Jak dobrać podkład do cery? 

Autor: Monika Wydra


Podkład jest bazą każdego makijażu. To od niego zależy jego trwałość i jakość. Odpowiednio dobrany wtapia się w skórę, zaś w złym odcieniu brzydko się odznacza. W tym artykule wyjaśniamy, jak dobrać podkład do cery, karnacji i typu skóry. 

Podkład jest kosmetykiem bardzo indywidualnym i w tym przypadku niestety 10 osobom może sprawdzać się jeden produkt, zaś u jednej wyglądać fatalnie. Przy wyborze przede wszystkim powinnyśmy zwracać uwagę na:

  • kolor
  • formułę

Kolor oczywiście dobierzemy do swojej karnacji. Natomiast formuła zależeć będzie od rodzaju cery. Pewnie większość bierze pod uwagę także kryterium cenowe. Niemniej jednak nawet najdroższe podkłady mogą się zupełnie nie sprawdzić.

Jak dobrać podkład?

1. Po pierwsze ustal tonację swojej skóry 

Wyróżniamy trzy podstawowe tonacje: ciepłą, chłodną i neutralną. To od niej zależeć będzie typ podkładu, po jaki powinnyśmy sięgnąć. Jeśli jeszcze nie wiesz, w jakiej tonacji jest Twoja skóra, to z łatwością możesz to sprawdzić. Potrzebne będzie jedynie światło dzienne i biała kartka A4. Należy przyłożyć ją do twarzy i określić, czy skóra wydaje się niebieska, różowa, żółta, czy biała w porównaniu z papierem.

twarz różowa, bądź niebieska w porównaniu z kartką = chłodna tonacja, sięgnij po podkład oznaczony literą C (cold), bądź taki w odcieniach różowych, beżowych

twarz żółta, pomarańczowa = ciepła tonacja, sięgnij po podkład oznaczony literą W (warm), bądź taki w odcieniach żółtych, beżowych, złotych

Jeśli twarz wygląda równie biało jak kartka, to znaczy, że masz neutralne tony, które oznaczane są literą N (neutral).

2. Po drugie wybierz odpowiedni odcień 

Ten krok uważany jest przez wielu za najważniejszy. Nie umniejszając wagi poprzedniemu i następnemu krokowi, to właśnie odpowiedni odcień kosmetyku w dużej mierze sprawi, że makijaż będzie wyglądał naturalnie, lub będzie się brzydko odznaczał.

Jak dobrać odpowiedni odcień podkładu?

a) testery

Przede wszystkim sięgaj po testery. Wybierz kilka w dobranej dla siebie tonacji i rozprowadź je na nadgarstku, a także na szyi. W ten sposób zobaczysz, który kolor jest najbardziej zbliżony do Twojej skóry i wręcz się w nią “wtapia”.

b) światło dzienne

Kosmetyki z reguły kupujemy w drogeriach i tam też testujemy podkłady. Niestety światła tam są bardzo sztuczne. Dlatego świetnym rozwiązaniem jest wyjście z galerii handlowej i sprawdzenie, czy kolor wygląda równie dobrze w świetle dziennym. Niestety często tak nie jest. Nawet jeśli wybierzesz odpowiedni odcień w drogerii, to nim go kupisz – sprawdź, jak wygląda na zewnątrz. W ten sposób unikniesz rozczarowania w przyszłości, a także będziesz mieć pewność, że znalazłaś kosmetyk idealny!

3. Po trzecie odpowiednia formuła

Ostatnią bardzo ważną jest rodzaj i typ cery. Z reguły podkład, który sprawdza się u posiadaczek cery tłustej, nie będzie wyglądał równie dobrze u posiadaczek cery suchej. Sprawdź, jaki podkład lubi Twoja cera:

  • cera sucha – podkład rozświetlający
  • cera tłusta – podkład matujący o wodnej formule
  • cera naczynkowa – podkład kryjący
  • cera wrażliwa – podkład mineralny
  • cera dojrzała – podkład rozświetlający lub liftingujący

4. Po czwarte sezonowość 

Pamiętaj, że jeden podkład może nie okazać dobry przez cały rok. Latem z reguły nasza karnacja staje się nieco ciemniejsza, a wraz z nią powinnyśmy wybrać ciemniejszy podkład. Zbyt jasny może się brzydko odznaczać. Pamiętajmy także o tym, że podkład jest kosmetykiem płynnym, więc jego trwałość wynosi od 6 do 12 miesięcy od otwarcia – po tym czasie jego konsystencja i kolor mogą się zmienić (producent o dokładnej dacie na pewno informuje bezpośrednio na produkcie).

Mamy nadzieję, że po tym artykule dobór odpowiedniego podkładu przestanie być dla Was wyzwaniem! Pamiętajcie, że w niektórych drogeriach możecie poprosić o pomoc w doborze odpowiedniego kosmetyku. Czasem mają nawet specjalne stanowisko do malowania, jeśli czujecie taką potrzebę to śmiało z niego skorzystajcie i wreszcie cieszcie się pięknym makijażem, którego najważniejszą bazę stanowi właśnie podkład.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *