Jak działa mydło? Naturalna siła kostki mydła

Autor: Monika Wydra


Nawet luksusowe marki kosmetyczne, takie jak Chanel, Dior czy Tom Ford, mają w swojej ofercie produkt tak pospolity jak mydło w kostce. Ten kosmetyk ma wiele zalet: jest przeznaczony do każdego rodzaju skóry, ładnie się prezentuje w łazience, a przede wszystkim chroni środowisko naturalne. Co to jest mydło i jak powstało? Jakie ma właściwości i zastosowanie? Czy lepiej wybrać naturalne mydło aleppo, marsylskie czy kastylijskie?

Dlaczego kostka mydła jest przyjazna dla środowiska?

Powodów jest wiele. Po pierwsze, kostka mydła, w odróżnieniu od kosmetyków myjących w płynie, nie wymaga opakowania, które zwykle jest wykonane z plastiku. Po drugie, z uwagi na jego niewielki rozmiar zużywa się mniej energii, aby go wyprodukować, a później przetransportować. Z kolei to zmniejsza emisję szkodliwego dla środowiska dwutlenku węgla. Ponadto spłukiwanie naturalnego mydła pod prysznicem nie zanieczyszcza wód gruntowych toksycznymi substancjami, takimi jak mikrogranulki, SLS czy SLES. Dlaczego? Ponieważ prawdziwe mydło ich nie zawiera.

Co to jest mydło i jak powstało?

Wiele produktów myjących określa się mianem mydła, ale nie wszystkie one na to określenie zasługują. Prawdziwe mydło to taki produkt, w którym dochodzi do saponifikacji. Saponifikacja, inaczej zmydlanie, polega na zamianie tłuszczu w mydło.

Odkrycie mydła zawdzięczamy starożytnym Rzymianom, którzy do produkcji mydła wykorzystywali tłuszcze zwierzęce i sól lub popiół o odczynie zasadowym. Dopiero Arabowie zmodyfikowali tę recepturę, kiedy wzbogacili ją o naturalne oleje roślinne, na przykład oliwę. To z kolei zainspirowało Francuzów do stworzenia mydła marsylskiego, które powstaje właśnie na jej bazie. Podobnie mydło kastylijskie w stu procentach złożone z oliwy. Za to po zmieszaniu jej z olejem laurowym otrzymano mydło aleppo.

Mydło ‒ właściwości i zastosowanie

Mydło ma właściwości antyseptyczne, dlatego wspomaga leczenie stanów zapalnych, takich jak AZS, trądzik i łuszczyca. Nawilża skórę i zapewnia jej optymalny poziom nawodnienia.

Naturalne mydło jest pozbawione szkodliwych składników, w tym konserwantów, sztucznych barwników, substancji zapachowych i okrytego złą sławą SLS. Może zawierać substancje barwiące pochodzenia naturalnego, na przykład kakao, cynamon, kurkumę lub olejki eteryczne. Właściwości każdego z mydeł zależą od jego składników dodatkowych, to znaczy od naturalnych wyciągów roślinnych i ziół (nagietek, rumianek, lawenda, pokrzywa), soli z Morza Martwego (zawiera wiele cennych minerałów), węgla drzewnego (ma właściwości detoksykujące), płatków orkiszowych lub płatków owsianych (oba rodzaje płatków mają działanie lekko złuszczające).

Naturalne mydło ‒ czy warto?

Chociaż naturalne mydło w kostce kosztuje tyle co dwie kostki mydła z dolnej półki, to jest ono dwa, trzy razy wydajniejsze. Ponadto można je stosować nie tylko do ciała, lecz także do twarzy, włosów i higieny intymnej, a ze względu na jego uniwersalność jednej kostki może używać cała rodzina.

Na pytanie, czy warto wypróbować naturalne mydło, odpowiedź jest tylko jedna: naturalnie, że tak.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *