Dbamy o twarz, ciało i włosy, ale zapominamy o pielęgnacji skóry głowy, tymczasem kondycja skalpu ma decydujący wpływ na wygląd włosów. Odpowiednia pielęgnacja skóry głowy przyniesie efekt w postaci odżywionych cebulek, z których wyrosną zdrowe włosy. Z kolei niewłaściwe postępowanie ze skalpem może skutkować jego wysuszeniem, przetłuszczaniem lub łupieżem w tych okolicach. Jak pielęgnować suchą i wrażliwą skórę głowy, przetłuszczającą się skórę głowy lub skórę głowy z łupieżem?
Jak pielęgnować suchą i wrażliwą skórę głowy?
Pielęgnacja suchej i wrażliwej skóry głowy wymaga ciągłego nawilżania, łagodzenia podrażnień i ograniczenia do minimum kontaktu skóry z silnie działającymi środkami chemicznymi. Z tego powodu należy unikać inwazyjnych środków myjących i farbowania chemicznego, które można zastąpić farbowaniem henną lub indygo. Produkty do wrażliwej skóry głowy są pozbawione alkoholu (wysusza), substancji zapachowych i drażniących konserwantów. Z kolei do składników pożądanych zalicza się wszelkie nawilżające oleje i łagodzące wyciągi roślinne (na przykład z aloesu) oraz pantenol i alantoinę. Ponadto w łagodzeniu dolegliwości związanych z wrażliwą skórą głowy może pomóc olejowanie, czyli nakładanie na skórę głowy łagodnego oleju na około trzydziestu minut przed myciem włosów; dobrym wyborem będzie olej kokosowy lub specjalna mieszanka przeznaczona do suchego i wrażliwego skalpu. Godne polecenia są naturalne żele z aloesu lub siemienia lnianego.
Aby zapuścić lub zagęścić włosy, warto sięgnąć po wcierkę. W przypadku wrażliwego skalpu wcierka musi być pozbawiona alkoholu, silnych substancji zapachowych i ekstraktów roślinnych o działaniu wysuszającym.
Przy wrażliwej skórze głowy należy ostrożnie wprowadzać nowe kosmetyki i zabiegi pielęgnacyjne. Wnikliwa obserwacja reakcji skóry na konkretne składniki i preparaty jest kluczowa, ponieważ umożliwi dopasowanie pielęgnacji do indywidualnych potrzeb.
Jak pielęgnować przetłuszczającą się skórę głowy?
W przypadku przetłuszczającej się skóry głowy problemem jest zbyt intensywna produkcja sebum, które sprawia, że włosy są przyklapnięte, a nawet tłuste. Takiemu stanowi rzeczy jest w stanie zapobiec tylko łagodna pielęgnacja, ponieważ intensywne, wysuszające oczyszczanie skóry głowy z łoju może spowodować, że organizm zacznie produkować go jeszcze więcej, aby nie dopuścić do wysuszenia skalpu. Do codziennego mycia włosów warto stosować na zmianę łagodne i silniejsze szampony. Aby rozwiązać problem przetłuszczania się skóry głowy, warto unikać wysokich temperatur podczas mycia i suszenia włosów. Ponadto należy rzadziej wykonywać masaż skóry głowy, ponieważ pobudza gruczoły do produkcji łoju. Maseczki i odżywki z substancjami nawilżającymi powinny być stosowane jedynie na długości włosów, aby przetłuszczony skalp nie miał z nimi styczności. Kosmetyki przeznaczone do przetłuszczającej się skóry głowy powinny zawierać substancje takie jak glinki, algi i zioła. Nie zaszkodzi dodać tych składników do gotowych preparatów. W tym celu łyżeczkę glinki (dowolnego koloru) warto zmieszać z szamponem i wodą oraz wykorzystać do mycia włosów. Taki zabieg zaowocuje odświeżonym skalpem i fryzurą uniesioną u nasady.
Jak pielęgnować skórę głowy z łupieżem?
W przypadku łupieżu podstawowym elementem pielęgnacji jest leczniczy szampon z apteki. Częstotliwość jego stosowania powinna być uzależniona od stopnia zaawansowania problemu. I tak ‒ należy go używać codziennie lub co kilka dni, na przykład na zmianę z łagodnym szamponem. Należy pamiętać o bardzo częstym myciu włosów, ponieważ to właśnie łój sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów powodujących łupież. Podobnie jak przy skalpie przetłuszczającym się, nie należy dopuszczać do tego, aby skóra głowy zetknęła się z aplikowanymi odżywkami i maseczkami. Gdy ta potrzebuje nawilżenia i ukojenia, można zastosować naturalny żel aloesowy lub żel z siemienia lnianego. Walkę z łupieżem wspomogą specjalne olejki i wcierki wyprodukowane z myślą o łupieżu. Takie preparaty często zawierają antybakteryjne olejki eteryczne, takie jak sandałowy, lawendowy i z drzewa herbacianego. W przypadku bardzo zaawansowanych problemów skórnych (łojotokowe lub atopowe zapalenie skóry, nawracający łupież, podrażnienie skóry wywołujące stały dyskomfort) warto wybrać się do lekarza, dermatologa lub trychologa, który zdiagnozuje problem i zaproponuje odpowiedni schemat postępowania.
Dodaj komentarz