Nieprzyjemny dotyk zimna. Jak pielęgnować dłonie zimą?

Autor: Monika Wydra


Wrażliwa, cienka, mocno ukrwiona i notorycznie narażana na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Mowa o skórze dłoni, która wymaga odpowiedniej pielęgnacji i ochrony. Szczególnie w zimowych miesiącach. Właśnie wtedy, w trakcie mrozów, dłonie stają się suche, zaczerwienione i bardzo podrażnione. Co zrobić? Jak się ratować?

1515495337-cold-hands-gloves

Zacznij od kupienia wygodnych rękawiczek i wybrania odpowiedniego kremu do rąk. Możesz go też wykonać w domu. Ważne, aby miał silne właściwości nawilżające i skutecznie ochraniaj dłonie przed mrozem, suchym powietrzem w pomieszczeniach i wilgocią.

Dlaczego dłonie potrzebują ochrony?

Pielęgnacja dłoni jest skomplikowana, dlatego że specyficzna jest budowa skóry w tej części ciała. Naturalny płaszcz ochronny na skórze jest bardzo delikatny i łatwo go zmyć. Znika niemal przy każdym myciu rąk, dlatego ważne jest, aby wówczas nakładać krem. Skóra dłoni posiada niewielką liczbę gruczołów łojowych. Odbudowanie się warstwy ochronnej na dłoniach może zajmować nawet kilka godzin.

Musielibyśmy całkowicie unikać kontaktu z wodą w trakcie dnia, a to niemożliwe. Szczególnie zimą, kiedy wilgoć jest wszechobecna na zewnątrz. To również szkodzi naszym dłoniom, bo (z drugiej strony) znajduje się na nich dużo więcej gruczołów potowych. Dlatego ręce często się pocą, ale najważniejsze jest, że błyskawicznie tracą wodę. To dlatego skóra na dłoniach odwadnia się bardzo łatwo i krem do rąk jest bardzo ważny.

Jaki krem do rąk wybrać?

Często zastanawiamy się, jak pielęgnować dłonie zimą. Pozbawione warstwy ochronnej i wysuszone bardzo często są czerwone, szorstkie i spierzchnięte. Paznokcie mają tendencję do łamliwości, skórki zadzierają się, a dłonie mają chropowatą strukturę. Idealny krem w takie sytuacji powinien przede wszystkim:

  • ograniczać parowanie wody z naskórka,
  • uzupełniać niedobory cennych witamin,
  • ochraniać przed utratą ciepła.

Zimą najlepiej sprawdzają się gęste, bardzo treściwe kremy do rąk. Mimo że dużo trudniej wsmarować je w skórę, bo nie wchłaniają się tak szybko, o wiele trwalej przylegają do skóry. Warto stosować je często, zwłaszcza te z silikonami i gliceryną. To one zapewniają dłoniom najlepszą ochronę przed mrozem, wilgocią i wiatrem.

Czy wiesz, że? Na dłonie z powodzeniem można stosować natłuszczające kremy do twarzy lub ciała. Mają dużo bardziej treściwą formułę, gęstszą konsystencję i są wzbogacone o wiele dodatkowych składników, które zimą mogą być dłoniom niezbędne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *