Czy po skorzystaniu z toalety lub przyjściu do domu nie myjesz rąk? Albo po zabawie z psem od razu zasiadasz do stołu i jesz posiłek? Jeżeli tak, to nawet nie zdajesz sobie sprawy, na jak poważne choroby się narażasz. Aby ich uniknąć, naucz się prawidłowo myć dłonie i poznaj skutki pomijania tego etapu pielęgnacji.
Bakterie – niewidoczne, ale groźne
Czy wiesz, że bakterie odkrył dopiero w XIX wieku Ludwig Pasteur. Udowodnił, że wywołują wiele chorób, dzięki czemu walka z nimi stała się skuteczniejsza. Zaczęto dbać wtedy także o higienę. Jakie choroby mogą wywołać bakterie na dłoniach? Należą do nich między innymi:
- Rotawirusy – atakują małe dzieci i prowadzą do biegunki, która może okazać się śmiertelna;
- Biegunka podróżnych – zakażenie jest wywołane przez zaniedbanie higieny i zmęczenie podróżą;
- Żółtaczka wirusowa (wirusowe zapalenie wątroby typu A) – można się nią zarazić w publicznych toaletach i przez nieumycie rąk po skorzystaniu z toalety;
- Zakażenie pasożytami – jedząc leśne nieumyte owoce, można zarazić się tasiemcem przenoszonym przez dzikie zwierzęta;
- Zapalenie jamy ustnej i opryszczka – przyczyną choroby jest jedzenie brudnych owoców i warzyw oraz wkładanie do ust nieumytych dłoni;
- Salmonella – najczęściej występujące zatrucie pokarmowe atakujące błonę śluzową przewodu pokarmowego.
Kiedy myć ręce?
Jest bardzo dużo sytuacji, które zobowiązują nas do mycia dłoni. To najbardziej charakterystyczne z nich:
- ręce są zabrudzone nawet w niewielkim stopniu;
- po każdym skorzystaniu z toalety;
- przed przygotowaniem posiłku i przed dotykaniem produktów i po nim, zwłaszcza mięsa lub jajek;
- przed jedzeniem;
- przed karmieniem dziecka oraz przed zmianą pieluchy i po niej;
- po trzymaniu w dłoniach pieniędzy;
- po każdym powrocie do domu;
- po zabawie ze zwierzętami i po trzymaniu zabawek lub przedmiotów należących do nich;
- po zasłanianiu ust przy kaszlu lub kichaniu;
- po wyniesieniu śmieci;
- po przywitaniu się z kilkoma osobami;
- po wizycie w przychodni, aptece lub szpitalu;
- w trakcie opiekowania się osobami starszymi, chorymi lub dziećmi;
- przed założeniem soczewek i zaaplikowaniem kremu na twarz.
Jak prawidłowo myć ręce?
Dłonie włóż pod bieżącą wodę. Powinna być na tyle ciepła, żeby usunąć zabrudzenia tłuszczowe, ale nie tak gorąca, żeby poparzyć skórę. Następie namydlaj dłonie antybakteryjnym mydłem i mocno pocieraj je o siebie przez około 20 sekund do momentu aż pojawi się piana. Umyj wewnętrzne i zewnętrzne powierzchnie dłoni, przestrzenie między palcami, okolice paznokci i nadgarstki. Dokładnie spłucz mydło. Starannie wytrzyj skórę, bo bakterie mają większą zdolność przywierania do wilgotnych powierzchni. Twój ręcznik powinien być suchy, dlatego rozwieszaj go tak, aby miał możliwość swobodnego schnięcia.
Jeżeli korzystasz z publicznych toalet, to do wycierania dłoni używaj papierowych ręczników. Nie susz rąk pod suszarką, bo wokół niej znajduje się bardzo dużo bakterii. Jeżeli nie masz dostępu do wody i mydła, to stosuj żele antybakteryjne lub chusteczki nawilżane.
Dbaj o czystość przyborów do mycia rąk. Pojemnik z mydłem musi być szczelnie zamknięty i nie może się w nim gromadzić zasychające mydło. Podstawka pod mydło w kostce powinna być zawsze czysta i sucha. Pamiętaj też, że w mydelniczce nie wolno zamykać mokrego mydła, bo wilgoć sprzyja rozwojowi bakterii.
Dodaj komentarz