Mydło Aleppo –  właściwości, zastosowanie. Jak kupić najlepsze mydło marsylskie?

Autor: Monika Wydra


Mydło Aleppo, nazywane też mydłem marsylskim to wyjątkowy kosmetyk. Jest doskonałe na wiele problemów skórnych. W dodatku jest w pełni naturalne i można nim myć nawet delikatną skórę dziecka. Wybierając najlepsze, warto zwrócić uwagę na jego skład — to właśnie on powie Ci o tym, czy trzymasz w dłoni naturalne mydło marsylskie. 

Co to jest mydło Aleppo?

Mydło Aleppo ma długi rodowód, ponieważ znane jest od ponad 2000 lat. Jego ojczyzną jest Syria. Po dziś dzień jest ono ręcznie wyrabiane przez jej mieszkańców. Warto wiedzieć, że tradycyjne mydło Aleppo jest jasnobrązowe na zewnątrz i zielone w środku, a ponadto twardsze niż znane nam z drogerii mydła do ciała. Jego skład opiera się o cenne składniki pielęgnujące, czyli: olejek laurowy i oliwę z oliwek.

Mydło Aleppo — do jakiej cery?

Ponieważ słynne na cały świat, najstarsze mydło w historii ludzkości ma działanie matujące i oczyszczające, jest ono zalecane przede wszystkim do cery trądzikowej i mieszanej, ale także wrażliwej. Warto pamiętać, że to cenne mydło ma w pełni naturalny skład i nie powoduje reakcji alergicznych.

Mydło Aleppo – skład

Wspomnieliśmy już, że dwa najważniejsze składniki mydła Aleppo to oliwa z oliwek oraz olejek laurowy. Przy czym stężenie oleju laurowego w mydle może być różne. Przyjmuje się, że im więcej go w mydle marsylskim, tym lepiej, dlatego ze to właśnie olej laurowy jest tu głównym składnikiem wpływającym na stan skóry. W oryginalnym mydle Aleppo nie może być także olei mineralnych, które są pochodnymi ropy naftowej, ani składników odzwierzęcych. Dlatego jeśli spotkasz w składzie takie nazwy jak sodium tallowate lub sodium lardate, oznacza to, że ma ono bardzo niską jakość.

Mydło Aleppo – właściwości

Warto znać działanie głównych składników marsylskiego mydła, bo to właśnie one dają doskonałe efekty w pielęgnacji.

  • Oliwa z oliwek — zawiera cenne związki fenolowe oraz witaminę E w dużym stężeniu. Zapobiega uszkodzeniom skóry, koi ją i zwalcza skutki negatywnego promieniowania UV na skórę. Poza tym  zmiękcza, uelastycznia oraz delikatnie natłuszcza naskórek, dzięki czemu ma pośrednie działanie nawilżające i zapobiega nadmiernej utracie wody. Oliwa z oliwek wykazuje też działanie przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.
  • Olej laurowy — silny antyoksydant. Ma w składzie eugenol, taniny i flawonoidy, które wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Eugenol ma właściwości przeciwbólowe i antybakteryjne i jest cenionym związkiem w stomatologii, dlatego zapewne niejedną osobę zaskoczy fakt, że oryginalne mydło z Aleppo może służyć do… mycia zębów! Nie tylko doskonale oczyszcza i odświeża jamę ustną, lecz także zmniejsza szybkość odkładania się kamienia nazębnego. Warto też pamiętać, że olejek laurowy charakteryzuje się silnym działaniem przeciwzapalnym, dlatego jest niezastąpiony w leczeniu trądziku.

Mydło Aleppo – zastosowanie

  • jest idealne do mycia ciała i twarzy,
  • sprawdzi się także jako szampon do mycia włosów (stosuj je razem z płukanką octową),
  • stosuj je jako maseczkę do twarzy,
  • sprawdzi się jako krem do golenia i depilacji,
  • świetne  jako środek do higieny intymnej,
  • będzie doskonałym kosmetykiem dla  dzieci i niemowląt,
  • do mycia zębów.

Czy mydło Aleppo wysusza skórę?

Istnieje taki pogląd. Wszystko zależy od stopnia stężenia oleju laurowego i rodzaju Twojej cery. Mydło marsylskie o stężeniu  5 -10 % olejku laurowego jest przeznaczone do skóry wrażliwej. Do cery trądzikowej lepsze będzie mydło zawierające aż 40%  olejku laurowego, natomiast mydło marsylskie o stężeniu 25% będzie świetne dla cery tłustej. Warto też pamiętać, że im więcej oliwy z oliwek ma w składzie mydło Aleppo, tym lepiej nawilża i odżywia skórę. Wysuszy ono skórę tylko wówczas, gdy źle dobierzemy stężenie do rodzaju cery.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *