Ile lat ma Twoje ciało? Poznaj swój wiek… metaboliczny

Autor: Monika Wydra


Zdrowe nawyki w codziennej rutynie pozwalają wpływać pozytywnie na sylwetkę, ale równie dobrze mogą zmienić też nasz wiek metaboliczny. Dowiedz się, jak wyliczyć ile lat ma Twoje ciało. Zadbaj o to, aby wyglądać i czuć się młodo.

 

Mawia się, że w zdrowym ciele zdrowy duch. Ostatnie badania pokazują, że to prawda. Od kondycji naszego ciała zależy, jak się czujemy i jaki wiek mają nasze komórki. Okazuje się bowiem, że… wiek metaboliczny naszego ciała może być dużo niższy niż rzeczywisty!

Co to jest wiek metaboliczny?

To całkiem proste. O wieku naszego ciała wcale nie decyduje data urodzenia, choć może się wydawać to dość absurdalne. Nie unikniemy tego, że z wiekiem starzeje się również nasz organizm. Jednak nasze ciało może mieć zupełnie inny wiek niż ten wpisany w dowodzie osobistym. Wpływ na wiek ciała mają geny, styl życia i sposób odżywiania się. Wiek metaboliczny zdradza prawdę o organizmie. Jeśli jest wyższy niż wiek rzeczywisty, warto zmienić coś w swoim życiu. Jeśli jesteśmy faktycznie starsi niż wskazuje wiek ciała, to osiągnęliśmy cel!

Jak obliczyć wiek metaboliczny?

Kluczem do zachowania młodości jest sport i zbilansowana dieta. Lepiej mieć więcej mięśni niż tkanki tłuszczowej, bo wtedy spalamy więcej kalorii, a zatem wyglądamy smuklej i zdrowiej. Biorąc pod uwagę m.in. ilość tkanki tłuszczowej i mięśniowej, możemy wyliczyć nasz wiek metaboliczny. Odpowiednich pomiarów można dokonać u dietetyka lub w klubie fitness. Specjalista określi nasz fizyczny wiek na podstawie analizy wyników z maszyny badającej pomiary ciała. Wiek metaboliczny wyższy niż w metryce powinien zapalić w naszej głowie czerwoną lampkę ostrzegawczą.

Jak obniżyć wiek metaboliczny?

Powinno zależeć nam na tym, aby wiek naszego ciała był jak najniższy. Im młodsze są komórki w naszym organizmie, tym mają lepszą kondycję i są zdrowsze. Najlepszy sposób na młodość to aktywność fizyczna. Warto zacząć więcej ćwiczyć i robić to, co sprawia nam najwięcej przyjemności – bieganie, jazda na rowerze, stretching lub codzienne spacery. Trzeba skupić się na tym, aby nadmiar tkanki tłuszczowej zamienić w mięśnie. Obniżenie wieku metabolicznego nie jest łatwe i wymaga sporego poświęcenia. Odpowiednia dieta, picie dużych ilości wody i regularna aktywność fizyczna są najlepszym sposobem na odmłodzenie swojego ciała.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *