Sposoby na zrogowacenia. Jak stosować skarpetki złuszczające do stóp?

Autor: Monika Wydra


Skarpetki złuszczające zastępują pumeks, tarkę i frezarkę. Zakłada się je na godzinę, żeby przez następnych kilka dni móc obserwować, jak złuszcza się gruba, pożółkła skóra. Jak działają skarpetki złuszczające do stóp? Jak je stosować i dla kogo są przeznaczone?

Skarpetki złuszczające do stóp – co to takiego?

Zaniedbane, czyli zrogowaciałe i suche stopy często bywają powodem do wstydu. Kojarzą się z brakiem higieny i nieprzyjemnym zapachem oraz sugerują lenistwo właściciela. Złuszczanie to najważniejszy element rytuału pielęgnacyjnego stóp. Niektórzy powierzają to zadanie tarce lub pumeksowi, ale to nie najszczęśliwsze rozwiązanie. Lepiej sprawdzą się skarpetki złuszczające, bo nie podrażniają skóry. Wystarczy je założyć na stopy i obserwować, jak skóra samoistnie się złuszcza. Skarpetki złuszczające dostępne w drogeriach i aptekach zawierają niewielkie stężenie kwasu, dlatego ich działanie jest bezpieczne.

Skarpetki złuszczające do stóp są wykonane z cienkiego, przezroczystego lub białego plastiku i nasączone kosmetykiem w formie żelu. Zawarte w nich składniki aktywne to przede wszystkim kwasy owocowe i substancje nawilżające, na przykład alantoina. Skarpetki złuszczające należy włożyć na stopy na czas określony przez producenta (zwykle jest to godzina lub dwie), po czym dokładnie umyć skórę i nawilżyć.

Skarpetki złuszczające do stóp – jak działają?

Za efekt złuszczający naskórek odpowiadają zawarte w skarpetkach kwasy owocowe, najczęściej kwas glikolowy, mlekowy, salicylowy lub cytrynowy, które umożliwiają uzyskanie gładkiej skóry. Złuszczanie nie następuje od razu – proces trwa około tygodnia, a naskórek zaczyna się ścierać dopiero następnego dnia. Kiedy skóra się złuszcza, jest bardziej narażona na promienie słoneczne. Z tego powodu zabiegi z kwasami są polecane jesienią i zimą, kiedy ciało nie jest wystawione na intensywne promieniowanie UV. Jeżeli mimo wszystko sięgniemy po skarpetki złuszczające latem, musimy użyć kremu z wysokim filtrem SPF. Ponadto skarpetki złuszczające mają na celu nawilżenie i natłuszczenie skóry. Takie działanie zapewnia im alantoina, mocznik i olej rycynowy, które mają właściwości nawilżające i regenerujące. Jak wspomnieliśmy, proces złuszczania zostanie zakończony po tygodniu – wtedy, dla przedłużenia efektu wygładzenia, należy sięgnąć po własne preparaty nawilżające.

Skarpetki złuszczające do stóp – jak stosować?

Skarpetki złuszczające należy założyć na stopy i pozostawić na nich przez czas określony przez producenta na opakowaniu produktu. Jeżeli skóra nie ma skłonności do alergii i dobrze toleruje kwasy, można wybrać górną granicę przedziału czasowego. Skarpetki złuszczające do stóp nie ograniczają codziennych czynności, takich jak chodzenie.

Skarpetki złuszczające zakłądamy na mokre lub wręcz namoczone (po 10-minutowej kąpieli) stopy. Po ich zdjęciu należy dokładnie umyć i wytrzeć stopy. Przez tydzień po zabiegu nie zaleca się stosowania kosmetyków i akcesoriów złuszczających do stóp, takich jak peelingi, pumeksy i gąbki ścierające. Zamiast złuszczania – nawilżamy. Nawilżamy stopy kremem lub oliwką i robimy to często. W efekcie martwy naskórek zacznie odpadać w ciągu kilku dni.

Skarpetki złuszczające do stóp – dla kogo?

Po skarpetki złuszczające należy sięgać, gdy zauważymy u siebie suchą, zrogowaciałą i twardą skórę o białawym lub żółtym odcieniu. Równie dobrze można je stosować raz w miesiącu jako element rytuału pielęgnacyjnego. Dla podtrzymania efektu gładkie stopy warto codziennie nawilżać kremem lub olejkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *