Poznaj orientalne rośliny ajurwedy – najsilniejszą, naturalną pielęgnację skóry

Autor: Monika Wydra


Jeśli czujesz, że kolejny zakup kremu z wyciągiem z róży czy rumianku po prostu budzi Twój wewnętrzny sprzeciw i chcesz urozmaicić swoją codzienną pielęgnację – nie jesteś jedyna. Nie jesteś też na szczęście zdana od razu na syntetyki. W pogoni za nowymi, roślinnymi substancjami masz dziś w zasięgu cały świat. Może warto zwrócić się w stronę orientu i wypróbować mocarne rośliny, które od wieków są wykorzystywane w kulturze wschodu? Rejony Azji to bogactwo dzikich, czystych terenów, idealnych dla wzrostu roślin o wielkiej mocy. Ich cudowne, dobroczynne właściwości opisuje ajurweda – filozofia i medycyna krajów orientu. Sprawdź, jakie rośliny są najlepsze w pielęgnacji urody i poznaj ich zaskakujące właściwości.

Najlepsze rośliny ajurwedy – KALI MUSLI

Curculigo orchioides, zwane inaczej  KALI MUSLI to roślina z rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae). Jest wieloletnią rośliną o wysokości ok. 30 cm, z bulwiastym kłączem i czarnymi korzeniami bocznymi. To jedna z najstarszych roślin indyjskiej Ajurwedy. Do niedawna była bardzo popularna i nagminnie uprawiana niemal na każdym poletku w Kerali, lecz nadmierny wypas bydła i pozbawiona kontroli eksploatacja niemal całkowicie wyniszczyła cenną roślinę. Obecnie spotykamy ją głównie w  wysokich rejonach środkowych Himalajów i na terenach równinnych- w Indiach i Malezji.

Dlaczego roślina o żółtych kwiatach jest tak cenna w kosmetyce?

Głównym składnikiem kali musli są glikozydy, polisacharydy, tłuszcze oraz mannoza, ksyloza i kwas glukuronowy – wszystkie te składniki są nieocenione  w pielęgnacji skóry, zwłaszcza naczynkowej, skłonnej do podrażnień.

Ponadto z kłączy rośliny wyizolowano kurkuligozyd oraz saponinę jukageninę. Wszystkie te składniki doskonale lecza nawet mocbno podrażniona skórę, po zabiegach lub uwrażliwioną na niekorzystne działanie czynników środowiskowych  dobroczynnie wpływająca na skórę wrażliwą kompozycja nie występuję w żadnym innym składniku botanicznym.

Kali musli – właściwości

Korzeń roślinki jest tradycyjnie wykorzystywany w indyjskiej Ajurwedzie, ponieważ pomaga w zwalczaniu uporczywego swędzenia skóry i innych chorób skórnych, skaleczeń czy ran. Ponadto jest afrodyzjakiem, ma działanie przeciwzapalne, wysoko ceni się jej właściwości wzmacniające. Jest adaptogenem: wytwarza specjalne składniki wspierające wzmacnianie organizmu i zwiększenie jego witalności.

Najlepsze rośliny ajurwedy – Neem

Już sama legenda o powstaniu Neem jest piękna i zdradza, jak bardzo ceniona jest ta roślina w medycynie wschodu: powstanie Neem zawdzięczamy bowiem kropli nektaru nieśmiertelności, która spadła na ziemię z pucharu Lorda Dhanvanthari.

Nie bez powodu Neem jest najcenniejszym ziołem ajurwedy  – indyjskiej medycyny naturalnej. Inna nazwa rośliny to miodla indyjska. Neem ma  szerokie zastosowanie w kosmetyce: szybko doceniono bowiem jej właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybiczne, antywirusowe i przeciwzapalne.

Nadaje się idealnie zarówno do pielęgnacji skóry jak i włosów. Neem to zioło działające silnie detoksykująco: odtruwa i oczyszcza organizm. Likwiduje toksyny gromadzące się na skórze i zapobiega oraz leczy stany zapalne.

Neem doskonale usuwa też obce i zalegające zgrubiałe tkanki z powierzchni naskórka i przyspiesza proces gojenia skóry. Jest jednym z ziół, które doskonale dezynfekują skórę. Produkty zawierające Neem warto stosować przy egzemie, łuszczycy, wysypkach i trądziku oraz przetłuszczającej się i skłonnej do wyprysków skórze twarzy, głowy lub łupieżu. Bardzo popularny jest też grzebień z drzewa Neem – według podań przyspiesza on porost włosów i wzmacnia cebulki. Z pewnością drewniany grzebień dobrze rozczesuje wilgotne włosy po kąpieli i zapobiegnie elektryzowaniu.

Najlepsze rośliny ajurwedy – Szafran

Szafran to najdroższa przyprawa świata. Fioletowe lejkowate kwiatuszki kryją w swoim wnętrzu trzy czerwone niteczki – to właśnie one stanowią jej najcenniejszą część, która jest ceniona (i cenna) w świecie kulinarnym i kosmetycznym.

Szafran pochodzi z południowo-zachodniej Azji. W Indiach, stosowany jest nie tylko jako przyprawa czy kosmetyk, ale też jako barwnik, nadający tkaninom kolor od żółtego po czerwony. Szafran jest wiekowym “elementem” życia ludzkiego: znany był bowiem już 2300 lat p.n.e. między innymi jako składnik perfum i afrodyzjak. Jako składnik kosmetyczny io kulinarny był tak drogocenny, że często nazywano szafran  przyprawą królów. Kosmetyki z szafranem do dziś są wyjątkowe i unikalne.

Dziś jego działanie potwierdzone są badaniami: bogaty w karotenoidy, m.in. krocynę i safranal oraz flawonoidy, działa mocno antyoksydacyjne, a stosowany w kosmetykach anti-aging opóźnia proces fotostarzenia się skóry.

Co więcej – szafran skutecznie rozjaśnia przebarwienia i wyrównuje koloryt skóry. Znamienne jest to, że krocyna, kwercetyna i kemferol (jedne z głównych składników szafranu) hamują aktywność tyrozynazy, enzymu biorącego udział w syntezie melaniny. Warto też wiedzieć, że szafran  zmniejsza rumień skóry i znacząco zwiększa nawilżenie naskórka oraz efektywnie ogranicza utratę wilgoci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *