Jak pielęgnować dłonie zimą? Sposoby na odmrożone dłonie

Autor: Monika Wydra


Skóra dłoni jest pokryta bardzo cienką warstwą płaszcza lipidowego, dlatego łatwo ulega uszkodzeniu. Czynniki, które je wywołują, to między innymi detergenty, gorąca woda i… zima, czyli z jednej strony niska temperatura, a z drugiej – centralne ogrzewanie. W konsekwencji skóra staje się mało elastyczna, szorstka i popękana, a paznokcie stają się łamliwe. Jak pielęgnować dłonie zimą i jakie są domowe sposoby na odmrożone dłonie?

Jak pielęgnować dłonie zimą?

Po pierwsze, skóra dłoni źle znosi gwałtowne zmiany temperatury. Nawet jeżeli wychodzimy z domu tylko na chwilę, powinniśmy zakładać rękawiczki. Na duży mróz najlepiej sprawdzą się takie z jednym palcem, ponieważ palce grzeją się nie tylko od ciepłego materiału, lecz także od siebie nawzajem. W przypadku wrażliwej skóry należy unikać rękawiczek z bardzo szorstkiej wełny, która mogłaby ją podrażnić.

Po drugie, przed każdym wyjściem, podczas którego będziemy dłużej przebywać na zewnątrz, warto smarować dłonie kremem. Najlepszym wyborem będzie krem opisany jako „zimowy”, ponieważ pozostawia film ochronny oraz zawiera substancje wzmacniające naczynka i zapobiegające pierzchnięciu skóry. Równie dobrze można sięgnąć po półtłusty lub tłusty krem do twarzy.

Ponadto już po powrocie domu, nawet jeżeli ręce są bardzo zmarznięte, nie należy wkładać ich bezpośrednio pod gorącą wodę, bo naczynka źle by zniosły takie działanie. Z tego powodu należy zacząć od letniej wody i stopniowo zwiększać temperaturę.

Domowe sposoby na odmrożone dłonie

Witamina A

Jeżeli zapomnieliśmy ochronić dłoni przed sprzątaniem lub spędziliśmy dużo czasu na mrozie bez rękawiczek, zafundujmy skórze kurację regenerującą. W tym celu należy nałożyć na dłonie odżywczą maseczkę przeznaczoną do twarzy i pozostawić ją na 15 minut. Ten czas można spożytkować na masowanie skóry i wcieranie kosmetyku w paznokcie. Równie dobrym rozwiązaniem będzie smarowanie dłoni tradycyjną maścią z witaminą A, która jest dostępna w każdej aptece.

Krem do rąk na ciepło

Godny uwagi jest zabieg na ciepło. Aby go sobie zafundować, należy delikatnie podgrzać krem do rąk w mikrofalówce i rozsmarować go na dłoniach. Następnie zakładamy na dłonie kolejno worki foliowe i rękawiczki z jednym palcem (alternatywnie możemy owinąć dłonie folią, a rękawiczki jednopalczaste zastąpić bawełnianymi skarpetkami). Po kilku minutach wszystko zdejmujemy.

Olejek

Aby przygotować olejek na odmrożone dłonie, wystarczy zmieszać łyżkę oleju z awokado, 2 krople olejku lawendowego, 2 krople olejku cytrynowego i 2 łyżki cukru. Wszystko to wcieramy w skórę i płuczemy ręce.

Maseczka nawilżająca

Powstanie po zmieszaniu 1,5 łyżki zmielonych płatków owsianych, łyżki oliwy z oliwek, łyżeczki gliceryny, kilku kropel soku z cytryny i łyżeczki ciepłej wody. Maseczkę trzymamy na dłoniach przez 15 minut i zmywamy ciepłą wodą.

Mieszanka na łamliwe paznokcie

Aby ją sporządzić, należy połączyć ze sobą żółtko, łyżeczkę oliwy, kilka kropel witaminy C i E oraz łyżeczkę miodu. Mieszankę nakładamy na paznokcie i całe dłonie oraz trzymamy przez kilka minut, po czym spłukujemy.

Masaż

Każdy masaż, niezależnie od tego, czy jest wykonywany samodzielnie, czy przez profesjonalistę, poprawia krążenie i koloryt skóry. Grunt, żeby przed jego rozpoczęciem nałożyć na dłonie grubą warstwę kremu.

Aby zacząć masaż, siadamy i opieramy dłoń na stole. Rozstawiamy palce i wsuwamy między nie palce drugiej ręki. Wykonujemy przy tym ruch, który towarzyszy zakładaniu ciasnych rękawiczek. Delikatnie odginamy do góry każdy palec, od kciuka począwszy. Następnie kciukiem jednej ręki przesuwamy po każdym palcu drugiej ręki – od paznokcia, przez śródręcze, aż do nadgarstka. Zakańczamy masaż na energicznym uciskaniu kciukiem wewnętrznej strony śródręcza.

Manicure na zimę

Manicure to kwestia natury nie tylko estetycznej, lecz także zdrowotnej – skórki zadzierają się i pękają, a w konsekwencji powstają ranki, które bardzo łatwo zainfekować.
Aby wykonać taki manicure, potrzeba:

  • miseczki napełnionej ciepłą wodą z mydłem,
  • drewnianego patyczka,
  • papierowego pilnika,
  • odżywki do paznokci.

Zabieg zaczynamy od oczyszczenia skóry wokół płytki paznokciowej. Następnie moczymy paznokcie w wodzie z mydłem przez 15 minut, po czym bardzo delikatnie odsuwamy patyczkiem skórki. Ich samodzielne wycinanie wymaga dużej wprawy, dlatego lepiej tego unikać; mała ranka zrobiona niezdezynfekowanymi cążkami może przekształcić się w zastrzał.
Następnie piłujemy czubek paznokci. Unikamy piłowania po bokach, bo krawędź paznokcia odsunięta od skórek jest bardzo podatna na uszkodzenia. Teraz odtłuszczamy paznokcie za pomocą spirytusu salicylowego lub zmywacza do paznokci bez zawartości oliwki.
Po tych zabiegach możemy pociągnąć paznokcie odżywką i na tym zakończyć lub położyć lakier; grunt, żeby nie nakładać lakieru bezpośrednio na płytkę paznokcia. Jeżeli pomiędzy warstwą lakieru a paznokciem zabraknie odżywki lub specjalnego podkładu, płytki zżółkną.

Jeśli po wypróbowaniu wszystkich sposobów na odmrożone paznokcie skóra cały czas jest zaczerwieniona i boli, należy wybrać się do dermatologa; niewykluczone, że to odmrożenie.

Pielęgnacja dłoni zimą – podsumowanie

Aby nasze dłonie były w dobrej kondycji zimą, należy regularnie o nie dbać.
Codziennie, po każdym myciu rąk powinniśmy dokładnie wycierać przestrzenie między palcami oraz nakładać krem do rąk i paznokci. Ponadto przed wyjściem na dwór stosujemy zimowy krem do rąk lub tłusty krem do twarzy (też do rąk), a wieczorem nakładamy grubą warstwę kremu i smarujemy paznokcie oliwką. Raz w tygodniu robimy manicure, po czym aplikujemy krem na ciepło lub maseczkę odżywczą. Przynajmniej raz w miesiącu fundujemy dłoniom peeling.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *