TOP 5 sposobów na piękne, zdrowe i mocne paznokcie

Autor: Monika Wydra


Piękne paznokcie to wyzwanie. Ciężko je utrzymać w nienagannym stanie. Łatwo niszczeją, bardzo szybko się rozdwajają, przesuszają i kruszą, a narastające skórki są kłopotliwe do usuwania. Czy da się o nie zadbać bez udziału manikiurzystki? Większość kobiet po prostu decyduje się na hybrydę, ponieważ przegrywa walkę o zadbane, mocne paznokcie.. Jednak nie musi tak byc: istnieją domowe sposoby na to, by paznokcie były piękne i mocne.

Najlepsze sposoby na piękne, zdrowe  i mocne paznokcie

1. Wazelina na paznokcie

Aby utrzymać odpowiednie nawilżenie paznokci, nie potrzebujesz drogich kosmetyków i wymyślnych kremów. Wystarczy Ci do tego tradycyjna wazelina kosmetyczna. Wcieraj ją  w naskórek i skórę otaczającą paznokcie każdego wieczoru przed pójściem spać lub gdy paznokcie są suche. Dzięki temu stworzysz na paznokciach okluzję, ochronisz przed przesuszeniem, a jednocześnie sprawisz, że staną się mocne i elastyczne. Jeśli nie masz wazeliny kosmetycznej, możesz wykorzystać do tego… zwykłą, wazelinową pomadkę ochronną. Nabierz odrobinę na palec i rozprowadź ją na paznokciach. Staraj się mieć zawsze słoiczek z wazeliną lub wspomnianą pomadkę przy sobie: noś ją  w torebce, szufladzie biurka, samochodzie – gdziekolwiek go potrzebujesz. Jeśli nie jesteś fanem wazeliny – zastąp ją o wiele bardziej naturalną substancją, czyli lanoliną – wcieraj ją nie tylko w płytkę, ale też w dłonie i skórki – ochronisz je przed wysuszaniem i pękanie. Nic nie regeneruje paznokcie mocniej i szybciej, niż wazelina lub lanolina.

2. Olej rycynowy  na paznokcie

Kolejną bardzo cenną dla paznokci substancją są naturalne olejki. Są tłuste, więc świetnie zabezpieczają płytkę, a dodatkowo mają szereg witamin i kwasów tłuszczowych z grupy Omega -3, -6, -9. Nie tylko poprawiają wygląd paznokci i i to już po pierwszej aplikacji, ale również doskonale odżywiają. Olejki możesz wcierać w płytkę paznokci zawsze kiedy czujesz, że potrzebują dawki nawilżenia i ochrony, a także dodawać do kąpieli dla dłoni (wystarczy połączyć wybrany olej z ciepłą wodą, naparem z rumianku lub ciepłym mlekiem). Jeśli paznokcie i dłonie mają przebarwienia – do kąpieli dla dłoni i paznokci dodaj odrobinę soku z cytryny. Taką kurację możesz robić nawet codziennie jeśli czujesz, ze dłonie lub paznokci eywmagają silniejszej regeneracji i są w fatalnym stanie.

3. Pamiętaj o gumowych rękawiczkach

Podczas wykonywania prac domowych lub mycia naczyń noś rękawice gumowe . Większość prac domowych, od ogrodnictwa, przez szorowanie łazienki, po mycie naczyń, jest niestety wyczerpująca nawet dla mocnych i zdrowych paznokci. Środki chemiczne i detergenty również im nie służą. Gumowe rękawiczki mogą być dodatkową, świetną kuracją dla paznokci i dłoni: nałóż krem do rąk (grubą warstwę!) przed założeniem gumowych rękawic.

4. Lecz skórki dobrym preparatem

narastające skórki u paznokci i stałe ich wycinane to gorsze niż praca mitycznego Syzyfa. Większość z nas nie ma po prostu czasu a tym bardziej wprawy w wycinaniu skórek, dlatego albo nie robimy z nimi nic, albo robimy to nie tak jak należy i ranimy sobie skórę. Aby uniknąć takiej sytuacji, najlepiej zastosować dobry preparat do skórek. Te najlepsze działają tak, że skórki przestają rosnąć i wtapiają się w płytkę. Nie musimy ich już wycinać, a jedyne, czego wymaga on nas taki produkt, to systematyczne wcieranie do w skórki (najlepiej wieczorem, gdy już udajemy się do snu i gdy nie musimy już myć rąk). Krem do skórek działa przez całą noc i zapobiega ich narastaniu.

5. Unikaj formaldehydu w lakierach

Lakiery do paznokci to niestety główni sprawcy “obrażeń” na płytce. Nie tylko ją odbarwiają, ale też przesuszają i rozwarstwiają. Bywają też nietrwałe, więc często sięgamy po zmywacz do paznokci, który dodatkowo niszczy płytkę. Czy wiedziałeś, że w lakierach,a  nawet wielu odżywkach do paznokci zawarty jest ponadto szkodliwy dla zdrowia formaldehyd? to toksyczny związek który przyczynia się do powstawania nowotworów. Sprawdzaj zawsze przed zakupem, czy dany lakier lub odżywka go nie posiada. Pod lakier do paznokci stosuj dobry podkład – czyli bezbarwny lakier o właściwościach pielęgnujących i dobrym składzie. Na wierzch nałóż specjalny top, aby przedłużyć trwałość lakieru i aby nie sięgać często po zmywacz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *