Olejek lawendowy w kosmetyce. Pięknie pachnie i jeszcze piękniej działa!

Autor: Monika Wydra


Jak łatwo przenieść się wprost na prowansalskie, ujmujące fioletem pola lawendowe? Zamiast biletu lotniczego, wystarczy kupić olejek lawendowy. Słynie ze swojego uspokajającego zapachu, ale nie tylko. Jakie jeszcze właściwości ma tak często stosowany w kosmetyce i aromaterapii olejek z lawendy?

Zapachem kwiatów lawendy zachwycano się już tysiące lat temu. To właśnie w starożytności po raz pierwszy użyto oleju lawendowego jako kadzidła. Sprawdzał się też do perfumowania wody do kąpieli. Dziś bardziej kojarzymy go z babciną szafą, w której zapach lawendy ma odstraszać mole i inne owady, które mogłyby zniszczyć ubrania.

Olejek lawendowy w kosmetyce

Na szczęście z roku na rok coraz bardziej doceniamy właściwości kosmetyczne olejku lawendowego. To jeden z nielicznych olejków eterycznych, który można stosować bezpośrednio na skórę bez obaw o podrażnienia. Dzięki temu można wykorzystać go jako naturalny lek na trądzik oraz zmiany łuszczycowe. Olejek lawendowy najczęściej znajdziemy jako dodatek w kosmetykach do twarzy.

Olejek lawendowy w medycynie

Warto wiedzieć, że naturalny olejek lawendowy wykorzystuje się też w aromaterapii. Medycyna naturalna czerpie z właściwości tego olejku eterycznego, który pozwala się wyciszyć, zrelaksować i uspokoić. Taki aromaterapeutyczny zabieg z olejkiem lawendowym polecany jest zwłaszcza osobom zestresowanym, żyjącym w ciągłym napięciu, ze stanami depresyjnymi, a także z bezsennością.

Jak stosować olejek lawendowy?

Naturalny, eteryczny olejek z lawendy to doskonały kosmetyk. Można go stosować samodzielnie lub w różnego rodzaju kosmetykach: kremach, szamponach, tonikach. Kobiety często wzbogacają o olejek lawendowy swoje ulubiony balsamy do ciała albo kremy do twarzy, a także robią z niego domowe kosmetyki (np. rozcieńczając olejek lawendowy wodą lub hydrolatem).

Jak działa olejek lawendowy?

Działanie olejku lawendowego na skórę:

  • Ochrania i odmładza, dzięki antyoksydantom.
  • Działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo.
  • Łagodzi stany zapalne.
  • Pozytywnie reguluje produkcję sebum.
  • Łagodzi objawy różnych chorób skórnych.
  • Wspomaga gojenie się ran i oparzeń.
  • Pobudza krążenie, zmniejszając cellulit.

Działanie olejku lawendowego na włosy:

  • Poprawia krążenie i przyspiesza wzrost włosów.
  • Wspomaga leczenie wszawicy.
  • Ogranicza przetłuszczanie się włosów.
  • Skutecznie zwalcza łupież.
  • Może hamować nadmierne wypadanie włosów.

Właściwości olejku lawendowego

Skąd bierze się właśnie takie działanie olejku lawendowego? Przede wszystkim ze składu, który odpowiada za wszystkie właściwości tego naturalnego kosmetyku.

Olejek lawendowy to bogactwo cennych flawonoidów i fitosteroli o działaniu antyoksydacyjnym, a także garbników, które mają właściwości przeciwzapalne. Do tego ten niepozorny olejek zawiera także kumaryny, które łagodzą napięcie. Natomiast za jego zapach odpowiadają dwa składniki – octan linalilu oraz linalol.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *