Skorupki jajek w pielęgnacji. Czy doceniamy ich właściwości?

Autor: Monika Wydra


Robisz jajecznicę, wyrzucasz skorupki. Przygotowujesz masę na ciasto, wyrzucasz skorupki. Obierasz ugotowane na twardo jajka i… też wyrzucasz skorupki. Czy wiesz, ile cennego składnika pozbywasz się w ciągu roku? Skorupki jajek są niedocenianym źródłem mikro- oraz makroelementów. Przeczytaj, dlaczego nie warto wyrzucać skorupek do śmieci.

Skorupka jajka to darmowe źródło minerałów. Zdecydowanie zbyt często pozbywamy się ich bez zastanowienia, a potem kupujemy w aptece suplementy, którymi chcemy wyrównać niedobory składników odżywczych w organizmie. Skorupka jajka kurzego w 95% zbudowana jest ze związków nieorganicznych. Znajdziemy w niej aż 25 minerałów, w tym głównie sole wapnia, ale również selen, miedź, cynk, molibden, siarkę czy krzem.

Na podrażnienia skórne

Remedium na podrażnioną i piekącą skórę jest w zasięgu ręki. Skorupki kurzego jajka wystarczy zalać niewielką ilością octu jabłkowego, co zdecydowanie je rozmiękczy. Po 2-3 minutach skorupki powinny być już miękkie. Można wyjąć je z octowego roztworu i przykładać do podrażnionego miejsca. Okłady ze skorupek błyskawicznie łagodzą podrażnienia na skórze.

Na niedobory minerałów

Powszechnie wiadomo, że skorupki jajek są bogatym źródłem wapnia, makroelementu ważnego dla rozwoju kości. Poza nim znajduje się w nich ponad 20 innych minerałów. Z tego względu skorupka jajka może skutecznie zastąpić suplementy diety. Puste skorupki trzeba wyparzyć w piekarniku przez około 10 minut, a gdy ostygną zmielić dokładnie na sypki proszek. Jedna łyżeczka pyłku z jajka dziennie, dodana np. do jogurtu, skutecznie zastępuje suplementy.

Na poprawę jakości kawy

Aromat ulubionej kawy potrafi ulecieć bardzo szybko. Wcale nie trzeba rezygnować z porannej aromaterapii kawą. Przed zalaniem kawy wodą należy włożyć na dno filiżanki wyparzoną skorupkę jajka. Po kilku minutach można ją wyciągnąć. Kawa zyska słodszy smak i intensywniejszy zapach, a dodatkowo wzbogacona zostanie o zestaw wartościowych mikroelementów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *