Jak się pozbyć wągrów? Domowe sposoby na wągry

Autor: Monika Wydra


Wągry to połączenie łoju i zrogowaciałego naskórka. Łatwo ulegają zakażeniom bakteryjnym i powodują powstawanie pryszczy. Chociaż ilość wydzielanego przez skórę łoju jest uwarunkowana genetycznie, większość zaskórników można usunąć, a objawy trądziku znacznie złagodzić. Jakie są domowe sposoby na wągry i jak działają domowe akcesoria do oczyszczania twarzy, takie jak szczoteczka do oczyszczania twarzy i urządzenie oczyszczające pory? Zanim doradzimy, jak się pozbyć wągrów, wyjaśnimy, skąd się biorą wągry.

Skąd się biorą wągry?

Gruczoły łojowe skóry produkują sebum (łój skórny), które następnie jest wydzielane przez pory i tworzy cieniutką warstwę ochronną na powierzchni skóry. Ilość wydzielanego sebum regulują hormony. Jeżeli jego produkcja jest zbyt duża, jeżeli ujścia porów zostaną zaczopowane martwymi komórkami naskórka lub jeżeli pory mają nieprawidłową budowę, sebum zostaje w nich uwięzione i tworzy zaskórniki.

Sebum ciemnieje w kontakcie z powietrzem, dlatego na skórze wygląda jak czarna kropka.

Jak się pozbyć wągrów?

Aby oczyścić skórę, należy regularnie złuszczać ją kremem lub płynem z kwasem salicylowym (BHA). W ten sposób pozbędziemy się martwych komórek i skorygujemy kształt porów, co umożliwi sebum wydostanie się na powierzchnię. Ponadto należy unikać wysuszających i podrażniających skórę składników w kosmetykach (to między innymi mentol i alkohol) oraz mydła, ponieważ mogą spowodować łuszczenie się skóry, a co za tym idzie doprowadzić do zapchania porów martwymi komórkami naskórka. Inne kosmetyki, z których warto zrezygnować, to gęste, natłuszczające specyfiki i kremy nawilżające.

W razie potrzeby można odwiedzić dermatologa, który przepisze krem z retinoidami (normalizują produkcję komórek i poprawiają funkcjonowanie porów), lub kosmetyczkę. Godne polecenia zabiegi antytrądzikowe to peeling chemiczny, mikrodermabrazja i złuszczanie laserem.

Domowe sposoby na wągry

Olejek pichtowy

Można go tanio kupić w aptece. Ponadto należy zaopatrzyć się w petroleum lub naftę kosmetyczną. Aby przygotować tonik na ich bazie, należy zmieszać 10 ml olejku i 40 ml nafty, nasączyć wacik oraz przecierać nim twarz. Ponieważ niektóre kobiety mogą źle reagować na jego zapach, po wieczornym przemyciu twarzy należy umyć twarz ciepłą wodą i posmarować ją delikatnym kremem nawilżającym. Równie dobrze z olejku pichtowego można przygotować parówkę. Aby to zrobić, wystarczy wlać około 10-15 ml olejku do miski z gorącą wodą i trzymać nad nią głowę przykrytą ręcznikiem przez około dziesięciu minut.

Tonik aspirynowy

Ten domowy kosmetyk złuszcza skórę i oczyszcza pory. Aby go przygotować, wystarczy rozpuścić 15 tabletek aspiryny w 100 ml wody. Dla uzyskania lepszej konsystencji można dodać odrobinę gliceryny, a dla dodatkowego działania antybakteryjnego ‒ kroplę olejku pichtowego. Tonik aspirynowy można przechowywać w lodówce przez dwa tygodnie i codziennie przecierać nim twarz.

Peeling z mleka i ryżu

Zalewamy ryż mlekiem, pozostawiamy na kilka godzin, po czym blendujemy, aby uzyskać jednolitą papkę. Tak przygotowanym peelingiem oczyszczamy twarz wieczorem, po czym przemywamy ją ciepłą wodą.

Domowe akcesoria do oczyszczania twarzy

  • Szczoteczka do oczyszczania twarzy
    Taka szczoteczka to idealny sposób na oczyszczenie twarzy, ale nie w przypadku wrażliwej skóry. To połączenie peelingu i masażu twarzy. Szczoteczka do oczyszczania twarzy wymaga starannego czyszczenia, bo w przeciwnym razie stanie się siedliskiem bakterii.
  • Urządzenie oczyszczające pory
    Aby zastosować urządzenie elektryczne, które zasysa zawartość porów, należy zwilżyć skórę mgiełką wodną z oczyszczacza, po czym przesuwać nim po skórze. Następnie myjemy twarz i smarujemy ją kremem nawilżającym. Urządzenie nie nadaje się do skóry naczynkowej i bardzo wrażliwej, ponieważ może powodować wybroczyny i siniaki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *