Jak dbać o skórę tłustą i łojotokową?

Autor: Monika Wydra


Skóry tłusta i łojotokowa wymagają specjalistycznej pielęgnacji. Żeby utrzymać je w odpowiedniej kondycji, bardzo ważne jest używanie dobrze dobranych produktów. Należy także przyjąć pewne zasady pielęgnacji i regularnie poddawać się zabiegom kosmetycznym.

Rozpoznajemy skórę tłustą i łojotokową

To w zasadzie nic trudnego. Jeżeli twoja cera błyszczy się w strefie T, a na czole, nosie i brodzie pojawiają się zaskórniki, to prawdopodobnie masz jeden z wyżej wymienionych typów skór. Twarz błyszczy się, bo gruczoły łojowe produkują zbyt dużą ilość sebum. Z tego powodu skóra staje się zanieczyszczona, gruba, poszarzała i mało estetyczna.

Jak dbać o skórę tłustą i łojotokową?

Najważniejszą rzeczą w pielęgnacji skóry tłustej i łojotokowej jest używanie kosmetyków przeznaczonych do tego typu cery. Produkty takie muszą zawierać składniki nawilżające, ochronne i łagodzące; nie mogą zaś mieć w składzie detergentów, alkoholi i substancji wysuszających. Co ważne, kosmetyki do pielęgnacji cery tłustej i łojotokowej nie mogą zawierać składników tłuszczowych, które mogłyby nasilić wydzielanie sebum. Do ochrony należy wybierać kosmetyki z odpowiednio wysokim filtrem UV.

Najlepsze składniki dla cery tłustej i łojotokowej

Do pielęgnacji skóry tłustej i łojotokowej używaj kosmetyków bogatych w składniki nawilżające, delikatnie złuszczające, odżywcze i ochronne. Dobrze sprawdzą się na przykład: aloes, algi, zielona herbata, alantoina, cynk. Składniki te mają działanie łagodzące, ściągające, dotleniające, antybakteryjne i przeciwzapalne.

Zabiegi dla skóry tłustej i łojotokowej

W pielęgnacji skry łojotokowej i tłustej dobrze sprawdzą się peelingi chemiczne z zastosowaniem kwasu migdałowego, azelainowego lub salicylowego. Dobrze zadziałają również zabiegi z witaminą C, które regulują pracę gruczołów łojowych, działają przeciwzapalnie i rozświetlają skórę. Jeżeli chcesz przedłużyć efekty jakiegokolwiek zabiegu z gabinetu kosmetycznego, to w domu powinnaś używać profesjonalnych kosmetyków poleconych przez kosmetyczkę lub dermatologa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *