Jak dbać o zniszczone włosy? Domowe sposoby na zniszczone włosy

Autor: Monika Wydra


Włosy to wizytówka każdego człowieka, dlatego gdy są zniszczone, wymagają bezwzględnej regeneracji. Kondycję włosów mogą poprawić zarówno domowe metody, jak i profesjonalne zabiegi fryzjerskie. Dzisiaj skupimy się na tych pierwszych. Zanim przedstawimy domowe sposoby na zniszczone włosy, zastanowimy się, co to znaczy, że włosy są zniszczone, jak wyglądają zniszczone włosy i co je niszczy.

Jak wyglądają zniszczone włosy?

Włosy zniszczone są matowe i suche oraz mają rozdwojone końcówki, łatwo się łamią i bardzo ciężko je ułożyć. Bywają mylone z włosami suchymi, chociaż suche włosy wcale nie muszą być zniszczone. Wobec tego z czego wynika to podobieństwo? Zniszczony, połamany włos nie przepuszcza składników odżywczych i wody na całej długości, ponieważ w jego załamaniach tworzą się blokady.

Jak rozpoznać zniszczone włosy?

Aby ustalić, czy włosy są zniszczone, należy związać je w supeł. W przypadku włosów zdrowych supeł „puści”, a w przypadku zniszczonych pozostanie na miejscu. Aby potwierdzić tę diagnozę, wystarczy chwycić włos i przejechać po nim paznokciem palca drugiej ręki od końca włosa do jego nasady. Jeżeli będzie się zwijał, wymaga regeneracji. O osłabieniu włosów świadczy także ich nadmierne wypadanie. Włosy wypadają każdego dnia i jego to zjawisko zupełnie naturalne. Wobec tego po czym poznać, czy wypadają nadmiernie? Powinniśmy zacząć się martwić, jeżeli w odpływie wanny dostrzeżemy kłębek mokrych włosów po myciu, a na szczotce więcej niż kilkanaście włosów po czesaniu.

Co niszczy włosy?

Wiele czynników powoduje niszczenie włosów. Są wśród nich:

  • pielęgnacja niedopasowana do rodzaju włosów,
  • niedostateczne nawilżanie włosów,
  • zbyt częste wiązanie włosów, zwłaszcza ciasne,
  • dieta uboga w tłuszcze,
  • czynniki atmosferyczne: mróz, wiatr i słońce,
  • nieumiejętne farbowanie i rozjaśnianie włosów,
  • nadużywanie suszarki, lokówki i prostownicy,
  • niewłaściwa stylizacja włosów.

Domowe sposoby na zniszczone włosy

Aby poprawić kondycję włosów w zaciszu własnego domu, należy stosować maski i płukanki. Jeżeli włosy są bardzo zniszczone, warto sięgać po nie przynajmniej dwa razy tygodniu, a jeżeli nie, można ograniczyć się do jednego razu. Najlepsze efekty daje nałożenie odżywki na włosy oraz przykrycie ich czepkiem i ręcznikiem.

  • Proteinowa maseczka na zniszczone włosy
    Aby ją przygotować, wystarczy zmieszać żółtko z sokiem z połowy cytryny i kilkoma kroplami oliwy. Gotową mieszankę nakładamy na włosy i trzymamy pod czepkiem przez co najmniej trzydzieści minut, po czym zmywamy ciepłą wodą.
  • Maseczka z banana na bardzo zniszczone włosy
    Ta niezwykle prosta w przygotowaniu maska wymaga jedynie zmiksowania połowy banana z taką samą ilością awokado i dodania trzech łyżek mleka. Całość nakładamy na włosy i zmywamy letnią wodą po dwudziestu minutach.
  • Koktajl warzywno-owocowy na zniszczone włosy
    Blendujemy połowę jabłka, dwie łyżki szpinaku i dwa liście kapusty. Mieszankę wcieramy we włosy i spłukujemy letnią wodą po trzydziestu minutach.
  • Maseczka na ciepło na zniszczone włosy
    Rozgrzewamy oliwę z oliwek na bardzo małym ogniu i dodajemy łyżkę rozmarynu. Włosy rozdzielamy na grube pasma i każde z nich zanurzamy w ciepłej miksturze, po czym owijamy folią aluminiową. Maskę zmywamy po dwudziestu minutach. Do tego celu możemy użyć samej wody lub wody z szamponem.
  • Maska na porost włosów
    Ta silnie odżywcza maska jest przeznaczona do zniszczonych włosów, które nie chcą rosnąć. Aby ją przygotować, należy zagnieść łyżkę oleju i dwie łyżki kefiru z pięćdziesięcioma gramami drożdży spożywczych. Całość nanosimy na włosy i trzymamy przez około czterdziestu minut.
  • Kuracja wzmacniająca włosy
    Ścieramy czarną rzepę na średnich oczkach tarki, odciskamy z niej sok i wcieramy we włosy. Trzymamy pod czepkiem przez dwadzieścia minut, po czym spłukujemy.
  • Płukanki wzmacniające włosy (dla brunetek)
    Naturalne płukanki wzmacniają włosy i normalizują funkcjonowanie skóry głowy. Aby przygotować jedną z nich, wystarczy zaparzyć napar z rumianku, lipy lub pokrzywy i gdy ostygnie, opłukać włosy. Płukanki nie zmywamy wodą. Uwaga! Podane zioła mogą stosować jedynie brunetki.
  • Piwna płukanka do włosów pozbawionych blasku
    Aby przywrócić włosom blask, warto spłukać głowę szklanką piwa pszenicznego i zmyć letnią wodą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *