Koloryzacja w domu. Jak farbować włosy i dbać o nie?

Autor: Monika Wydra


Lubisz od czasu do czasu zmienić fryzurę i kolor włosów? Ti bardzo fajny sposób, żeby zrobić coś dla siebie i poczuć się lepiej we własnym ciele. Aby uzyskany efekt jak najdłużej spełniał Twoje oczekiwania trzeba zadbać o to, żeby włosy były odpowiednio przygotowane przed farbowaniem, a cały proces został przeprowadzony prawidłowo.

Włosy z biegiem lat i wielu innych czynników stopniowo tracą swój nasycony kolor i naturalny blask, a później pojawiają się siwe. Właśnie wtedy warto pomyśleć o farbowaniu. Dobranie właściwego koloru sprawia, że wszystkie niedoskonałości fryzury związane z odcieniem włosów zostają rozwiązane. Pamiętaj jednak, że powinny być one wzmocnione o zabezpieczone przed dodatkowymi uszkodzeniami – nie należy pomijać tego kroku, bo farbowanie może w większym lub mniejszym stopniu uszkodzić delikatną strukturę i doprowadzić do ich znacznego osłabienia. Jak bezpiecznie farbować włosy? Jak się o nie troszczyć, żeby jak najdłużej prezentowały się świetnie?

Jak i czym farbować włosy w domu?

Podczas zmiany koloru w profesjonalnym salonie fryzjerskim sporadycznie masz wpływ na to, jaka farba zostanie nałożona na Twoje włosy. Sytuacja całkowicie zmienia się, gdy koloryzację chcesz wykonać sama w domowym zaciszu. Wtedy możesz poświęcić trochę czasu na to żeby wybrać farbę, w której nie ma:

 • amoniaku – ta substancja toksyczna niszczy strukturę włosów;
 • alergenów – w tym niklu, siarczanów, czy parabenów;
 • substancji o działaniu kancerogennym.

Farbowanie w domu – krok po kroku

 1. Przeczytaj instrukcję – przed rozpoczęciem koloryzacji dokładnie przeczytaj wszystkie informacje zawarte w ulotce dołączonej do farby. Szczególnie uważnie sprawdź jakie środki ostrożności należy zachować oraz jakie potencjalne alergeny zostały wykorzystane.
 2. Przygotuj włosy – rozpocznij id ich dokładnego rozczesania. Pamiętaj, że nie należy ich myc bezpośrednio przed koloryzacją. Sebum, łój i inne substancje chronią strukturę włosów przed uszkodzeniem. Zabezpiecz skórę głowy przed przypadkowym ubrudzeniem.
 3. Załóż rękawiczki i podziel włosy – aby ułatwić farbowanie i rozłożyć równomiernie kolor rozdziel włosy na 4 równe części. Takie działanie pomaga zapobiegać pominięciu pasm.
 4. Nakładanie farby – kolor należy nakładać dołączonym pędzelkiem od nasady po same końce – pasmo po paśmie. W ostatniej kolejności warto pokryć kolorem włosy na karku ze względu na ich szczególną kruchość. Na samym końcu warto masować skórę głowy przez kilka minut.
 5. Zmywanie farby – rozpocznij od dokładnego umycia okolic uszy, szyi i czoła. Następnie zmyj pozostałości pigmentu, aż do momentu, kiedy spłukiwana woda przestanie być zabarwiona.

Jak troszczyć się o włosy po koloryzacji?

Zastanawiasz się, jak dbać o włosy po farbowaniu? Oto kilka cennych wskazówek, które pomogą Ci w tym, żeby utrzymać kolor na dłużej i w jak najmniejszym stopniu uszkodzić ich kruchą konstrukcję.

 1. Ogranicz spłukiwanie do minimum.
 2. Zamień gorącą wodę na ciepłą.
 3. Regularnie farbuj odrosty.
 4. Stosuj kosmetyki przeznaczone do włosów farbowanych.
 5. Regularnie obcinaj zniszczone końcówki włosów.
 6. Stosuj odżywki bez spłukiwania.
 7. Chroń swoje włosy przed nadmiernym działaniem słońca.

Piękny kolor jest na wyciągnięcie ręki. Wystarczy odpowiednio dbać o włosy bezpośrednio przed i po koloryzacji. Aby ograniczyć stopień uszkodzeń najbezpieczniej jest wybierać odcienie zbliżone do naturalnego. Intensywne rozjaśnianie wpływa negatywnie na stan włosów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *