Jakie są sposoby na przebarwienia? Kosmetyki i zabiegi, które wyrównują koloryt skóry

Autor: Monika Wydra


Przebarwienia na skórze, zwłaszcza twarzy, są konsekwencją nadmiernej ekspozycji na słońce, trądziku, zaburzeń hormonalnych bądź stosowanych leków lub kosmetyków. Nie należy ich mylić z piegami, które w przeciwieństwie do przebarwień nie są defektem. Zanim wymienimy sposoby na przebarwienia, w tym zwłaszcza kosmetyki i zabiegi, omówimy ich przyczyny.

Przebarwienia ‒ przyczyny

1. Przebarwienia a słońce

Przebarwienia powstają w wyniku zaburzonej pracy komórek, które produkują melaninę, z kolei te zaburzenia są konsekwencją nadmiernej ekspozycji na słońce ‒ nadmiernej i nieprawidłowo lub niedostatecznie chronionej przez filtr UV.

2. Przebarwienia a trądzik

Także nieumiejętne leczenie trądziku, w tym wyciskanie wyprysków, może być przyczyną powstawania przebarwień. Trądzik należy traktować jak chorobę i leczyć ją u specjalisty, czyli u dermatologa.

3. Przebarwienia a zaburzenia hormonalne

Zmiany hormonalne to czynniki, które mogą zwiększać wrażliwość skóry na promieniowanie UV. Pojawiają się między innymi na skutek ciąży lub stosowania antykoncepcji hormonalnej. Jak temu zaradzić? Znowu za pomocą filtra przeciwsłonecznego, i to najwyższego, czyli SPF 50.

4. Przebarwienia a stosowane leki lub kosmetyki

Alkohol, retinol, kwasy, tetracyklina, aspiryna i ibuprofen to najpopularniejsze składniki leków i kosmetyków, które mogą uwrażliwiać skórę na promieniowanie słoneczne. Z kolei dziurawiec to zioło o właściwościach fotouczulających. Wszystkie te substancje należy wyeliminować przed ekspozycją skóry na słońce.

Sposoby na przebarwienia

1. Kosmetyki złuszczające na przebarwienia

W niektórych przypadkach przebarwienia usunie domowa kuracja złuszczająca. Jako broń w tej walce mogą nam posłużyć następujące kosmetyki:

 • Tonik z kwasem glikolowym na przebarwienia
  Kwas glikolowy dzięki swoim właściwościom intensywnie złuszczającym głęboko penetruje skórę, dzięki czemu redukuje nawet rozległe przebarwienia.
 • Krem z kwasem azelainowym na przebarwienia
  Kwas azelainowy rozjaśnia przebarwienia poprzez opóźnianie syntezy melaniny.
 • Serum z retinolem na przebarwienia
  Retinol jest najskuteczniejszym składnikiem kosmetyków, który usuwa przebarwienia.
 • Serum z witaminą C na przebarwienia
  Witamina C wspiera usuwanie ciemnych plam, ma właściwości rozświetlające i opóźnia procesy fotostarzenia skóry.

2. Zabiegi na przebarwienia

Do najskuteczniejszych zabiegów usuwających przebarwienia należą: peeling chemiczny (wykorzystuje kwasy), terapia depigmentacyjna (z zastosowaniem preparatów Cosmelan i Dermamelan) i laseroterapia (najskuteczniejsze są lasery frakcyjne).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *