Pielęgnacja, która (nie)procentuje. Sprawdź, jak alkohol wpływa na skórę!

Autor: Monika Wydra


Alkohol ma ogromny wpływ na to, jak wygląda nasza cera. Niezależnie od stanowiska wobec używek, nadużywanie alkoholu przekłada się na drastyczne wysuszenie skóry. Przekonaj się, co fundujesz swojej skórze każdym kolejnym drinkiem. Jak alkohol wpływa na skórę?

Przez wzgląd na naszą cerę każdego dnia wypijamy odpowiednią ilość wody. To ona ma dobroczynny wpływ na naszą skórę, dlatego staramy się pić ją tak często, jak tylko jest to możliwe. Czy podobne efekty przynosi picie innych napojów?
Niestety kawa, herbata, czy napoje gazowane nie działają już tak dobrze. Zwłaszcza wpływ alkoholu na skórę jest zgoła odmienny i przynosi wyłącznie negatywne skutki.

Większość osób lubi raz na jakiś czas wypić drinka lub zimne piwo. Wszystko jest dla ludzi, ale we wszystkim trzeba znać umiar. Alkohol spożywany w nadmiernej ilości jest szkodliwy. Wystarczy przypomnieć sobie, jak czujemy się nad ranem dzień po mocno zakrapianej imprezie.

Kac to nie jedyny efekt zatrucia alkoholowego, choć zdecydowanie najbardziej odczuwalny. Nasza chwila relaksu odbija się także na kondycji naszej skóry, choć zauważamy to zdecydowanie rzadziej. Sprawdź, czego jeszcze nie wiesz na ten temat.

JAK ALKOHOL WPŁYWA NA SKÓRĘ?

Alkohol odwadnia skórę

Pierwszy niekorzystny efekt spożywania alkoholu to poważna utrata nawilżenia. Nasz organizm traktuje go jako toksynę – kiedy trafia do nerek, one próbują go zneutralizować. Efektem ubocznym są bardzo duże ilości wody. To dlatego po wypiciu piwa o wiele częściej korzystamy z toalety, niestety odwadniając tym samym swój organizm.

Skoro odwadnia się cały organizm i tracimy cenne składniki mineralne, w skórze dzieje się to samo. Woda jest bardzo ważna i odpowiada za wygląd cery. Alkohol wypłukuje cenne cząsteczki wody z organizmu, a w efekcie skóra staje się wysuszona i podrażniona.

Jest też bardziej matowa, co często jest błędnie odczytywane jako oznaka poprawy stanu skóry – odnotowujemy, że przestała się przetłuszczać i przypisujemy to jako zasługę alkoholu. W praktyce alkohol tak bardzo przesusza skórę, że jest ona nie tylko zupełnie nie nawilżona, ale też słabo natłuszczona.

Alkohol przyspiesza starzenie się skóry

Spożywanie nadmiernej ilości alkoholu może nieść ze sobą naprawdę drastyczne konsekwencje. Słabo nawilżona skóra o wiele szybciej się starzeje, zwłaszcza gdy brakuje jej ochronnej warstwy sebum. Długotrwałe odwodnienie sprawia, że cera staje się poszarzała, zmęczona i matowa.

Wpływ alkoholu na skórę jest poważny. Przyspiesza pojawianie się zmarszczek. Wypłukuje witaminę A oraz witamin z grupy B, wapń, kwas foliowy i cynk. Osłabia włókna kolagenowe i elastynowe, dlatego skóra traci elastyczność.

Nadużywanie alkoholu powoduje, że nasza skóra wygląda na przynajmniej kilka lub kilkanaście lat starszą niż w rzeczywistości. To się nie opłaca!

Alkohol uwrażliwia skórę

Spożywanie dużej ilości alkoholu powoduje, że nasze naczynia krwionośne się rozszerzają. Właśnie dlatego osoby o cerze naczynkowej powinny unikać alkoholu! Będzie ona pogłębiał ten problem. Jeśli mamy skłonność do pękających naczynek, nawet jeden drink może spowodować, że naszą twarz usieje jeszcze więcej „pajączków”.

Podobnie w przypadku cery trądzikowej (zwłaszcza trądziku różowatego) i łuszczycy – alkohol zaognia wszelkie stany zapalne, dlatego potęguje problemy z cerą i utrudnia ich leczenie.

Warto wiedzieć również, że pod wpływem częstego spożywania alkoholu skóra staje się bardziej wrażliwa na działanie kosmetyków. Gorzej reaguje nie tylko na działanie czynników zewnętrznych m.in. wiatru, słońca, mrozu, nagłych zmian temperatur. Również na składniki kosmetyków, które wchłaniają się o wiele wolniej i częściej podrażniają.

ALKOHOL W KOSMETYKACH – CZY TEŻ SZKODZI?

Picie alkoholu to jedno. Pamiętajmy jednak, że dużo częściej jesteśmy narażeni na działanie alkoholu w kosmetykach. Jak alkohol wpływa na skórę, kiedy znajduje się wysoko w składzie? To składnik bardzo często spotykany w produktach kosmetycznych, ponieważ ułatwia wchłanianie substancji pielęgnujących w głąb skóry. Niestety częste stosowanie kosmetyków z alkoholem w składzie nie jest dobre dla naszej skóry.

Wpływ alkoholu na skórę, kiedy jest składnikiem kosmetyków:

  • powoduje wysuszanie skóry,
  • może wywoływać podrażnienia,
  • zaburza pracę gruczołów łojowych,
  • wywołuje uczucie ściągnięcia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *