Mroźna pielęgnacja włosów. Jak dbać o włosy zimą?

Autor: Monika Wydra


Zima to bardzo trudny czas dla włosów. Nawet te dotychczas mocne i grube mogą w tym czasie wysuszać się i puszyć. Sposobów na zapanowanie nad włosami w trakcie zimy jest kilka. Warto przestrzegać zasad zimowej pielęgnacji włosów i dbać o ich ochronę. Z pewnością odwdzięczą się nienagannym wyglądem.

pielegnacja-wlosow.jpg

Poznaj sposoby na to, jak prawidłowo dbać o włosy w trakcie zimowych miesięcy. W miarę możliwości przestrzegaj ich wszystkich, a szybko zauważysz poprawę.

Po pierwsze, noś czapkę!

Sporo czyta się o tym, że noszenie czapki zimą sprzyja elektryzowaniu się włosów, częstszemu przetłuszczaniu, a w konsekwencji może nawet prowadzić do łupieżu. Nie warto niepotrzebnie wyolbrzymiać. Lekka i przewiewna czapka nie narazi nas na takie sytuacje, a będzie dla włosów świetną ochroną. Niska temperatura nie wpłynie wówczas tak źle na stan włosów.

Po drugie, nie wychodź z domu z mokrymi włosami!

W codziennym pędzie poświęcamy swoim włosom minimum czasu. Myjemy je z rana, pobieżnie suszymy i wychodzimy na zewnątrz z niedosuszonymi. To najgorsza tortura, jaką możemy zafundować naszym włosom. Mokre kosmyki są dużo bardziej wrażliwe na działanie mrozu. Stają się bardziej łamliwe, matowe i zaczynają się puszyć.

Po trzecie, ogranicz stylizację termiczną!

Wysoka temperatura na ogół szkodzi włosom, jednak w trakcie zimy szczególnie wskazane jest ograniczenie użycia suszarki, lokówki i prostownicy. Zimą powinniśmy częściej dawać włosom wysychać naturalnie. Różnica np. między temperaturą prostowania a tą na zewnątrz jest zbyt duża, co może wpływać na osłabienie włosów. Jeśli już decydujemy się na stylizację termiczną, koniecznie zabezpieczmy włosy odpowiednim produktem termoochronnym i obniżmy temperaturę.

Po czwarte, używaj delikatnego szamponu!

Noszenie czapek i częste zmiany temperatur mogą prowadzić do częstszego przetłuszczania się włosów zimą. Nie jest to nic złego, jednak trzeba się odpowiednio przygotować na konieczność częstego mycia włosów. Zimą wybierajmy delikatniejsze szampony, które będą oczyszczać włosy bez naruszania ich naturalnej, lipidowej powłoki ochronnej.

Po piąte, nawilżaj i odżywiaj!

Zimą zbyt często rezygnujemy ze stosowania substancji odżywczych i nawilżających. Boimy się, że ich nadmiar obciąży włosy, które ogólnie nie mają wiele objętości pod zdjęciu czapki. To karygodny błąd, który prowadzi do znacznego pogorszenia stanu włosów. Zimą potrzebują dwukrotnie więcej nawilżenia niż latem, dlatego koniecznie trzeba stosować w tym czasie maski do włosów i odżywki, które skutecznie uzupełnią niedobory składników odżywczych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *