Olejki w pielęgnacji cery. Jak je wybierać i jak stosować?

Autor: Monika Wydra


Olejki stosuje się nie tylko w pielęgnacji włosów, lecz także skóry twarzy i ciała. Ze względu na dużą zawartość odżywczych substancji korzysta z nich coraz więcej osób. Czy pomogą ci wypielęgnować skórę. Sprawdź również, w jaki sposób z nich korzystać.

Dobierz olejek do typu skóry

SKÓRA DOJRZAŁA

Skóra dojrzała jest cienka, odwodniona, z pierwszymi oznakami starzenia się. Do pielęgnacji najlepsze będą oleje nieschnące i półschnące (ze słodkich migdałów, z pestek moreli, z pestek śliwki, oliwa z oliwek, makadamia). Jeżeli cera dojrzała nadal jest dość dobrze nawilżona, wystarczy do jej pielęgnacji dobrać oleje schnące (z róży, lniany, jojoba, tamanu). Do codziennej aplikacji wystarczy kilka kropel tych produktów wymieszanych z kremem.

SKÓRA TŁUSTA

Skórze tłustej z uszkodzonym płaszczem hydrolipidowym również przydadzą się oleje. Najlepsze będą schnące nakładane wraz z kremem. Oleje schnące na cerę tłustą można też aplikować w inny sposób. Oczyść i stionizuj skórę twarzy, a następnie nałóż olej wymieszany z kremem. Odczekaj chwilę aż kosmetyki wchłoną się, a potem zrób makijaż.

SKÓRA WRAŻLIWA

Zazwyczaj jest podatna na reakcje alergiczne i reaguje podrażnieniem na nowo zastosowane kosmetyki. Jeżeli chcesz zmniejszyć to ryzyko, powinnaś zastosować oleje ekologiczne, rafinowane i tłoczone na zimno.

Właściwości olejów

Oleje powinny być stosowane tak długo aż zapewnią odpowiednie efekty. A jak one działają? Oto niektóre z ich właściwości:

  • ochrona twarzy zimą – zabezpieczają skórę przed działaniem mrozu, wiatru i niskich temperatur; takie działanie zapobiega utracie wody i uszkodzeniom bariery hydrolipidowej;
  • odbudowa bariery hydrolipidowej – połączenie oleju z kremem powinno przynieść właściwe rezultaty, czyli wygładzenie cery i wyeliminowanie uczucia ściągnięcia na skórze;
  • łagodzenie podrażnień, wygładzanie zmarszczek, właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne.

Czy oleje mogą zapchać pory skóry?

To zależy od rodzaju cery. Stosowanie olejów na skórę tłustą, trądzikową, łojotokową i jednocześnie odwodnioną może spowodować zapchanie porów i tym samym pogorszenie kondycji skóry. Ważne jest, żeby zapewnić cerze swobodne oddychanie i samoistne oczyszczanie.

Czy oleje mogą wysuszać skórę?

Niestety tak. To, czy oleje wysuszą skórę, znów uzależnione jest od jej rodzaju. Jeżeli niepoprawnie zastosujesz olejek z awokado, to możesz pogorszyć kondycję swojej skóry. Czy wiesz, że ten produkt nałożony na cerę tłustą nasili trądzik i zaskórniki? A jeśli zaaplikujesz go na skórę suchą z osłabioną barierą hydrolipidową, to przesuszysz skórę jeszcze bardziej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *