Najlepszy szampon do włosów, czyli jaki?

Autor: Monika Wydra


Bardzo dbasz o swoje włosy, ale nie widzisz pozytywnych rezultatów swoich działań i cały cały czas czekasz na wymarzone rezultaty? Stosujesz różnorodne kosmetyki, testujesz nowe produkty, a fryzura wcale nie prezentuje się lepiej? Znajdziesz tutaj kilka praktycznych porad, jak dobrać preparaty do włosów oraz jakich błędów unikać.

Dlaczego włosy są cienkie, łamliwe i wyglądają źle?

Przemierzasz drogerie w poszukiwaniu kosmetyków, dzięki którym w końcu poprawi się kondycja Twoich włosów? Jeżeli tak się dzieje, to możliwe, że produkt, którego do tej pory używałaś nie sprawdził się lub nie spełnił Twoich oczekiwań. Pamiętaj jednak, że wbrew pozorom nadmiar produktów pielęgnacyjnych nie jest wcale wskazany. Często mieszanie różnych odżywek, olejków i masek może przynieść efekt odwrotny od oczekiwanego. Włosy, zamiast wyglądać coraz lepiej, stają się słabsze i są bardziej podatne na wypadanie. Czym kierować się podczas wyboru kosmetyków do włosów i jakie składniki omijać szerokim łukiem.

Czarna lista składników w produktach do włosów

Na opakowaniach szamponów do włosów powinien być wskazany skład produktu. Są jednak takie substancje, których warto unikać należą do nich:

  • Silikony i polimery – te syntetyczne związki zapewniają blask Twoim włosom i sprawiają, wizualnie wyglądają lepiej. Niestety, mają również rady, ponieważ ich zmycie wymaga zastosowania silnych kosmetyków. Duża ilość silikonów działa obciążająco na włosy.
  • Formaldehyd – to obecnie zakazane w wielu krajach substancje o działaniu rakotwórczym. Ich obecność grozi zamieszczeniem środowiska naturalnego.
  • Etoksylowane surfaktany – kolejna substancja o udowodnionym działaniu kancerogennym. Lepiej jej unikać całkowicie.
  • Etoksylowane emulgatory – składniki te bywają bardzo często zanieczyszczone substancjami potencjalnie- i rakotwórczymi.
  • Barwniki i aromaty – dzięki nim kosmetyki do pielęgnacji mają ładny kolor i pięknie pachną. Niestety, ich wadą jest to, że wykazują działanie drażniące i doprowadzają do przesuszenia skóry. 

Jaki szampon do włosów wybrać?

Co powinno znaleźć się w szamponie? Przede wszystkim substancje, które wyróżniają się bezpiecznym i łagodnym działaniem myjącym. Ważną rolę odgrywają składniki pochodzenia naturalnego tj. ekstrakty, olejki czy wyciągi. Warto zwrócić uwagę na to, żeby na opakowaniu poszukać informacji o tym, czy rośliny zostały pozyskane z certyfikowanych upraw w sposób przyjazny dla środowiska. Jeżeli dany szampon spełnia takie kryteria świadczy to bardzo często również o jego wysokiej jakości i mniejszym oddziaływaniu na stan biosystemu. Nie bez znaczenia jest również ograniczenie występowania w składzie alkoholu i jego pochodnych. Ich brak lub śladowe ilości nie będzie doprowadzało do wysuszenia skóry głowy i powstawania podrażnień. Z tego samego powodu warto zwrócić uwagę na barwniki i substancje zapachowe. U wielu osób powodują one alergie i nieprzyjemne objawy.

Kolejną kwestią jest dobranie szamponu do swoich potrzeb. Inne działanie na szampon przeznaczony do włosów farbowanych, a inne przeciwłupieżowy. Należy również przeczytać jak częste stosowanie rekomenduje producent, choć oczywiście dużo zależy od długości i rodzaju Twoich włosów.

Szampon to jeden z takich kosmetyków, bez których trudno się obejść. Aby stan Twoich włosów się poprawiał koniecznie poświęć trochę czasu na czytanie etykiet. Ten wysiłek na pewno Ci się opłaci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *