Szampony do włosów: rodzaje i właściwości

Autor: Monika Wydra


Każdy szampon do włosów zawiera składniki podstawowe, które odpowiadają za oczyszczenie skóry głowy i włosów, substancje, które modyfikują działanie szamponów (np. stabilizatory piany) i składniki dodatkowe (m.in. konserwanty, substancje zagęszczające, barwniki, witaminy A, E, B5 i B6, substancje zapachowe, zioła, olejki roślinne). Te ostatnie są dobierane do rodzaju szamponu. Jakie rodzaje i właściwości mogą mieć szampony do włosów?

Szampony do włosów – rodzaje i właściwości

1. Podział szamponów ze względu na rodzaj włosów

Zasadniczo można wyróżnić trzy rodzaje szamponów do włosów:

  • szampony do włosów normalnych, czyli takich, które nie sprawiają żadnych problemów oraz są silne i zdrowe,
  • szampony do włosów suchych,
  • szampony do włosów przetłuszczających się.

Szampony do włosów suchych są bogate w olejki roślinne, wyciągi z ziół lawendy i lipy oraz substancje, które nawilżają włosy. Z kolei szampony do włosów przetłuszczających się zawierają wyciągi z roślin (głównie chmielu, liści pokrzywy, tataraku czy jałowca) i substancje, które regulują pracę gruczołów łojowych.

Ze względu na rodzaj włosów szampony można podzielić także na te przeznaczone do pielęgnacji włosów jasnych, ciemnych czy kręconych. Szampony do włosów dedykowane blondynkom i brunetkom zawierają barwniki, których zadaniem jest podkreślenie koloru włosów. Z kolei szampony do włosów kręconych mają na celu ich nawilżenie oraz dodanie im połysku, a lokom sprężystości.

2. Podział szamponów ze względu na problem włosów

Równolegle istnieją szampony do zadań specjalnych, na przykład przeciwłupieżowe bądź przeznaczone do włosów farbowanych lub wypadających. Szampony przeciwłupieżowe regulują złuszczanie naskórka. Są bogate w wyciąg z szałwii, która ma działanie przeciwłupieżowe, oraz substancje, które odbudowują włosy i łagodzą podrażnienia skóry. Szampony do włosów farbowanych zawierają składniki, które utrwalają kolor (jasny, ciemny lub rudy) oraz odbudowują i wygładzają strukturę włosów zniszczonych środkami chemicznymi. Z kolei szampony do włosów wypadających odżywiają cebulki włosów dzięki zawartości witamin, wyciągów z ziół, kolagenu, elastyny i pantenolu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *