Szare mydło. Jakie jest jego zastosowanie i właściwości?

Autor: Monika Wydra


Szare mydło stosowały nasze babcie i prababcie. Teraz znów wraca do łask, a wszystko ze względu na jego zastosowanie i właściwości. Dowiedz się więcej!

Szare mydło powstało w 1918 roku pod nazwą Biały Jeleń, ma więc bardzo długą tradycję. Jednak tak bardzo popularne szare mydła jak np. mydło naturalne, tak naprawdę nie jest szarym mydłem. Prawdziwe szare mydło jest potasowe, a wymienione jest sodowe, które jest znacznie twardsze i trudno rozpuścić je w wodzie.

Prawdziwe szare mydło ma w składzie potassium palmate zamiast sodium. Mydła sodowe również przynoszą korzyści dla skóry. Są hipoalergiczne, nie mają sztucznych barwników. To na przykład znane mydło z Aleppo. Jednak tak naprawdę nie są to szare mydła. Oryginalne szare mydło ma w składzie glicerynę, chlorek sodu czy kwas cytrynowy.

Właściwości szarego mydła

1. Jest hipoalergiczne

Szare mydło po prostu nie uczula, ale to nie znaczy, że może być stosowane przez każdego. Sprawdzi się u osób, które mają bardzo wrażliwą czy przetłuszczającą się skórę, jednak cerę suchą wysuszy jeszcze bardziej. Można jednak stosować je razem z kremami – wtedy ryzyko jest niskie.

2. Działa antybakteryjnie

Szare mydło zalecane jest do mycia dłoni zamiast produktów, które w teorii działają antybakteryjnie. Nie wykazano między nimi żadnych różnic, bo efekty są identyczne. Poleca się stosowanie tradycyjnego szarego mydła, ponieważ w jego składzie nie ma szkodliwych triklosanu i triklokarbanu.

3. Regeneruje i łagodzi

Szare mydło przyspiesza gojenie się ran, a także wyprysków czy obrzęków. Oczywiście nie jest to główny element leczenia, jednak dzięki łagodząco-regenerującym właściwościom na pewno pomoże. Zalecany jest również mamom do podmywania się po porodzie.

4. Ma właściwości pielęgnacyjne

Szare mydło nie sprawdza się wyłącznie w myciu dłoni. Można stosować go na całe ciało, a nawet włosów. Mydło otwiera łuski, dzięki czemu składniki odżywcze dostają się w najgłębsze warstwy włosa, pielęgnując i odżywiając. Jednak produkt nie sprawdzi się bez późniejszego zastosowania maski czy odżywki nawilżającej, bo po szarym mydle włosy mogą być suche.

Szare mydło – zastosowanie

Używane jest do mycia ciała, włosów, lecz także chętnie sięgają po niego alergicy czy osoby zmagające się z trądzikiem. Można wykorzystywać je również do prac domowych, takich jak:

  • czyszczenie pędzli do makijażu,
  • wywabianie plam,
  • czyszczenie ścian,
  • do pielęgnacji roślin doniczkowych.

Szare mydło – gdzie je dostać?

Produkt można kupić w aptece lub w drogerii internetowej. Dostępne są zarówno mydła w kostce, jak i płynie. Ponadto szare mydło można zrobić samodzielnie, jednak wymaga to sporych umiejętności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *