Na zdrowie i dla piękna. Jak wykorzystać aspirynę w pielęgnacji?

Autor: Monika Wydra


Aspiryna to najbardziej popularny lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. Czy wiesz, że możesz zastosować ją także w pielęgnacji? Działa przeciwzapalnie, zmniejsza trądzik i przebarwienia, wspomaga regenerację skóry!

Wiele ze składników, które teoretycznie nie są stosowane w kosmetologii, można z powodzeniem wykorzystać w produkcji domowych kosmetyków. Kobiety są mistrzyniami w odnajdowaniu alternatywnych zastosowań dla produktów kuchennych, substancji naturalnych, a nawet leków. Świetnym przykładem jest wykorzystanie aspiryny w pielęgnacji.

Co powinnaś wiedzieć o aspirynie?

Aspiryną określa się w skrócie kwas acetylosalicylowy. To substancja pozyskiwana pierwotnie z kory wierzby. Dziś nie można już powiedzieć, że jest naturalnego pochodzenia, ponieważ znamy i wykorzystujemy sposoby syntezy aspiryny w warunkach laboratoryjnych.

Już 300 lat p.n.e. wykorzystywano ją do uśmierzania bólu, dlatego nic dziwnego, że stała się do dziś tak popularna. Aspiryna złagodzi ból głowy lub stawów, zbije gorączkę, pomoże na kaca, a nawet wesprze w leczeniu zapalenia migdałków lub pęcherza. Jest na tyle wielozadaniową substancją, że nadal odkrywamy jej nowe możliwości zastosowania. Warto wiedzieć, jakie właściwości ma aspiryna, aby czerpać z niej jak najwięcej dobrego.

Aspiryna w kosmetyce – zastosowanie

W większości domów znajdziemy aspirynę – pewnie w twoim również. A czy zdajesz sobie sprawę, jak interesujące właściwości kosmetyczne ma? Okazuje się, że możesz wykonać z niej maseczkę, wykorzystać jako punktowy produkt na wypryski i doskonale oczyścić z jej pomocą skórę. Sprawdzi się nie tylko na skórze normalnej, suchej, tłustej, ale też trądzikowej oraz naczynkowej.

Właściwości aspiryny:

 • ma silne działanie przeciwzapalne;
 • stymuluje usuwanie martwych komórek naskórka;
 • wspomaga walkę z trądzikiem;
 • zmniejsza widoczność przebarwień;
 • pobudza regenerację skóry.

Maseczka z aspiryną – najprostszy przepis

Potrzebujesz:

 • 3 tabletki aspiryny,
 • 3 łyżki letniej wody.

Maseczka aspirynowa jest bardzo łatwa do zrobienia. Trzeba zacząć od przygotowania aspiryny – jedni rozkruszają ją na drobne kawałki, a inni zalewają wodą, aby stała się miękka. Obie opcje się sprawdzają. Wystarczy połączyć tabletki z wodą tak, aby powstała jednolita masa o konsystencji pasty. To, w jaki sposobów to zrobimy, zależy tylko od nas. Wskazówka: pasta aspirynowa z rozkruszonej tabletki ma dodatkowe właściwości peelingujące.

Sposób użycia jest równie prosty, jak sposób przygotowania. Maseczka z aspiryny powinna być nakładana na czystą skórę, dlatego przed rozpoczęciem należy dokładnie oczyścić twarz. Aspirynową pastę najlepiej aplikować palcami, wykonując przy tym koliste ruchy. Taki kilkuminutowy masaż pobudza krążenie i wspomaga złuszczanie naskórka. Potem maseczka aspirynowa powinna pozostać na skórze przez 5 do 10 minut, aby zadziałać dogłębnie i skutecznie. Na koniec należy umyć twarz letnią wodą.

Co dodać do maseczki aspirynowej?

 • Miód, jeśli chcemy nawilżyć skórę, odżywić i dodać jej blasku.
 • Jogurt naturalny, jeśli zależy nam na złagodzeniu podrażnień.
 • Żel aloesowy, jeśli chcemy, aby maseczka była orzeźwiająca.
 • Ocet jabłkowy, jeśli chcemy zrobić z niej płukankę do włosów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *