DIY naturalna pielęgnacja stóp. Domowe kąpiele i peelingi

Autor: Monika Wydra


Naturalna, domowa pielęgnacja to świetny sposób, aby zadbać o swoje stopy. To wrażliwe miejsca, które wymagają naszej szczególnej uwagi. Stopy każdego dnia narażone są na wiele szkodliwych czynników zewnętrznych, dlatego warto poświęcić im choć odrobinę czasu.

Wcale nie musimy wydawać fortuny na drogeryjne kosmetyki. Możemy zadbać o stopy w domowym zaciszu, korzystając z produktów, które mamy w kuchni. Jak to zrobić?

Pielęgnacja stóp – dlaczego jest ważna?

Ludzie często zaniedbują stopy, a tylko regularna pielęgnacja pozwala zachować je w dobrej kondycji. Systematyczne stosowanie kosmetyków do stóp zapobiega wysuszaniu się skóry czy nieestetycznym pęknięciom. Codzienne stosowanie kremów nie wystarczy – raz na jakiś czas przydadzą się bardziej rozbudowane metody.

DIY zabiegi do stóp

Najpierw trzeba przygotować stopy i paznokcie do zabiegu. Dokładnie zmyć lakier i przyciąć paznokcie, pamiętając o tym, aby ich nie zaokrąglać – to przyczynia się do ich wrastania.

Kąpiel stóp

To idealny sposób na relaksację zmęczonych stóp. W końcu cały dzień chodzimy i są narażone na mnóstwo obrażeń. Kąpiel stóp pomaga pozbyć się bakterii, bólu, obrzęków. Zmiękcza skórę, zapobiegając pęknięciom. Możemy przygotować kąpiel, korzystając z produktów dostępnych w łazience i kuchni, dzięki czemu poradzimy sobie z wieloma problemami.

Wystarczy dodać ulubione składniki do miski z ciepłą wodą i włożyć stopy w przygotowany roztwór. Woda nie może być zbyt gorąca, bo wysuszy skórę. Taka relaksacyjna kąpiel powinna trwać przynajmniej 20 minut.

  • kąpiel z solą – zmiękcza naskórek, dzięki czemu stopy są mniej narażone na uszkodzenia. Można wybrać zwykłą sól kuchenną lub specjalną sól lecznicą, relaksującą czy odświeżającą.
  • kąpiel z soda oczyszczoną – wystarczy rozpuścić w misce 6 łyżek sody. Taka kąpiel pomaga zmiękczyć skórę pięt. Soda dezynfekuje, dzięki czemu zniwelujemy nadmierne pocenie się.
  • kąpiel ziołowa – różne zioła działają na różne problemy. Lawenda czy rozmaryn pomogą na problem nadmiernej potliwości. Natomiast mięta i czarny bez zniwelują odparzenia. Jeżeli na stopach znajdują się rany, sięgamy po korę dębu lub szałwię. Zmęczonym stopom przyda się rumiankowa kąpiel.
  • odżywcza kąpiel – do przygotowania potrzebujemy 1 łyżeczki miodu, 1 łyżeczki mydła w płynie i 2 łyżeczki olejku migdałowego. Dodajemy je do wody i mieszamy. Miód słynie ze swoich antybakteryjnych właściwości, więc oczyści stopy ze wszelkich zabrudzeń, a olejek migdałowy zapewni długotrwałe nawilżenie.
  • kąpiel dla suchych stóp – 3 szklanki soku ananasowego i połowę szklanki mleka kokosowego – to doskonałe ukojenie i regeneracja dla wysuszonej i podrażnionej skóry.

Peeling stóp

Po kąpieli przyda się peeling stóp, który wygładzi skórę i poprawi krążenie krwi. Peelingi również można wykonać łatwym sposobem, wykorzystując dostępne w domu składniki.

  • peeling z soli morskiej – połowę szklanki soli morskiej mieszamy z ¾ szklanki śmietany oraz kilkoma kroplami wybranego olejku eterycznego. To gruboziarnisty peeling, który należy wykonywać raz w tygodniu (nie częściej!). Jest bardzo intensywny i zbyt częste stosowanie doprowadzi do podrażnień.
  • peeling cukrowy – łyżka cukru + ½ łyżeczki cynamonu + 2 łyżki miodu. Tylko tyle potrzebujemy do przygotowania cukrowego peelingu. Masujemy stopy przygotowanym roztworem, dzięki czemu usuniemy zrogowaciały naskórek i odżywimy skórę.
  • peeling makowy – 1/3 szklanki maku, 2 łyżki oliwy, 1 łyżka skrobi ziemniaczanej, 1 łyżka cukru, 2 łyżki soku z cytryny.

Po użyciu każdego z wymienionych peelingów należy posmarować stopy grubą warstwą silnie nawilżającego kremu. Warto na całą noc założyć grube skarpety, aby wszystkie korzystne składniki mogły wchłonąć się w najgłębsze warstwy skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *