OCM – o co w tym chodzi? Oczyszczanie twarzy olejami krok po kroku

Autor: Monika Wydra


Oczyszczanie twarzy olejami nazywane jest metodą OCM. Dzięki niej skóra jest dogłębnie oczyszczona, nawilżona i zrewitalizowana, a nawet zdarza się, że nie wymaga kremu. Jak wykonuje się oczyszczanie twarzy olejami? Czy to dobry sposób dla każdego?

OCM, czyli Oil Cleansing Method, to oczyszczanie twarzy olejami, które często sprawdza się lepiej niż inne kosmetyki oczyszczające. Tłuszcze rozpuszczają się w tłuszczach, dlatego oleje przyciągają wszelkie zabrudzenia, a skóra staje się odżywiona, gładka, dogłębnie nawilżona, bez niedoskonałości.

OCM – jak to działa?

Nawet najdelikatniejsze mleczko do mycia twarzy zawiera konserwanty, silikony czy inne parabeny, które naruszają produkcję sebum, czyli niezbędnej warstwy ochronnej. Bez łoju skóra narażona jest na utratę wody, staje się sucha, pozbawiona blasku i produkuje jeszcze więcej sebum, żeby się ochronić.

Oczyszczanie twarzy olejami to najdelikatniejszy sposób. Płyny do demakijażu często wywołują podrażnienia, podczas gdy oleje całkowicie pozbywają się tego problemu. Dokładnie zmywają ze skóry zanieczyszczenia, toksyny, brud czy kurz, a także są idealnym środkiem do demakijażu, nie naruszając przy tym ochronnego płaszcza naskórka.

Jak oczyszczać twarz olejami?

Na początku musimy zmieszać ze sobą olejki, które dostosowane są do typu i rodzaju naszej cery. Taki sposób nadaje się przede wszystkim do suchej, wrażliwej i odwodnionej skóry, lecz nikomu nie zaszkodzi.

Można użyć w tym celu olejku rycynowego i oleju bazowego, nierafinowanego, tłoczonego na zimno. W przypadku skóry suchej należy użyć aż 90% oleju bazowego, w przypadku normalnej 80%, a w przypadku tłustej 70%. Pozostałe procenty to, w tym przypadku, olejek rycynowy.

Olej rycynowy ma skład podobny do łoju wydzielanego przez skórę. Ma jednak nieco wysuszające właściwości, dlatego dla niektórych może okazać się zbyt intensywny. Wtedy można zmniejszyć jego proporcje albo zastąpić go olejkiem jojoba.

Jaki olej bazowy wybrać?

  • do cery suchej – olejek migdałowy, olejek z pestek moreli, olejek z awokado, olejek z pestek pszenicy,
  • do cery normalnej – olejek migdałowy, olejek z awokado, oliwa z oliwek, olejek z pestek winogron,
  • do cery mieszanej – olejek jojoba, olejek z pestek winogron,
  • do cery dojrzałej – oliwa z oliwek, olejek makadamia, olejek arganowy,
  • do cery trądzikowej – olej słonecznikowy, olejek z orzechów laskowych,
  • do cery naczynkowej – olejek z orzechów laskowych, olej z kocanki.

Metoda OCM nadaje się do każdej cery. Jeżeli jednak masz problemy trądzikowe, koniecznie zapytaj o zdanie dermatologa i razem dobierzcie odpowiedni olej.

Jak wykonać oczyszczanie metodą OCM?

  1. Odrobinę oleju rozprowadzamy w umytych dłoniach.
  2. Delikatnie wmasowujemy olejek w twarz.
  3. Moczymy czystą ścierkę w bardzo ciepłej wodzie i przykładamy ją do twarzy.
  4. Po ostygnięciu powtarzamy czynność 2-3 razy.
  5. Płuczemy ściereczkę w zimnej wodzie i przykładamy do buzi, aby zamknąć pory.

Podobnie wygląda proces demakijażu. Wystarczy zwilżyć ciepłą ściereczkę wodą i nałożyć mieszankę, a następnie zetrzeć make-up.

Oczyszczanie twarzy olejami – efekty

Naturalna pielęgnacja olejami sprawia, że skóra staje się pełna witalności, jędrna i elastyczna, bez przebarwień, zaskórników i innych niedoskonałości. Produkcja łoju znacznie się zmniejsza, więc skóra przestaje się świecić.

Oleje pomagają również w poprawie kondycji brwi i rzęs, a nawet paznokci. Są gęste, mocne, zdrowe i pełne blasku. Oczywiście na efekty trzeba poczekać co najmniej kilka tygodni, bo oleje muszą mieć czas, aby zadziałać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *