Kwasy na twarz – właściwości i zastosowanie

Autor: Monika Wydra


Zabiegi kwasami od lat cieszą się popularnością w salonach kosmetycznych. Wiele osób boryka się z wszelkimi skórnymi problemami, w tym choćby z przebarwieniami czy popękanymi naczynkami. Dlatego niejednokrotnie wybór różnego rodzaju kwasów stanowi najlepszy sposób na pozbycie się dolegliwości. Najczęstszą metodą stosowania kwasów na twarz są zabiegi w salonach kosmetycznych, które od lat cieszą się dużym uznaniem. Jednak odpowiednio dobrany kwas na twarz równie dobrze można używać w domu. 

Dlaczego warto stosować kwasy samodzielnie?

Właściwie dopasowany kwas na twarz może przyczynić się do poprawy jakości skóry. Na jakie dolegliwości pomagają kwasy? Są to m.in. trądzik, małe blizny, przebarwienia, zmarszczki, zaskórniki czy przesuszona skóra. Kwasy efektownie złuszczają zrogowaciały naskórek, dogłębnie oczyszczają pory, wygładzają blizny i zmarszczki, a także redukują przebarwienia. Odpowiednio dobrane kwasy na twarz stanowią zarówno pierwszy, jak i fundamentalny etap w drodze do poprawy cery. Należy jednak pamiętać, że niewłaściwie dobrane mogą nam jednak zaszkodzić.

Czym warto się kierować, wybierając kwasy?

Kwasy na twarz są dostosowane do rozmaitych dolegliwości skórnych. Dlatego właśnie wyodrębniamy trzy rodzaje kwasów:

  • ẞ-hydroksykwasy (BHA) – używa się głównie kwasu salicylowego, którego celem jest złuszczenie naskórka. Dlatego jest przeznaczony dla cery trądzikowej i tłustej. To kwas, który rozpuszcza się w tłuszczach, przez co doskonale złuszcza martwy naskórek, dostając się do najgłębszych warstw w skórze;
  • α-hydroksykwasy (AHA) – należą do nich głównie kwasy: migdałowy, glikolowy, jabłkowy i winowy. Są to kwasy na twarz, które zdecydowanie pozytywnie wpływają na każdy rodzaj cery w tym przede wszystkim kwas migdałowy, który odświeża, odmładza, a także spłyca lekkie zmarszczki. Można go stosować do cery tłustej i trądzikowej. Ponadto warto wspomnieć o kwasie glikolowym, który sprawdza się w różnych skórnych schorzeniach typu trądzik, przebarwienia czy zaburzenia rogowacenia;
  • Poli-hydroksykwasy – to delikatny kwas, który bez obaw mogą stosować osoby z wrażliwą cerą, skłonną do alergii. A to dlatego, że jego duże cząsteczki powoli i stopniowo dostają się w głąb skóry, w przeciwieństwie do poprzednich kwasów. Doskonale się sprawdza u osób, które posiadają również cerę suchą, normalną, tłustą i dojrzałą.

Kwasy na twarz – najlepsze produkty

Na rynku kosmetycznym można znaleźć mnóstwo produktów, które zawierają kwasy o zróżnicowanym stężeniu. Im jest ono wyższe, tym działanie kosmetyku jest zdecydowanie silniejsze. Początkowo warto wypróbować kwasy o niższym stężeniu, by w ten sposób stopniowo przechodzić do wyższych oraz zaobserwować skórną reakcję. Produkty, które spotykają się z pozytywnymi opiniami to m.in.:

  • The Ordinary – Mandelic Acid – 10% + HA – peeling z 10 % kwasem migdałowym i hialuronowym,
  • Eveline Glycol Therapy – multipepdydowa kuracja przeciw zmarszczkom do twarzy,
  • Mario Badescu Glycolic Acid Toner – tonik z kwasem glikolowym,
  • Norel Dr Wilsz Mandelic Acid – tonik żelowy z kwasem migdałowym.

Przeciwwskazania do stosowania kwasów na twarz

Jednak należy również pamiętać, że nie zawsze można stosować kwasy na twarz, nie ponosząc konsekwencji. W połączeniu z kwasami nie wolno zapominać przede wszystkim o kremie z filtrem, latem najlepiej użyć SPF 50. W dodatku należy szczególnie uważać przede wszystkim, jeśli:

  • jesteś w ciąży,
  • masz ciemną karnację,
  • cierpisz na infekcję wirusowe i bakteryjne,
  • nałogowo się opalasz,
  • masz alergie na substancje złuszczające,
  • borykasz się z trądzikiem ropowiczym, bądź łuszczycą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *