Oczyszczanie manualne. Czy warto z niego jeszcze korzystać?

Autor: Monika Wydra


Oczyszczanie manualne to jedna z najpopularniejszych metod usuwania zanieczyszczeń z twarzy. Jednak wraz z postępem w kosmetologii powoli odchodzi do lamusa. Jest zastępowana przez nowsze technologie i skuteczniejsze kosmetyki. Czy z oczyszczania manualnego warto jeszcze korzystać?

manualne-oczyszczanie-skory.jpg

Czym jest manualne oczyszczanie skóry?

Manualne oczyszczanie skóry to usuwanie z jej powierzchni za pomocą dłoni zanieczyszczeń, które zgromadziły się w ujściach gruczołów łojowych. Zabieg rozpoczyna się demakijażem i tzw. parówką na twarz lub wapozonem. Ich zadaniem jest zmiękczenie skóry i otworzenie porów. Następnie kosmetyczka wyciska krosty i zawartość porów skóry, używając do tego palców i wacików. Zakończeniem zabiegu jest zaaplikowanie uspokajającej maseczki.

Czy oczyszczanie manuale ma wady?

Niestety tak. Usuwanie niedoskonałości w taki sposób może doprowadzić do powstania przebarwień i blizn. Co więcej, nie rozwiązuje w pełni problemu, może nawet doprowadzić do zaostrzenia problemu. Jak to możliwe? Niedoskonałości powstają na skutek nagromadzenia się sebum, martwego naskórka, potu, resztek kosmetyków. Podczas oczyszczania manualnego nie jesteśmy w stanie usunąć wszystkich zanieczyszczeń, lecz konkretne zmiany.

Czy z manualnego oczyszczania należy zrezygnować?

Niekoniecznie. Choć istnieją o wiele lepsze metody usuwania zanieczyszczeń i niedoskonałości. Są też takie zabiegi, których świetnym uzupełnieniem będzie manualne oczyszczenie twarzy. To między innymi: peeling kawitacyjny, mikrodermabrazja, peelingi chemiczne i oxybrazja. We współczesnej kosmetologii stosuje się tzw. kuracje łączone, które mają zapewnić jak najlepsze efekty. Jeżeli manualne oczyszczanie skóry jest niezbędnym jej elementem, powinno zostać wykorzystane.

Alternatywne zabiegi dla oczyszczania manualnego

Jednym z takich zabiegów jest dezinkrustacja. To zabieg tzw. zmydlania gruczołu łojowego przeznaczony do cery tłustej i trądzikowej. Podczas dezinkrustacji wykorzystuje się działanie prądu stałego i fal ultradźwiękowych. W głąb skóry wprowadzana jest substancja czynna (mieszanka kwasów salicylowego i azelainowego), która powoduje rozpulchnienie gruczołów łojowych i potowych, czyli zmydlenie zanieczyszczeń. Po zabiegu skóra jest wygładzona, matowa, bez skłonności do powstawania zaskórników. Najlepsze efekty dezinkrustacja przynosi po wykonaniu sześciu zabiegów powtarzanych co dwa, trzy lub cztery tygodnie. Przeciwwskazaniami są: ciąża i karmienie piersią, problemy onkologiczne, epilepsja, metalowe części w obrębie głowy i karku, rozrusznik serca, ekstrakcja zęba.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *