Jakie są skutki korzystania z solarium? Solarium – wady i zalety

Autor: Monika Wydra


Opalenizna przez cały rok, lepsze samopoczucie, skóra pozbawiona wyprysków – takie zalety solarium wymieniają jego zwolennicy. Jakie są rzeczywiste zalety solarium i czy równoważoną jego wady? Poznaj skutki korzystania z solarium.

Solarium – założenia

Solarium miało być lepszą siostrą promieni słonecznych, bo w przeciwieństwie do nich miało emitować jedynie promienie UVA; promienie UVA uważano za mniej szkodliwe dla skóry niż UVB i UVC. Niestety, okazało się, że promieniowania UVB nie sposób wyeliminować, a promienie UVA również są niebezpieczne i mogą powodować poparzenia.

Solarium – wady:

  • Zwiększa ryzyko zachorowania na raka skóry.
  • Przyspiesza tempo starzenia się skóry. Promienie UVA działają na skórę właściwą, czyli docierają bardzo głęboko, dlatego uszkadzają włókna kolagenu i elastyny, które nadają skórze jędrność i gładkość. W konsekwencji skóra staje się gruba i szorstka, a także tworzą się na niej zmarszczki.
  • Uszkadza naczynia krwionośne zaopatrujące skórę w substancje odżywcze.
  • Niszczy włosy i paznokcie.
  • Zwiększa ryzyko zachorowania na grzybicę. Grzybica może być wynikiem niestosowania środków ostrożności przez korzystających z solarium lub braku należytej dezynfekcji sprzętów znajdujących się w solarium.

Solarium – zalety:

  • poprawa samopoczucia będąca zasługą światła emitowanego w kabinie,
  • opalenizna.

W przypadku solarium trudno mówić o zaletach, ponieważ zarówno poprawa samopoczucia, jak i opalenizna wiążą się nierozerwalnie z ujemnym wpływem solarium na nasze zdrowie. Inne zalety nie istnieją.

Solarium – mity:

  • Chociaż promienie UV łagodzą objawy niektórych chorób dermatologicznych, na przykład łuszczycy czy atopowego zapalenia skóry, to ich leczenie odbywa się pod ścisłą kontrolą lekarza i z wykorzystaniem specjalistycznych lamp, a nie w solarium.
  • Solarium nie leczy trądziku. Chociaż pod wpływem promieni słonecznych organizm początkowo produkuje mniej łoju, to po pewnym czasie skóra wysusza się i zaczyna produkować go więcej niż przedtem. Dodatkowo opalanie się w zamkniętym pomieszczeniu sprawia, że intensywniej się pocimy, co prowadzi do powstawania zaskórników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *