Jakie kosmetyki są bezpieczne dla oczu? Makijaż i demakijaż dla wrażliwych oczu

Autor: Monika Wydra


Okolice oczu to szczególnie delikatne partie twarzy, dlatego ich pielęgnacja, makijaż i demakijaż wymaga ostrożności. Za to makijaż i demakijaż w przypadku wrażliwych oczu to już prawdziwe wyzwanie. Dlaczego? Ponieważ tusze do rzęs, cienie do powiek i inne kosmetyki do oczu zawierają mnóstwo sztucznych pigmentów, które mogą je podrażniać. Uczulają nawet występujące w nich substancje naturalne! Wobec tego jak wykonać makijaż i demakijaż wrażliwych oczu?

Makijaż dla wrażliwych oczu

Kosmetyki bezpieczne dla oczu

Jeżeli stosowanie nowego tuszu do rzęs powoduje dyskomfort, należy z niego zrezygnować, ponieważ oczy i tak się do niego nie przyzwyczają, a dolegliwości mogą się nasilić. Gdy sytuacja powtarza się z kolejnymi kosmetykami, warto wypróbować tusze hipoalergiczne, czyli przeznaczone do wrażliwych oczu i dla kobiet noszących soczewki kontaktowe. Ponadto lepiej będzie wykonywać makijaż, który omija gałkę oczną, to znaczy unikać rysowania kresek wewnątrz powieki, zbyt intensywnego tuszowania rzęs oraz aplikowania maskary i kredki w kąciku oka. W ten sposób zapobiegniemy podrażnieniom i reakcjom alergicznym.

Hipoalergiczne kosmetyki do oczu

Kosmetyki hipoalergiczne występują w różnych kolorach, ale lepiej stronić od ostrych odcieni różu, czerwieni i fioletu, które powstają z połączenia kilku barwników, co zwiększa ryzyko alergii. Najniebezpieczniejszy jest pigment zielony, dlatego coraz rzadziej wykorzystuje się go przy produkcji kosmetyków do oczu. Barwniki, które wchodzą w skład kosmetyków hipoalergicznych, są dokładnie oczyszczone lub osłonione, aby zminimalizować ryzyko podrażnienia. Z tego samego powodu liczba składników kosmetyków hipoalergicznych jest ograniczona do minimum. Za to takie preparaty zawierają substancje łagodzące podrażnienia, na przykład wodę termalną lub pantenol. Niestety, konserwantów nie da się uniknąć, ponieważ chronią kosmetyk przed bakteriami, grzybami i pleśnią.

Makijaż dla wrażliwych oczu

Matowe cienie do powiek

Cząsteczki, z których składają się hipoalergiczne cienie i tusze, muszą być jak najbardziej rozdrobnione, aby dokładnie przylegały do powiek lub rzęs, nie wpadać do oczu oraz nie zbijać się. Ponadto duże cząsteczki o nieregularnym kształcie mogą być przyczyną mikrourazów mechanicznych, dlatego warto unikać kosmetyków, które zawierają masę perłową. Masa perłowa najczęściej występuje w błyszczących cieniach do powiek. Wchodzące w jej skład perłowe opiłki mogą uszkodzić skórę, a gdy dostaną się do oka, także spojówki.

Tusze dla alergików

Alergicy mogą stosować pogrubiające i podkręcające tusze do rzęs, o ile te się nie osypują i jeżeli to możliwe, mają naturalne pH łez. Z kolei maskary wodoodporne są wykluczone, ponieważ zawierają bardzo silne substancje utrwalające. W przypadku alergii dobrą alternatywą dla tuszu może się okazać henna, ale przedtem warto poprosić kosmetyczkę, aby przeprowadziła próbę uczuleniową. Jeżeli jej wynik nie będzie pomyślny, należy zrezygnować z zabiegu.

Akcesoria do makijażu dla wrażliwych oczu

Nie należy stosować aplikatora dołączonego do opakowania cieni do powiek, ponieważ jest szorstki i może podrażnić skórę wokół oczu. Wobec tego czym go zastąpić? Niektóre firmy, które produkują hipoalergiczne kosmetyki do makijażu, mają w swojej ofercie akcesoria wykonane z miękkich i delikatnych tworzyw. Ponadto cień można aplikować miękkim pędzelkiem, gąbką beauty blender, palcem lub zwilżonym patyczkiem kosmetycznym.

Demakijaż dla wrażliwych oczu

W przypadku wrażliwych oczu najlepiej zmywać makijaż preparatami bezzapachowymi i beztłuszczowymi o pH łez, które zawierają łagodzącą wodę termalną. Warto przy tym wykonywać jak najmniejszą liczbę ruchów, aby dodatkowo nie podrażniać oczu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *