Sposób na śnieżnobiały uśmiech. Co robić, żeby mieć białe zęby?

Autor: Monika Wydra


Nie każdy ma naturalnie białe zęby. Czasami śnieżnobiały uśmiech trzeba sobie wypracować. Zwłaszcza gdy chcemy sięgnąć po czerwoną szminkę, która niestety nie wybacza błędów. Jak dbać o zęby, żeby były białe?

Nic tak nie dodaje uroku jak białe zęby. Czujemy się pewniej siebie, kiedy w szerokim uśmiechu możemy zaprezentować szereg białych i przede wszystkim zdrowych zębów. Sposobów na śnieżnobiały uśmiech jest wiele i wbrew pozorom nie są tak trudne. Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach, dzięki którym przywrócimy biel naszym zębom!

Czy na pewno dobrze czyścisz zęby?

Zacznijmy od tego, że wiele osób nie czyści zębów we właściwy sposób. Robimy to w pośpiechu, niedokładnie, szczoteczką, która dawno powinna być już w koszu na śmieci. Chcesz mieć białe zęby? Zmień to!

Najważniejsza jest szczoteczka, która powinna być odpowiedniej miękkości, żeby czyścić zęby, ale nie uszkadzać szkliwa. Każdorazowe mycie powinno trwać nie krócej niż 2 minut, a do tego powinniśmy powtarzać je przynajmniej 2 razy dziennie. Ruchy powinny być okrężne i wymiatające, a szczoteczki nie powinno się zbyt mocno przyciskać do zębów.

Jeśli chcesz mieć pewność, że dobrze doczyszczasz zęby i pozostaną białe, użyj tabletek do wybarwiania płytki na zębnej. Dzięki nim z łatwością zobaczysz, gdzie warto jeszcze trochę poszczotkować.

Płyn do płukania ust – na zdrowe i białe zęby

Bardzo dobry sposób na białe zęby to również płukanie ich zaraz po szczotkowaniu. Dobry płyn do higieny jamy ustnej zapobiegnie ponownemu osadzaniu się płytki bakteryjnej na zębach, przedłuży uczucie świeżości, ale też wzmocni szkliwo. Niektóre płyny mają dodatkowe składniki wybielające, ale ważne, żeby płukać nimi zęby przez minimum 30 sekund.

Sposób na białe zęby? Rzuć palenie

Najczęstsza przyczyna pogorszenia się wyglądu zębów to palenie papierosów. Substancje smoliste zawarte w dymie papierosowym przebarwiają zęby – nałogowego palacza bardzo łatwo poznać po zżółkniętych zębach (i paznokciach).

Co ważne, e-papierosy również nie są dobre dla naszych zębów! Zawierają tytoń powodujący niedobory witaminy C, a także dużo innych substancji szkodliwych, które osłabiają zęby i mogą zwiększać podatność na próchnicę.

Słodycze z ksylitolem dobre dla zębów

Od lat straszeni jesteśmy złym wpływem słodyczy na zdrowie zębów. Winowajcą problemów z próchnicą jest cukier, który osłabia szkliwo i może niebezpośrednio wpływać także na kolor zębów. Czy powinniśmy wobec tego całkowicie zrezygnować ze słodyczy?

Słodycze to również jeden ze sposobów na białe zęby, ale… trzeba wybierać tylko te z naturalnymi słodzikami np. ksylitolem. To cukier z brzozy, który przywraca prawidłowe pH w jamie ustnej i hamuje rozmnażanie się bakterii. Właśnie dlatego słodycze z ksylitolem są dobre dla zębów!

Zdrowa dieta. Czy też pomaga wybielić zęby?

To, co jemy, też ma wpływ na to, jak wyglądają nasze zęby. Niektóre produkty mają działanie wybielające. Jedną z najpopularniejszych rad jest domowy sposób na wybielenie zębów skórką banan – wystarczy natrzeć jej wewnętrzną stroną zęby, aby przywrócić im biel.

Co jeszcze warto jeść, żeby mieć białe zęby?

  • Ananasy bogate w bromelainę, naturalny enzym odplamiający.
  • Truskawki zawierające kwas, który stosuje się w pastach wybielających.
  • Jabłka, które zawierają dużo rozjaśniających kwasów.
  • Surowy kalafior o naturalnych właściwościach ściernych.

Profesjonalne sposoby na białe zęby

Co jeszcze można zrobić, kiedy chcemy mieć śnieżnobiały uśmiech? Wybielanie zębów można powierzyć także profesjonalnym produktom albo specjalistom w gabinetach dentystycznych.

Kiedy skórka z banana nie daje rady, pomoże pasta wybielająca albo paski do wybielania zębów. Bardzo popularne są też czarne pasty do zębów z węglem aktywnym. Można zastosować też specjalne nakładki z żelem wybielającym, które nakłada się na zęby na 10-20 minut każdego dnia.

Ostateczna deska ratunku to również zabiegi wybielania zębów np. piaskowanie. To dobry sposób na białe zęby nawet dla tych, którzy mają bardzo ciasne uzębienie lub noszą aparat ortodontyczny, przez co trudno jest im porządnie wyszczotkować zęby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *