Mężczyzno, zadbaj o swoją skórę!

Autor: Monika Wydra


Skóra mężczyzn różni się od kobiecej pod wieloma względami. Ma o wiele więcej mieszków włosowych i gruczołów łojowych, które zapewniają lepszą ochronę przed uszkodzeniami i wysuszeniem. Naskórek i skóra właściwa są grubsze, a ilość komórek odpowiadających za koloryt cery – większa. Wszystko to powoduje, że skóra mężczyzn lepiej znosi promieniowanie słoneczne i upływ czasu. Mimo to, panowie nie do końca wiedzą, jak pielęgnować skórę twarzy. Sprawdź, co twój facet robi nie tak oraz pomóż mu wybrać odpowiednie kosmetyki i sposób pielęgnacji cery.

Mężczyźni nie przykładają większej wagi do wyboru kosmetyków. Ba, ograniczają się do stosowania pianki do golenia jako jedynego produktu pielęgnacyjnego. Twarz myją wodą i mydłem lub żelem pod prysznic. Zarówno mydło, jak i żel mają zasadowe pH, które niszczą lipidowy płaszcz ochronny skóry, narażając ją tym samym na podrażnienia, zanieczyszczenia środowiska i uszkodzenia. Szkodliwe dla cery może okazać się także mycie twarzy gorącą wodą. Wysoka temperatura pobudza gruczoły łojowe, sprzyjając nasilaniu się zmian trądzikowych. Bardzo ciepła woda rozszerza także naczynia krwionośne, co skutkuje zaczerwieniem lub pojawieniem się tzw. czerwonych pajączków.

Nie wiedzieć czemu, mężczyźni bardzo często stosują kosmetyki z alkoholem. Znajduje się on w balsamach i płynach po goleniu, a także w perfumach, których panowie stosują w dużych ilościach. Skutek? Przesuszona, zaczerwieniona i podrażniona skóra. Używanie produktów z zawartością alkoholu może doprowadzić również do nadmiernego wydzielania sebum przez gruczoły łojowe. Poza tym, naruszona zostaje naturalna bariera lipidowa ochraniająca skórę.

Mężczyźni zazwyczaj nie stosują kremów z filtrem przeciwsłonecznym, kremów nawilżających i peelingów. Promieniowanie słoneczne zwiększa pracę gruczołów łojowych, powoduje osłabienie włókien kolagenowych oraz wywołuje przebarwienia i zmarszczki. Mimo że cera panów jest dość dobrze natłuszczona, nie oznacza to, że zawiera odpowiedni poziom wody. Kremy nawilżające mogą poprawić kondycję cery, zapobiec podrażnieniom wywołanym podczas golenia. Skóra mężczyzn jest dość gruba i z tego powodu wymaga regularnego złuszczania. Peeling usunie martwy naskórek, łój i zanieczyszczenia, które nagromadziły się w porach skóry. Twarz twojego faceta będzie piękna!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *