Miejska pielęgnacja skóry. Jak życie w mieście działa na skórę?

Autor: Monika Wydra


Mieszkanie w mieście ma swoje plusy, ale również kilka minusów. Jedną z wad miejskiego życia są zanieczyszczenia i zdradliwe wolne rodniki. Jak dbać o swoją skórę, aby ochronić ją przed tym, co złego czeka na nią w mieście?

Coraz częściej słyszy się o tym, jak bardzo zanieczyszczone jest powietrze w miastach. Unoszący się nad miastem smog to tylko skrawek problemu. Spaliny, dym tytoniowy, kurz, pył, zanieczyszczenia przemysłowe – to nie jedyne substancje, pod których wpływem skóra traci swoją naturalną witalność. Niekorzystnie działa także silne promieniowanie UV, przewlekły stres, klimatyzowane pomieszczenia itp.
Warto o tym pamiętać, kiedy wybieramy dla siebie właściwą pielęgnację.

Co dzieje się ze skórą w mieście?

  1. Przez silne zanieczyszczenie powietrza, które łączy się z wydzielanym przez gruczoły łojowe sebum, skóra zatyka się i nie ma możliwości oddychać. Zaburzona zostaje naturalna detoksykacja, czyli oczyszczanie organizmu właśnie przez skórę, a także proces odnowy komórkowej. W efekcie pojawia się trądzik, skóra jest podrażniona, przetłuszcza się i traci młody wygląd.
  2. Negatywnie na skórę działa także mocno wysuszone powietrze, zwłaszcza w klimatyzowanych pomieszczeniach, a także wszechobecny kurz i dym tytoniowy. Te wszystkie czynniki, wraz z wolnymi rodnikami i promieniowaniem UV, wysuszają skórę i przyspieszają jej starzenie. Osłabiają się włókna kolagenu i elastyny, skóra traci jędrność, wysusza się i wiotczeje.
  3. Życie w mieście to ciągły bieg, pęd i dużo więcej sytuacji stresowych. Wszystko to szkodzi naszej skórze nie mniej niż zanieczyszczenia i słońce. I nie chodzi tylko o cienie pod oczami pojawiające się pod wpływem zmęczenia, ale również stres oksydacyjny – zaburzona zostaje równowaga między antyoksydantami a wolnymi rodnikami w organizmie. Efektem tego jest przedwczesne starzenie się skóry.

Skóra w mieście:

  • zdecydowanie szybciej się starzeje,
  • jest matowa, pozbawiona blasku,
  • jest szara, ziemista, pozbawiona koloru,
  • traci odpowiedni poziom nawilżenia,
  • może być podrażniona, zaczerwieniona.

Jak dbać o skórę, kiedy żyjemy w mieście?

Pielęgnacja skóry w mieście jest wyjątkowym wyzwaniem. Nie wystarczą zwykłe kosmetyki. Arsenał znajdujący się w kosmetyczce „mieszczucha” musi składać się z produktów bogatych w antyoksydanty, filtry UV, silne substancje odżywcze i nawilżające. Zamiast kremów o lekkich działaniu, sprawdzą się bardziej skoncentrowane kosmetyki. Jak pielęgnować skórę w mieście?

Dla jak najlepszych efektów trzeba działać z potrójną siłą, aby:

  • zapewnić skórze standardowe odżywienie i nawilżenie,
  • naprawić negatywne skutki życia w mieście,
  • ochronić skórę przed czyhającymi na nią szkodliwymi czynnikami.

Podstawa to ANTYOKSYDACJA

Kosmetyki z substancjami antyoksydacyjnymi są niezbędne, jeśli mieszkamy w mieście. Czym są antyoksydanty? To składniki, dzięki którym zneutralizujemy wolne, szkodliwe rodniki. Zapewniają skórze dłuższą młodość.

Część antyoksydantów nasz organizm potrafi wyprodukować samodzielnie (antyoksydanty endogenne). Jest ich jednak zbyt mało, żeby ochronić delikatną skórę przed wszystkimi negatywnymi czynnikami, które działają na nią w mieście. Dlatego konieczne jest również dostarczanie antyoksydantów z zewnątrz (antyoksydanty egzogenne).

Jakich antyoksydantów warto szukać w kosmetykach?

Najpopularniejsze antyoksydanty:

  • WITAMINA E – nie tylko neutralizuje wolne rodniki i nie dopuszcza do niszczenia komórek naszego organizmu, ale też naprawia uszkodzenia w skórze, widocznie ją odmładzając i dodając witalności.
  • WITAMINA C – jest silnym antyoksydantem, który niszczy wolne rodniki, a do tego zwiększa odporność organizmu, bierze udział w syntezie niezbędnego skórze kolagenu, ułatwia gojenie się ran i hamuje powstawanie siniaków.
  • KAROTENOIDY – naturalne barwniki występujące w składnikach pochodzenia roślinnego (marchwi, jarmużu, dyni), które są jednymi z najsilniejszych przeciwutleniaczy i mają właściwości opóźniające procesy starzenia się skóry.
  • KOENZYM Q – silny antyoksydant, który występuje u człowieka jako koenzym Q10, wykorzystywany głównie w kremach do cery dojrzałej ze względu na jego naturalne działanie odmładzające i ochraniające skórę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *