Piękna cera w 28 dni? Pamiętaj, czego unikać w pielęgnacji

Autor: Monika Wydra


Piękna skóra to dziś wyzwanie, ponieważ smog, stres i wolne rodniki są dla niej bezlitosne. Nie wystarczy już ochrona przed UVA/UVB – dziś skóra jest również narażona na tzw światło odbite, które pochodzi z monitorów, smartfonów, telewizorów. Jak dobrze zadbać o skórę i w 4 tygodnie zafundować sobie nieskazitelną cerę bez skazy?  Najlepsza pielęgnacją jest… nie narażanie skóry na niszczenie i pogorszenie jej stanu. Jak to zrobić i czego unikać w pielęgnacji.

Prawidłowa pielęgnacja – jak chronić cerę?

1. Unikaj i chroń przed UVA/UVB

Krem do twarzy z filtrem, który chroni skórę przed UVA i UVB to podstawa każdej pielęgnacji. Bez takiej ochrony nawet nie mamy co liczyć, że skóra pozostanie długo młoda i w dobrej kondycji.

Fotostarzenie to jedna z najpowszechniejszych przyczyn starzenia się skóry. Jest to zjawisko bardzo zdradliwe, ponieważ ekspozycja na promienie UV nie powoduje bólu ani żadnych widocznych, od razu wyraźnych zmian, poza opalenizną, to jednak oddziaływanie światła słonecznego na skórę przyspiesza tworzenie się wolnych rodników, a te z kolei stymulują proces starzenia. Pamiętaj, że promieniowanie przenika również przez odzież, warstwę chmur, szyby. Dlatego skórę (każdy jej rodzaj) należy chronić przez cały rok.

Stosowanie kremów z filtrem słonecznym jest konieczne, nie tylko w ramach kuracji przeciwstarzeniowej, ale również w trosce o zdrowie i ochronę skóry.

2. Chroń przed niebieskim światłem

Niebieskie światło, czyli tzw światło odbite (HEV), które emitują tablety, smartfony, telewizory – słowem: wszystkie ekrany – to dziś bardzo silnie niszczący skórę czynnik. Nie trzeba być naukowcem, by dostrzec, że całe dnie spędzone przed ekranem nie służą skórze:  z czasem robi się szara i mało elastyczna, wygląda na zmęczoną i odwodnioną, jak gdyby kremy nawilżające zupełnie nie działały. HEV niszczy komórki i zmienia DNA naszej skóry. To zjawisko ma już swoja nazwę i określa się je jako „cyfrowe starzenie”.

Na szczęście istnieją już kosmetyki, które chronią nie tylko przed promieniowaniem słonecznym, ale również przed światłem widzialnym o wysokiej energii

3. Ochroń cerę przed smogiem i toksynami

Wiadomo, że smog jest groźny dla zdrowia. Okazuje się, że miejska mieszanka zanieczyszczeń powietrza może powodować nie tylko astmę i alergie. Przez smog nasza skóra starzeje się  kilkanaście razy szybciej. Samochody, samoloty, przemysł ciężki – produkujemy stale coraz większą masę tlenków, m.in. węgla, azotu i siarki. Skóra w mieście jest zatem dodatkowo obciążona groźnymi zanieczyszczeniami o masie tak małej, że bez problemu docierają one pod skórę. Dlatego warto rozejrzeć się za kremem na dzień, który ochroni skórę przed zgubnym wpływem smogu. Zwłaszcza zimą, kiedy drzewa nie pomogą w oczyszczaniu powietrza ze spalin, taki kosmetyk jest koniecznością.

4. Chroń przed przesuszeniem

Kwas hialuronowy to król każdej pielęgnacji – niezależnie od wieku i stanu skóry i zwłaszcza wtedy, kiedy często przebywamy w klimatyzowanych pomieszczeniach. Pamiętaj też, że aby kwas hialuronowy zadziałał jak należy, musisz bezwzględnie dostarczyć mu… cząstek wody, która będzie mógł “pochwycić” i zatrzymać w naskórku. Dlatego wypijanie około 2 litrów płynów każdego dnia jest istotne nie tylko dla zdrowia, ale i dla urody.

5. Nie zasypiaj w makijażu

Odpuszczasz sobie wieczorne oczyszczanie twarzy i demakijaż? To jednej z podstawowych błędów w pielęgnacji. Zatrzymujesz nie tylko procesy regeneracji skóry, ale również blokujesz ujście gruczołom łojowym i “dusisz” skórę pod warstwą nagromadzonego na niej pyłu i toksyn, innymi słowy zasypiasz z warstwą wolnych rodników, a tym samym przyspieszasz proces starzenia i nasilasz szereg niekorzystnych zmian. Skóra nie ma jak się zregenerować, zagoić i wypięknieć.

6. Unikaj używek

Nie tylko alkoholu, ale również kawy czy mocnej czarnej herbaty – nie nawadniają one odpowiednio organizmu i nie poprawiają stanu skóry. Największa zbrodnia dla skóry jest zaś palenie papierosów,: nikotyna i substancje smoliste bezpowrotnie niszczą kolagen w skórze, a ponadto powodują nagromadzenie się wolnych rodników i wypryski.

7. Unikaj cukru i niezdrowej żywności

Jeśli chcesz mieć skórę piękna jak marzenie – zredukuj ilość słodyczy – dieta bogata w cukry proste pozbawia ją witamin, zwłaszcza tych z grupy B, co może prowadzić do zaburzeń hormonalnych, a to właśnie one są jedną z głównych przyczyn powstawania trądziku lub innych zmian na skórze. Okazuje się, że trądzik coraz częściej dopada osoby z dojrzałą cerą. Dlatego zrezygnuj lub ogranicz żywność o wysokim indeksie glikemicznym która  nasila objawy trądziku.

8. Odstaw jedzenie instant i fast foody

Wpłynie to korzystnie nie tylko na zdrowie, ale i na piękną cerę, dlatego ogranicz ilość spożywanej soli, także tych produktów, które mają ją w sobie, a sól w kuchni zastąp morską, himalajską różową solą. pamiętaj, że To, co jesz ma wpływ na to, jak wyglądasz.

odstaw tłuszcze trans, czyli utwardzone oleje roślinne w postaci margaryn i zastąp je zdrowymi, wielonasyconymi tłuszczami zawartymi w tranie, olejach tłoczonych na zimno, bogatych w witaminę A i E. Smażone dania też bardzo szkodzą skórze:  blokują naczynia krwionośne i są źródłem szarej i zmęczonej cery.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *