostępny jest produkt, który łączy właściwości dezodorantu i antyperspirantu. Jest to dezodorant antyperspiracyjny. Zawiera składniki zapachowe i antybakteryjne, a do tego zmniejsza wydzielanie potu do około 20%.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *