Jak nawilżyć skórę głowy?

Autor: Monika Wydra


Skóra ma tendencję do wysychania – i to nie tylko ta na ciele. Również skóra głowy nieodpowiednio zadbana ma tendencję do intensywnego przesuszania. To powoduje dyskomfort, może też być przyczyną łupieżu, a nawet podrażnień, a także prowadzić do osłabienia cebulek i wzmożonego wypadania włosów. Dowiedz się, jak zadbać o skórę głowy i w jaki sposób ją nawilżyć.

Sucha skóra głowy – przyczyny

Warunkiem zdrowej skóry głowy jest zachowanie jej odpowiedniego mikrobiomu.
Jeśli ma ona odpowiedni balans, włosy są zdrowe i rosną mocne, ponieważ tak samo mocne są ich cebulki. Jeśli następuje zakłócenie w ich kondycji – często przyczyną jest zbyt mała ilość sebum. Sucha skóra głowy może mieć wiele przyczyn. Należą do nich:

  • nieodpowiednia pielęgnacja, czyli np. źle dobranych kosmetyków o kiepskiej jakości
  • źle dobrany szampon, który zawiera parabeny, SLS-y i inne wysuszające detergenty
  • częste farbowanie włosów (farby zawierają w składzie wysuszający i drażniący amoniak)
  • czynniki atmosferyczne, czyli np wahania temperatur, suche powietrze grzejników zimą, klimatyzacja latem,
  • promieniowanie UV,
  • zła dieta, sposób odżywiania, zażywane leki, nawadnianie organizmu od wewnątrz (wypijanie odpowiedniej ilości płynów)
  • choroby skóry typu łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry,
  • silny stres.

Jak nawilżyć i zadbać o skórę głowy?

Przede wszystkim przyjrzyj się swoim kosmetykom – nie używaj tych, które mają w składzie szkodliwe, wysysające alkohole oraz wspomniane już substancje typu SLS, SLES.
Po drugie – staraj się pomagać skórze w regularnym złuszczaniu. Czy słyszałaś o peelingu skóry głowy? To doskonały sposób na oczyszczenie i wyregulowanie procesów tzw. keratynizacji naskórka. Jeśli regularnie robisz trychologiczny peeling skóry głowy – Twoja skóra będzie stale nawilżona i w doskonałej kondycji.

Ważne jest także olejowanie włosów – to jeden z domowych zabiegów pielęgnacyjnych, który uwzględnia skórę głowy – olejek nakładamy na włosy i skalp, w ten sposób wspieramy naturalny czynnik nawilżający. Kwasy tłuszczowe omega, roślinne sterole i flawonoidy wspierają gospodarkę hydro-lipidowa skóry głowy, regulują łojotok i zwalczają nadmierną suchość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *