Plamy po samoopalaczu. Jak się ich pozbyć szybko i skutecznie?

Autor: Monika Wydra


Gdy czasu na opalanie lub słońca brak, na ratunek przychodzi samoopalacz. W pośpiechu łatwo jednak o katastrofę. Co możemy zrobić, gdy nierównomiernie rozprowadzony samoopalacz zostawi smugi naszej skórze? Jest kilka sposobów na usunięcie plam po samoopalaczu.

Każdej kobiecie, która choć raz używała samoopalacza, z pewnością zdarzyło się nałożyć go niedokładnie i skończyć z mało efektownymi plamami na skórze. To niestety jedna z większych wad samoopalaczy, które wyglądają dobrze tylko, gdy nakłada się je ostrożnie, bardzo dokładnie i równomiernie. Do tego skórę trzeba odpowiednio przygotować na samoopalacz, co również wymaga sporo czasu.

Przed nałożeniem samoopalacza

Jak przygotować skórę na samoopalacz?

 1. Na tydzień przed zacznij intensywnie nawilżać skórę.
 2. Dzień przed nałożeniem samoopalacza wykonaj peeling ciała.
 3. Bezpośrednio przed umyj i osusz skórę, nie nakładaj balsamu.

Te trzy proste sposoby sprawiają, że zmniejszamy ryzyko nierównomiernej sztucznej opalenizny. Nawilżona, odżywiona i gładka skóra lepiej dogaduje się z samoopalaczem, który nie zbiera się w załamaniach i na suchych skórkach, dzięki czemu efekt jest bardziej naturalny.

Jak nakładać samoopalacz?

Oczywiście przygotowanie skóry na samoopalacz to nie jedyne, co można zrobić, aby zapobiec brzydkim plamom i smugom. Najprostszy sposób to stosowanie się do kilku prostych zasad używania samoopalacza.

 • Nakładaj preparat w niewielkiej ilości, bo im mniej go użyjesz, tym mniejsze ryzyko, że gdzieś może być go więcej, a gdzieś mniej.
 • Zdecydowanie mniej samoopalacza używaj na miejsca takie jak kolana i łokcie, gdzie sztuczna opalenizna może być ciemniejsza.
 • Rozprowadzaj produkt dokładnie, najlepiej przy użyciu specjalnej rękawicy, przez dłuższą chwilę, aby mieć pewność, że będzie równomiernie.
 • Staraj się nie używać samoopalacza na twarz, a jeśli już chcesz nadać jej słoneczny wygląd, wybierz produkt przeznaczony do cery.
 • Jeśli używasz samoopalacza do twarzy, koniecznie zabezpiecz włosy i brwi przed zabarwieniem np. za pomocą tłustego kremu.

Plamy po samoopalaczu – przyczyny

Najczęstszą przyczyną plam na skórze po samoopalaczu jest nierównomierne rozprowadzenie go na skórze. Robimy to zbyt szybko lub niedokładnie rozcierając produkt na każdym fragmencie ciała, przez co pojawiają się plamy po samoopalaczu. Problemem może być też zbyt wolne rozprowadzanie kosmetyku, który odbarwia już zaledwie chwilę po nałożeniu. Dlatego tak ważne jest szybkie, energiczne, ale jednocześnie dokładne aplikowanie samoopalacza.

Dużo zależy też od samego kosmetyku, jego konsystencji i jakości. Czasami po prostu nie da się uniknąć plam po samoopalaczu, bo wina nie leży po naszej stronie i nie wynika ze złego sposobu stosowania.

Jak usunąć plamy po samoopalaczu?

Co zrobić, gdy plamy po samoopalaczu niestety się pojawią? Bez obaw. Jedynym wyjściem wcale nie jest chodzenie w długich spodniach i spódnicach maxi do momentu aż sztuczna opalenizna zejdzie. Problemu nierównomiernie nałożonego samoopalacza można pozbyć się szybciej.

Oto kilka sposobów na pozbycie się plam po samoopalaczu.

 1. Jasne plamy (miejsca, gdzie samoopalacza było zbyt mało) w łatwy sposób zniwelujesz odrobiną samoopalacza nałożoną tylko w to miejsce. Jeśli chcesz zmniejszyć ryzyko zbyt mocnego przyciemnienia tego miejsca, wymieszaj samoopalacz z balsamem.
 2. Na ciemne plamy możesz zastosować domowy sposób, taki jak przemywanie sokiem z cytryny. Cytryna ma właściwości rozjaśniające, więc przemycie plamy po samoopalaczu jej sokiem lub położenie na to miejsce cytrynowego plasterka powinno pomóc.
 3. Podobne właściwości wybielające ma soda oczyszczona, która sprawdzi się na trudniejszych smugach, które stawiają większy opór. Na takie plamy po samoopalaczu można zastosować sok z cytryny wymieszany z sodą oczyszczoną (konsystencja powinna przypominać gęstą pastę).
 4. Jeśli te domowe sposoby na plamy po samoopalaczu nie pomagają, można skorzystać z zabiegów kosmetycznych. Najlepsze przy tego typu problemach są peelingi z kwasami AHA lub BHA, które przyspieszają złuszczanie naskórka, w tym tego zabarwionego samoopalaczem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *